iVolta
menu-bars

MENU

Waluta:

Monitoring analogowy a cyfrowy – porównanie technologii

CCTV 19.03.2021
monitoring-analogowy-a-cyfrowy--porownanie-technologii

Technologie cyfrowe zmieniły rynek monitoringu, jednak nie wyparły całkowicie rozwiązań analogowych. Jak działa monitoring analogowy, a jak cyfrowy? Które rozwiązanie lepiej wybrać? Sprawdź nasze porównanie funkcjonalności tych dwóch technologii. 

Bardzo często monitoring cyfrowy przedstawia się jako przeciwieństwo technologii analogowych. Nie jest to prawidłowe podejście – oba rodzaje monitoringu mają pewne wady i zalety, a poszczególne rozwiązania nadają się do monitorowania różnych obiektów. Zanim więc wybierzesz monitoring, warto dowiedzieć się więcej na temat dostępnych technologii. 

Jak działa monitoring analogowy? 

Monitoring CCTV bazujący na technologii analogowej opiera się na standardzie PAL/NTSC. Oznacza to, że otrzymujemy nagranie w maksymalnej rozdzielczości 768 × 576 pikseli. Warto zwrócić uwagę, że określenie analogowy w odniesieniu do kamer monitoringu i rejestratorów jest potoczne i nie do końca zgodne z rzeczywistością. Urządzenia wyposażone są w przetwornik cyfrowy i podłączone do odbiorników kontrolnych za pomocą kabla koncentrycznego ze złączem BNC. 

Aby system działał prawidłowo, musi zostać zainstalowany rejestrator. Ten element również nie jest już dziś sprzętem typowo analogowym. Tego rodzaju urządzenia nie nagrywają już obrazu z kamery na kasety, tylko zapisują dane na dyskach typu SATA. Zarówno kamery, jak i rejestratory analogowe to sprzęt o nowoczesnej stylistyce i niewielkich rozmiarach. 

Warto wiedzieć: Jak wybrać właściwy monitoring domu?

Główne zalety monitoringu analogowego to niskie koszty instalacji systemu i niezawodność. Mamy tu jednak do czynienia z niższą jakością nagrania niż w przypadku rozwiązania cyfrowego. Monitoring analogowy sprawdzi się tam, gdzie drobne szczegóły nie będą odgrywać dużej roli. Konieczność doprowadzenia przewodów do każdej kamery z osobna również ogranicza wybór technologii analogowej do miejsc, w których taka operacja jest możliwa do zrealizowania. 

Kamery cyfrowe do monitoringu o rozszerzonych funkcjonalnościach

Monitoring cyfrowy znacznie przewyższa analogowy, jeśli chodzi o jakość nagrań, jaką oferuje. Z wysoką jakością obrazu i dużym wachlarzem funkcjonalności wiążą się wyższe koszty zakupu kamer IP. Technologia monitoringu IP pozwala na instalację kamer przy wykorzystaniu sieci teleinformatycznej. Podstawową różnicą jest więc sposób, w jaki przesyłane są dane. W przypadku systemów analogowych wykorzystuje się kabel ekranowany, co tworzy ograniczenia w przepustowości transferu. System oparty na skrętce zapewnia natomiast transfer obrazu o takiej rozdzielczości, w jakiej został on zarejestrowany przez kamerę IP. Jeśli więc wybierzesz model kamery, który oferuje rozdzielczość w standardzie Full HD lub Ultra HD, to nagranie wyświetlane będzie w tej samej rozdzielczości. Takie rozwiązanie pozwala na rejestrowanie najdrobniejszych szczegółów z nagrania, np. nominałów banknotów przyjmowanych i wydawanych przez kasjera w sklepie. Kamery IP do monitoringu cyfrowego przydadzą się tam, gdzie może zaistnieć potrzeba identyfikacji osób lub odtworzenia dokładnego przebiegu wydarzeń. 

Kamera IP kopułowa zewnętrzna z obiektywem
2Mpix firmy Hikvision, będąca świetnym rozwiązaniem dla instalacji potrzebujących wysokiej rozdzielczości obrazu, generowanego za dnia i w nocy
Kamera IP kopułowa zewnętrzna z obiektywem
2Mpix firmy Hikvision

Jaki monitoring wybrać?

Wybierając monitoring przemysłowy lub prywatny, musimy pamiętać, że technologia analogowa nie jest już rozwijana. Rozwiązania cyfrowe oferują wyższą funkcjonalność, w dodatku do dyspozycji mamy również systemy bezprzewodowe. To daje duże możliwości, jeśli chodzi o miejsca, w których nie da się poprowadzić okablowania. Kamery IP pozwalają na bezprzewodową łączność z Internetem, a to z kolei umożliwia zdalne zarządzanie monitoringiem za pomocą aplikacji w smartfonie. Możemy nie tylko odbierać obraz, lecz także komunikować się za pomocą dwukierunkowego systemu audio. Jeśli więc chcemy korzystać z najnowocześniejszych rozwiązań i udogodnień, powinniśmy zdecydować się na monitoring IP. Monitoring analogowy z kolei sprawdzi się w miejscach, które nie wymagają najwyższej jakości nagrania do prowadzenia skutecznej obserwacji.

Zobacz również: W jakiej technologii wybrać system monitoringu?

Udostępnij: