Oczyszczacz powietrza ma za zadanie wyeliminować z powietrza szkodliwe zanieczyszczenia, związki organiczne i kurz. Niektóre filtry oczyszczaczy pozbywają się także drażniącego zapachu dymu tytoniowego. Zastanawiając się nad wyborem najlepszego oczyszczacza, warto poznać rodzaje tych urządzeń.
Oczyszczacze powietrza można podzielić ze względu na kilka różnych kryteriów. Bardzo ważny jest wybór filtra oczyszczacza. Do najpopularniejszych należą węglowe i filtry HEPA. Istotne są też funkcje takie jak nawilżanie i jonizowanie powietrza, które dodatkowo podwyższają jakość powietrza w pomieszczeniu.
Podstawowe cele i działanie oczyszczaczy powietrza
W związku z pogarszającą się jakością powietrza produkty takie jak oczyszczacz powietrza stają się coraz popularniejsze. Wyróżnić można oczyszczacze powietrza podłączane do klimatyzacji w samochodzie, przemysłowe oczyszczacze stosowane w zakładach pracy o dużych powierzchniach oraz urządzenia domowe. Te ostatnie charakteryzują się estetycznym wyglądem i drobnymi gabarytami, dzięki czemu będą łatwo adaptowały się do wystroju każdego pomieszczenia i nie będzie trudności ze znalezieniem dla nich miejsca.
Domowe oczyszczacze powietrza zalecane są przede wszystkim dla alergików, jednakże ich korzystne dla układu oddychania działanie rekomendowane może być każdemu. Produkty te mają za zadanie oczyszczać powietrze z pyłów, drobnoustrojów, mikrocząsteczek organizmów, kurzu, a nawet cząsteczek smogu. Dla osób wrażliwych na jakość powietrza szczególnie istotna staje się ochrona przed tzw. pyłami zawieszonymi takimi jak PM 2.5 i PM 10.
Filtry do oczyszczaczy powietrza – które są najlepsze?
Prawdopodobnie najważniejszym elementem oczyszczacza jest wbudowany filtr, odpowiadający za zatrzymywanie zanieczyszczeń i drobnoustrojów. Dzięki temu oddawane przez oczyszczacz powietrze staje się czystsze. Obecnie wyróżnić można dwa najbardziej popularne filtry stosowane przez producentów – HEPA i filtry węglowe. Czym się różnią?
Filtry węglowe skutecznie zatrzymują lotne związki organiczne znajdujące się w powietrzu. Z tego powodu są w stanie pozbyć się drażliwych zapachów, np. dymu tytoniowego. Ponadto skutecznie zatrzymują związki chemiczne, które w procesie oczyszczania powietrza „przyczepiają się” do węgla aktywnego.
Filtry HEPA (np. HEPA 13, HEPA 14) najlepiej sprawdzają się w zakresie eliminowania mikroskopijnych pyłów, w tym najbardziej niebezpiecznych pyłów zawieszonych. Ich skuteczność sięga nawet 99,75%.
Przykładowy filtr HEPA do oczyszczacza Cronos HEPA II:
https://ivolta.pl/filtr-hepa-dfq-601-filtr-cronos-hepa/17277/produkt/
Warto wiedzieć, że istnieją hybrydowe oczyszczacze powietrza, w których zaimplementowano zarówno filtry HEPA, jak i węgiel aktywny.
Najważniejsze funkcje dodatkowe oczyszczaczy – nawilżanie i jonizowanie powietrza
Wybierając oczyszczacz powietrza, warto zwrócić uwagę na to, czy dany produkt ma funkcje oczyszczania i jonizowania powietrza. Dlaczego to tak istotne?
Funkcja jonizacji odpowiada za dodawanie do powietrza jonów ujemnych. W przeciwieństwie do dodatnich potrafią one skutecznie wyłapywać drobinki zanieczyszczeń, eliminując bakterie i wirusy, które unoszą się w powietrzu. Oczyszczacze powietrza z jonizatorem zalecane są do stosowania w sypialniach, aby zwiększyć jakość powietrza na noc, a także do miejsc, w których często korzysta się z elektroniki.
Oczyszczacze powietrza z nawilżaczem to produkty, które rozpylają delikatną mgiełkę. Nawilżacz ma za zadanie zwiększyć stopień wilgoci powietrza. Doskonale sprawdza się wszędzie tam, gdzie powietrze jest suche. Co więcej, zalecany jest do stosowania zimą, kiedy intensywnie korzysta się z ogrzewania i krócej wietrzy pomieszczenia. Należy jednak pamiętać, aby nie doprowadzić do nadmiaru poziomu wilgoci w powietrzu, ponieważ warunki takie sprzyjałyby szybszemu rozwojowi niebezpiecznych drobnoustrojów.