iVolta
menu-bars

MENU

Waluta:

SATEL KNX - inteligentne sterowanie budynkiem

Inteligentny dom 16.08.2022
satel-knx-inteligentne-sterowanie-budynkiem

Pojęcie inteligentnego budynku pojawia się najczęściej w kontekście zautomatyzowanego zarządzania urządzeniami i układami elektronicznymi w domach, biurach i obiektach publicznych oraz przemysłowych. Jeszcze do niedawna rozwiązania spod znaku Smart Home kojarzyły się z czymś ekskluzywnym i kosztownym, ale obecnie większość nowoczesnych budynków korzysta z inteligentnych rozwiązań automatyzacji instalacji opartych o uniwersalny standard KNX.

Czym jest KNX?

Idea inteligentnego budynku opiera się na sterowaniu całym budynkiem przy pomocy inteligentnych instalacji elektrycznych, teletechnicznych i multimedialnych. Poszczególne, odrębnie działające systemy współpracują ze sobą, pozostając pod automatyczną kontrolą, bez konieczności każdorazowej ingerencji użytkowników. 

Choć działanie inteligentnego budynku może wydawać się skomplikowane, korzystanie z jego funkcjonalności jest tak naprawdę proste i intuicyjne, dzięki takim rozwiązaniom jak KNX. Jest to jeden z najbardziej rozbudowanych i funkcjonalnych systemów automatyki budynkowej, oferujący możliwość sterowania dowolnymi funkcjami w budynku. KNX pozwala, między innymi, na zintegrowanie systemów:

  • bezpieczeństwa
  • zarządzania energią
  • ogrzewania i klimatyzacji
  • wentylacji
  • oświetlenia
  • sterowania żaluzjami i roletami
  • multimedialnych
  • Jak działa system KNX?

    System KNX działa w konwencji rozproszonej, dzięki czemu nie musi być zarządzany przez jednostkę centralną. Za realizację każdej funkcji w systemie, odpowiedzialne są niezależne urządzenia (elementy sterujące i wykonawcze), połączone za pomocą magistrali komunikacyjnej (najczęściej w tym celu stosowany jest dedykowany przewód systemowy w postaci skrętki, np. BiT E-BUS 2x2x0,8. Każdy element podłączony do instalacji wyposażony jest w komponenty umożliwiające mu samodzielną pracę, dzięki czemu, w przypadku awarii jednego z nich, system jako całość jest w stanie nadal działać poprawnie. 

    Działanie systemu jest proste i opiera się na współpracy urządzeń sterujących (np. przycisków lub manipulatorów), detektorów/sensorów oraz elementów wykonawczych (aktorów). Urządzenia sterujące wysyłają na magistralę polecenia zadziałania lub wyłączenia, natomiast detektory dostarczają wyniki pomiarów wielkości fizycznych (np. natężenie oświetlenia, temperatura, wilgotność, detekcja ruchu). Informacje te są odbierane i realizowane przez aktory, które ściemniają lub rozjaśniają światło, regulują temperaturę w pomieszczeniu, podnoszą i opuszczają żaluzje, itp.

    KNX jest uniwersalnym standardem międzynarodowym, wspieranym przez ponad 400 producentów sprzętu, dzięki czemu można go wykorzystać do zautomatyzowania praktycznie każdego budynku. Do Stowarzyszenia KNX należy również firma Satel, która wprowadziła do swojej oferty nową grupę produktów zgodną z tym standardem: moduły SATEL KNX. Są to: urządzenia wykonawcze (tzw. aktory), moduł wejść binarnych, interfejs do programowania i diagnostyki systemu oraz zasilacz magistrali KNX.

    https://www.youtube.com/watch?v=JIlgt6fr8pI

    Dlaczego Satel KNX?

