iVolta
menu-bars

MENU

Waluta:

Kontaktron magnetyczny − gdzie go stosować? Budowa i sposób mocowania

SSWiN 03.07.2019
kontaktron-magnetyczny--gdzie-go-stosowac-budowa-i-sposob-mocowania

Czujka magnetyczna to jedno z najważniejszych urządzeń, które służy do zabezpieczania okien, drzwi i innych tego typu konstrukcji. Składa się z kontaktronu i magnesu, które umieszcza się w estetycznych obudowach. Jak zamontować taką czujkę?

Czujka magnetyczna składa się z czujnika kontaktronowego i magnesu. Wyróżnia się dwa rodzaje czujek:

    1. czujki wpuszczane
    2. czujki nawierzchniowe

Pierwsze montuje się wewnątrz okien lub drzwi, natomiast drugie na ich powierzchni. Jak zamontować takie urządzenia? Wszystkie najważniejsze informacje znajdziesz w naszym artykule.

Kontaktron do drzwi lub okna – kiedy go wymyślono?

Choć wydawać by się mogło, że kontaktron do okna lub drzwi, np. konektor marki AlarmTech to nowoczesne urządzenie, to nic bardziej mylnego. Pierwsze konstrukcje tego typu powstały jeszcze w latach 30. ubiegłego wieku, natomiast ich trudna nazwa nawiązuje do zamkniętych hermetycznie łączników kierowanych polem magnetycznym. Nie każdy z nas sobie zdaje sobie z tego sprawę, ale kontaktrony to obecnie bardzo rozpowszechnione urządzenia, które znaleźć można w wielu prywatnych domach, a także w innych obiektach. Stanowią one jedno z najskuteczniejszych rozwiązań do zabezpieczania m.in. drzwi i okien, choć ich zastosowanie jest jeszcze szersze.

Kontaktron – do czego służy to urządzenie?

Kontaktron to urządzenie, które służy do ciągłego monitorowania okien i drzwi, a dokładniej – ich otwierania i zamykania. Z tymi niepozornymi komponentami spotkać się można np. w systemach alarmowych montowanych w mieszkaniach, biurach, sklepach oraz obiektach użyteczności publicznej. Z powodzeniem mogą być również wykorzystane w różnego rodzaju układach silnikowych, sprawdzających oraz napędowych. Popularność kontaktronów z roku na rok stale rośnie. Na rynku pojawia się wiele nowoczesnych modeli, które oferują użytkowników liczne funkcjonalności.

Z czego składa się kontaktron? Budowa i rodzaje

Kontaktron magnetyczny, a dokładniej czujka magnetyczna, to urządzenie, które służy do ochrony obwodowej. Jest jednym z podzespołów elektronicznych, który funkcjonuje dzięki zjawiskom związanym z magnetyzmem. Składa się z dwóch elementów: kontaktronu, czyli czujnika magnetycznego oraz magnesu. Czujka jest dodatkowo chroniona za pomocą szczelnej, wodoodpornej obudowy. Oczywiście nie każda czujka wygląda tak samo. Urządzenia różnią się między sobą m.in. kształtem, a także sposobem mocowania. Zróżnicowana budowa czujki sprawia, że można wyróżnić kontaktron wpuszczany i powierzchniowy. Pierwszy umożliwia montaż wewnątrz drzwi lub okien, z kolei czujka nawierzchniowa, jak sama nazwa wskazuje, polega na montażu na powierzchni drzwi lub okien. Do najczęściej stosowanych typów tego urządzenia zalicza się kontaktron do drzwi oraz kontaktron do okna.

Kontaktron magnetyczny do drzwi i okien drewnianych

Na czym polega zasada działania czujki magnetycznej?

Działanie czujki magnetycznej jest oparte o pozycję kontaktronu. Jeżeli ten element czujki znajduje się w polu magnetycznym, to obwód jest zamknięty lub otwarty. Z kolei jeśli kontaktron jest poza zasięgiem pola magnetycznego, to dany obwód otwiera się lub zamyka.

