iVolta
menu-bars

MENU

Waluta:

Maszty antenowe i uchwyty do anteny satelitarnej – rodzaje, właściwości, montaż

SYSTEMY ZABEZPIECZEŃ 21.04.2020
maszty-antenowe-i-uchwyty-do-anteny-satelitarnej--rodzaje-wlasciwosci-montaz

Maszty antenowe i uchwyty antenowe to podstawowe produkty służące do właściwego osadzenia anteny satelitarnej, DVB-TV, radiowej lub GSM/LTE. Aby zapewnić sobie czysty, nieprzerwany odbiór sygnału, należy nie tylko odpowiednio dobrać antenę, ale także wybrać odpowiedni uchwyt lub maszt. Co trzeba wiedzieć?

Wybierając uchwyt do anteny lub maszt, należy wziąć pod uwagę rodzaj nawierzchni, na której odbiornik będzie montowany. Wyróżnia się wiele rodzajów uchwytów i masztów do anten, m.in. uchwyty mocowane przyściennie, wspornikowe, maszty antenowe teleskopowe czy zaawansowane urządzenia pneumatyczne. Prawidłowy wybór narzędzia mocującego przekłada się na jakość odbieranego sygnału.


Uchwyt masztowy rurowy
URI38Z30 OPTIVA

Rodzaje masztów i uchwytów do anteny ze względu na sposób mocowania

Technologia satelitarna oraz cyfrowa DVB-T gwarantuje najlepszą jakość odbioru sygnału, dlatego nie dziwi fakt, że staje się coraz powszechniej stosowane. Pomimo tego każdy może spotkać się z sytuacją, kiedy dostarczany sygnał jest słabej jakości, występują przerwy i zakłócenia. Winowajcą odpowiedzialnym za taki stan rzeczy nie musi być ani rejestrator, ani telewizor czy dekoder. Wiele problemów spowodowanych jest niewłaściwą instalacją anteny.

W zależności od budynku wybierać można spośród uchwytów lub masztów antenowych. Obydwa warianty są do siebie bardzo zbliżone i wśród obu wyróżnić można kilka rodzajów ze względu na kryterium sposobu montażu. Wyodrębnia się następujące produkty:

  • uchwyty i maszty antenowe mocowane przyściennie,
  • wsporniki kolanowe w kształcie litery „L”,
  • uchwyty do satelity do instalacji na poręczy balkonu,
  • uchwyty kominowe,
  • maszty antenowe ścienne i przyścienne,
  • obejmy z zaciskami.

Chociaż uchwyt antenowy w każdym przypadku będzie wyglądał podobnie, poszczególne produkty różnią się sposobem mocowania do powierzchni. Szukając optymalnego rozwiązania, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na miejsce, w którym antena ma zostać zamontowana. Osoby mieszkające w domach z dachami o silnych skosach mogą wyposażyć się w specjalne maszty antenowe, które utrzymają odbiornik na właściwej wysokości. Do komponentów, które najłatwiej zainstalować, należą uchwyty antenowe przyścienne. Jednak ze względu na przyleganie do ściany nie będą one gwarantowały możliwie najlepszego odbioru sygnału.

Rodzaje masztów antenowych i technika

Kiedy warto zdecydować się na uchwyt, a kiedy na maszt antenowy? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Uchwyty są stosunkowo prostymi narzędziami, jednak nie zawsze mogą być zainstalowane. Tymczasem maszty polecane są w sytuacji, gdy zabudowa nie pozwala na osadzenie odbiornika bezpośrednio przy stabilnym podłożu (np. ścianie, dachu, balkonie). Używane są także do montażu w przyczepach kempingowych. Na rynku można spotkać wiele rodzajów masztów antenowych, w tym m.in.:

  • maszt antenowy teleskopowy – charakteryzuje się łatwiejszym montażem i dużym stopniem wysuwu,
  • maszt antenowy składany – produkt idealny w sytuacji, gdy instalacja ma być tymczasowa,
  • maszt antenowy balkonowy – stworzony z myślą o montażu na wszelkich balustradach,
  • maszt antenowy pneumatyczny – głównie do zastosowań profesjonalnych,

Oprócz powyższych typów wyróżnia się także produkty do zastosowań specjalnych. Doskonałym przykładem są wspomniane już maszty antenowe do przyczep kempingowych. Inne rodzaje stworzone zostały z myślą o konkretnym modelu lub wariancie konstrukcyjnym samej anteny (np. maszt do anteny siatkowej).

Zobacz także: Jak zamontować antenę naziemną?

Udostępnij:

Zobacz także