    Budowa inteligentnego budynku w oparciu o urządzenia Satel KNX ma wiele niewątpliwych zalet. Należą do nich:

    • uniwersalność - system może być stosowany praktycznie w każdym budynku, zarówno w obiektach małych, jak również bardziej rozbudowanych;
    • wygodna, intuicyjna obsługa - użytkownik może w każdej chwili zmienić przeznaczenie poszczególnych przycisków bez konieczności modyfikowania instalacji elektrycznej;
    • idealne dopasowanie do potrzeb użytkownika - możliwość tworzenia różnych scenariuszy działania elementów systemu sprawia, że można go dostosować do indywidualnych oczekiwań;
    • niższe rachunki za prąd - integracja instalacji codziennego użytku za pomocą systemu KNX  pozwala zredukować koszty zużycia energii, co zapewnia również większą dbałość o środowisko naturalne;
    • wyższy poziom bezpieczeństwa - możliwość integracji z systemem alarmowym bazującym na centralach Satel INTEGRA i INTEGRA Plus, zapewnia znacznie lepszą ochronę budynku;
    • prosta rozbudowa i modyfikacja - system KNX rozwija się wraz z rynkiem inteligentnych rozwiązań, co wpływa na łatwą modernizację i rozbudowę instalacji.
    • System Satel KNX programowany jest za pomocą funkcjonalnego programu ETS, który umożliwia, między innymi programowanie i uruchamianie wszystkich urządzeń KNX oraz wygodną integrację i obsługę urządzeń pochodzących od różnych producentów.

      Satel KNX - przykłady zastosowań

      Jedną z największych zalet systemu KNX jest możliwość tworzenia konkretnych scenariuszy działania systemu, co pozwala dopasować pracę urządzeń do indywidualnych potrzeb. Do przykładowych scenariuszy należą:

      • Regulacja temperatury - system na bieżąco kontroluje temperaturę i wilgotność w pomieszczeniach i dostosowuje działanie instalacji ogrzewania, czy też klimatyzacji do zmieniających się warunków. Dzięki temu, w domu i biurze zawsze zachowany jest optymalny mikroklimat.
      • Regulacja oświetlenia - system umożliwia sterowanie natężeniem i rodzajem światła emitowanego przez wszystkie lub wybrane punkty świetlne. Jest to bardzo praktyczne rozwiązanie zwłaszcza na czas dłuższego urlopu - sterowanie oświetleniem symuluje obecność domowników, co może zniechęcić potencjalnego włamywacza. Można też tworzyć sceny np. typu kino zasłoń okna, przyciemnij oświetlenie, włącz projektor, wysuń ekran, itd. 
      • Sterowanie zasilaniem nieużywanych urządzeń - system automatycznie odcina zasilanie tym urządzeniom, które nie muszą działać podczas nieobecności użytkownika. Wyłącza również oświetlenie i dostosowuje poziom ogrzewania. Rozsądne zarządzanie zasilaniem oznacza realne oszczędności dla domu i biura, a także pomaga dbać o środowisko naturalne.
      • Sterowanie oknami - w zależności od okoliczności oraz potrzeb domowników, okna również mogą być automatycznie otwierane, uchylane lub zamykane. System steruje również żaluzjami i roletami antywłamaniowymi, dostosowując poziom osłonięcia okien do indywidualnych preferencji.
      • Podlewanie ogrodu - system automatycznie dopasowuje harmonogram podlewania do aktualnego poziomu wilgotności gleby, temperatury otoczenia czy prognozy pogody. Istnieje również możliwość dostosowania działania zraszaczy do potrzeb poszczególnych gatunków roślin.
      • https://www.youtube.com/watch?v=eewD_QmZkxM

        Podsumowanie

        Automatyzacja działania urządzeń elektronicznych zdobywa coraz większą popularność, zarówno w domach, jak i budynkach publicznych i wielu innych miejscach. Upowszechnienie tego rodzaju rozwiązań sprawia, że ich ceny są przystępniejsze, a obsługa prostsza i bardziej intuicyjna. Jak widać na przykładzie systemu Satel KNX, stworzenie własnego domu smart lub zautomatyzowanie dowolnego budynku wcale nie musi być skomplikowane, a komfort życia, jaki możemy dzięki temu uzyskać, jest nieporównywalnie większy. 

        Jeśli po przeczytaniu masz jakieś pytania dotyczące przedstawionego rozwiązania, skontaktuj się z nami: alarmy@volta.com.pl.

Udostępnij: