iVolta
menu-bars

MENU

Waluta:

Monitoring nocny – kamerę do całodobowej obserwacji

CCTV 02.02.2021
monitoring-nocny--kamere-do-calodobowej-obserwacji

Monitoring w nocy jest możliwy dzięki dobrze dobranym kamerom. Urządzenie, które „widzi w ciemności” i zapewnia wyraźny obraz na nagraniu, to podstawa do zbudowania skutecznego systemu monitoringu. Jak wybrać odpowiednią kamerę do całodobowej obserwacji? Jak działa monitoring w Biedronce oraz innych punktach, do których często uczęszczamy? Na te i wiele innych pytań znajdziesz odpowiedzi w naszym artykule.

Kamery z trybem nocnym rejestrują czytelny obraz bez względu na poziom oświetlenia monitorowanej przestrzeni. Dzięki temu włamywacz nie ukryje się w ciemnościach, a jego wizerunek będzie dobrze widoczny. Wysokiej jakości kamera do całodobowego monitoringu pozwala na dostrzeżenie szczegółów nawet na nagraniu, które zostało zarejestrowane w całkowitych ciemnościach. 

Jak działa kamera do monitoringu w nocy?

Kamery do monitoringu nocnego wyposażone są w promiennik podczerwieni – diodę IR. To system, który generuje silną wiązkę światła podczerwonego. Fale świetlne są niewidoczne dla ludzkiego oka, jednak kamera doskonale widzi monitorowane obiekty nawet nocą. Tak prowadzona obserwacja jest bardzo dyskretna, a samo urządzenie pozostaje praktycznie niewidoczne w ciemnościach. Do monitoringu dużych przestrzeni stosuje się kamery z promiennikiem o dużym zasięgu lub autonomiczne promienniki w formie mocnych reflektorów. Ich zaletą jest możliwość objęcia obserwacją dużej przestrzeni o niejednorodnej charakterystyce, np. hali produkcyjnej. 

Promiennik podczerwieni firmy Optiva o zasięgu 70 m

Dzięki zastosowaniu promienników podczerwieni możliwe jest prowadzenie obserwacji nawet w ciemnościach. Funkcja ta jest przydatna w warunkach ograniczonej widoczności, np. przy bardzo złej pogodzie. Tryb nocny wspierany przez cyfrowe technologie korekcji obrazu pozwalają na uzyskanie bardzo wyraźnego nagrania. Umożliwia to dostrzeżenie nawet najdrobniejszych szczegółów na obrazie z monitoringu. Ta funkcja przydaje się np. podczas obserwacji parkingu lub garażu podziemnego. Notorycznie zdarzają się sytuacje, gdy dostrzegamy uszkodzenie na zaparkowanym w tego typu miejscu samochodzie. Po prześledzeniu zapisu z monitoringu można łatwo zidentyfikować sprawcę szkody. 

Warto wiedzieć: Jaki powinien być dysk do rejestratora?

Jakie cechy ma dobra kamera do monitoringu w nocy?

Sama obecność promiennika IR to nie wszystko. Jego parametry muszą być dobrane do wymagań monitorowanego obiektu. Kluczowy jest tutaj zasięg promiennika. Standardem dla kamer z diodą IR jest zasięg od 25 m do 60 m. Oznacza to, że obraz rejestrowany z tej odległości będzie wyraźny bez względu na jakość oświetlenia obiektu. Autonomiczne promienniki podczerwieni oferują nawet do 100 m zasięgu. Najwyższej jakości kamery wyposażone są w promiennik EXIR w formie jednej diody oddalonej od obiektywu. 

Warto wiedzieć: Czym różni się promiennik EXIR od standardowych promienników podczerwieni?

Automatyczne inicjowanie trybu nocnego jest możliwe, jeśli urządzenie zostało wyposażone w czujnik zmierzchu. To standard, który obecnie można znaleźć we wszystkich kamerach z trybem dzień/noc. Dzięki temu sprzęt przestraja się na tryb nocny również w warunkach ograniczonego oświetlenia w ciągu dnia. 