Sprawdzanie poprawności działania urządzenia, jakim jest kontaktron okienny lub drzwiowy, taki jak konektor marki Bosch, dostępny w ofercie sklepu iVolta.pl, przeprowadza się z wykorzystaniem miernika uniwersalnego, czyli multimetru. Miernik ten powinien być wyposażony w funkcję testu ciągłości. Dzięki niej można sprawdzić działanie kontaktronu na dwa sposoby – w bliskiej obecności magnesu, pod warunkiem, że obwód jest zamknięty, lub z daleka od źródła pola magnetycznego, jeśli obwód jest otwarty.

Kontaktron do drzwi i okna – najważniejsze parametry urządzenia

Pomimo tego, że kontaktrony dzielą się na wiele różnych rodzajów, łączy je wspólna cecha, a mianowicie stosunkowo niska obciążalność prądowa i wytrzymałość napięciowa. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim to, że nie jest zalecane obciążenie tego komponentu poprzez bezpośrednie włączenie go w obwód zasilania urządzenia o znacznie większym zapotrzebowaniu na energię. Może się to przyczynić do powstania łuku elektrycznego oraz zwarcia obu styków.

Pożar w mieszkaniu w bloku

Gdzie mogą być stosowane czujki magnetyczne?

Czujka magnetyczna znajduje zastosowanie w wielu przypadkach. Szczelnie zamknięty zestyk sprawia, że kontaktron może być stosowany w miejscach narażonych na zapylenie czy wilgotność. Urządzenia wykorzystywane są w miejscach, w których należy kontrolować stan drzwi i okien. Dużą zaletą nowoczesnych kontaktronów jest możliwość dopasowania ich koloru do odcienia wyposażenia. Czujkę stosuje się również w systemach automatyki w celu kontroli dostępu do różnych pomieszczeń lub sprzętu. Co więcej, niektóre czujki, wyposażone w hermetyczne obudowy, są również odporne na bardzo duże naciski, np. najazd samochodu. Stosuje się je zatem również w posadzce.

Zobacz również: Kontrola Dostępu = poprawa bezpieczeństwa

Jak zamontować kontaktron w oknie lub w drzwiach?

Bez względu na to, czy przytwierdzamy kontaktron drzwi lub kontaktron okna, zadanie należy rozpocząć od zamontowania magnesu czujki na części ruchomej okna lub drzwi (np. na ościeżnicy), natomiast w części nieruchomej należy umiejscowić kontaktron. Urządzenia nie wolno montować na powierzchniach zdolnych do spontanicznego namagnesowania, ponieważ wpłynie to negatywnie na pracę czujki. Istnieją różne rodzaje czujek magnetycznych. Jedne są przeznaczone do montażu powierzchniowego, z kolei inne do montażu wpuszczanego. Pierwsze należy przymocować do danej powierzchni za pomocą wkrętów, a drugie na wcisk lub wkręt. Warto pamiętać o tym, aby dopasować długość czujki do grubości ścianki, w której ma być mocowana. Poza tym w trakcie montażu czujki należy uważać na część zawierającą kontaktron. Nie wolno jej wbijać za pomocą młotka, ponieważ delikatny element może ulec zniszczeniu.

Jakie są zalety stosowania kontaktronu?

Kontaktron okienny czy drzwiowy to doskonałe urządzenie zabezpieczające obiekt budowlany przed włamaniem. Zamontowanie uniwersalnych kontaktronów magnetycznych uruchamia alarm sygnalizujący o niekorzystnej sytuacji. W ten sposób można zabezpieczyć nie tylko drzwi i okna, ale również garaż czy w przypadku zakładów − bramy przemysłowe. Reasumując, zarówno kontaktron okienny, drzwiowy, jak i pozostałe rodzaje, to doskonały sposób na ochronę, który naprawdę warto rozważyć, jeśli zależy nam na maksymalnym bezpieczeństwie w domu, pracy lub w innym miejscu, w którym często przebywamy.

Udostępnij:

Zobacz także