Kamera zewnętrzna IP, z diodą IR firmy
Hikvision 

Kamery do monitoringu w nocy mogą być wyposażone w mechaniczny filtr podczerwieni ICR, czyli nakładkę, która zapewnia uzyskanie obrazu w naturalnych barwach. Sterowany automatycznie filtr pozytywnie wpływa na jakość nagrań rejestrowanych przez urządzenie. Filtr przysuwa lub odsuwa się od matrycy kamery, gdy zmienia się natężenia światła. Podczas prowadzenia obserwacji nocą jest on usuwany z sensora – dzięki temu dociera do niego więcej światła i otrzymuje się jaśniejszy obraz. 

Cechą, na którą warto zwrócić uwagę, jest możliwość samodzielnej kalibracji promieniowania podczerwonego. Regulacja intensywności pracy diody IR pozwala na precyzyjne dostosowanie pracy kamery do warunków, w których będzie ona pracować. Ta funkcja jest bardzo przydatna podczas monitorowania zamkniętych pomieszczeń. 

Kamery do nocnego monitoringu są ważnym elementem systemu. Zapewniają skuteczną obserwację monitorowanych obiektów bez względu na porę dnia i poziom widoczności.

Jak sprawdzić, czy kamera działa poprawnie?

Jeśli zamontowałeś już swoją kamerę, pora skontrolować, czy wszystko jest z nią w porządku. Jak sprawdzić czy kamera działa poprawnie? Jest na to kilka sprawdzonych sposobów, choć najskuteczniejszym z nich bez wątpienia jest po prostu zwykłe podpięcie kamery i sprawdzenie, czy obraz się rejestruje. W tym celu można np. przeprowadzić kilka próbnych testów. Ważne jest to, aby któryś z nich był wykonany wtedy, kiedy nie ma nas w domu. To, jak sprawdzić, czy działa kamera monitoringu, powinno być również szczegółowo opisane w instrukcji obsługi danego modelu. Jeśli nie możesz znaleźć takiej informacji, a masz problem ze swoją kamerą, spróbuj skontaktować się z producentem lub obsługą sklepu. Innym rozwiązaniem może być także poproszenie o pomoc specjalisty od monitoringu.

Jak długo zostaje nagranie z monitoringu?

W kontekście montażu kamer wiele osób zastanawia się też, jak długo zostaje nagranie z monitoringu. Tutaj warto podkreślić to, że zależy to głównie od wybranego modelu urządzenia i pojemności dysku twardego rejestratora. Wiele zależy też od tego, w jakim miejscu znajduje się kamera. Jeśli chodzi o monitoring w zakładach pracy, czas przez który nagrania mogą być przechowywane, jest określony przez przepisy prawne. Zgodnie z nimi wynosi on maksymalnie 3 miesiące od dnia zarejestrowania obrazu. Wyjątkiem jest tu sytuacja, w której nagrania stanowią dowód w sprawie. W takim wypadku okres przechowywania nagrań może ulec odpowiedniemu wydłużeniu.

Jak odczytać tablice rejestracyjne z nagrania kamery monitoringu?

Odczytanie tablic rejestracyjnych z nagrania kamery monitoringu bardzo często jest niemożliwe. Nawet w przypadku urządzeń z górnej półki, niejednokrotnie pojawia się ten problem. Dlatego też opracowany został specjalny system do tego celu – Automatyczny System Rozpoznawania Numerów Rejestracyjnych, w skrócie ANPR. Jest to inteligentny system, którego działanie opiera się na technice optycznego rozpoznawania znaków. System ten charakteryzuje się niesamowitą skutecznością – tablice rejestracyjne mogą być odczytane nawet z bardzo dużych odległości. Co ciekawe, to rozwiązanie jest dostępne już nie tylko dla organów ścigania i podmiotów zajmujących się bezpieczeństwem. Również użytkownicy prywatni mogą bez problemów kupić kamerę z systemem ANPR i zacząć z niej korzystać, choć zastosowanie tej technologii skupia się głównie na firmach i różnego rodzaju instytucjach. Kamery ANPR do odczytu tablic rejestracyjnych można najczęściej spotkać na parkingach, w budkach poboru opłat, na przejściach granicznych, w punktach kontrolnych organów ścigania, na lotniskach i autostradach oraz w systemach monitoringu osiedlowego, miejskiego czy magazynowego.

Zobacz również: Kamera termowizyjna - budowa i zastosowanie

Udostępnij:

Zobacz także