iVolta
menu-bars

MENU

Waluta:

Programator czasowy – oszczędność prądu i większe możliwości zarządzania energią elektryczną

SYSTEMY ZABEZPIECZEŃ 21.04.2020
programator-czasowy--oszczednosc-pradu-i-wieksze-mozliwosci-zarzadzania-energia-elektryczna

Programatory czasowe często nazywane są wyłącznikami czasowymi. To właśnie ta druga nazwa najbardziej zdradza ich podstawowe zastosowanie. Za pomocą programatorów czasowych można w łatwiejszy sposób zarządzać urządzeniami pobierającymi energię elektryczną.

Programatory czasowe umożliwiają sprawne kontrolowanie okresu, w którym dane urządzenia elektryczne mają być włączone. Programator (wyłącznik czasowy) ustawia się na konkretną godzinę, najczęściej za pomocą tarczy analogowej lub klawiatury w przypadku wersji cyfrowych. Kiedy ustawiony czas nadejdzie, urządzenie zablokuje przepływ energii elektrycznej, a podłączony do niego sprzęt wyłączy się (lub po prostu przestanie być zasilany). Wyróżnia się m.in. programatory czasowe do gniazdka, zewnętrzne, wewnętrzne, elektroniczne programatory wielokanałowe i dopuszkowe.


Programator czasowy
OR-PRE-409 ORNO

Jak działa programator czasowy?

Programator czasowy to zazwyczaj niewielkich gabarytów urządzenie, które występuje w wielu formach. Jedną z popularniejszych jest programator gniazdkowy pracujący na napięcie 230VAC – podłączany bezpośrednio do gniazdka. Urządzenie, którego pobór prądu ma być kontrolowany, podpinane jest do tego wyłącznika.

Sposób działania programatorów czasowych jest wyjątkowo prosty. W zależności od modelu pozwalają one na różnego rodzaju konfiguracje. Podstawowy cel pozostaje ten sam – na urządzeniu ustawia się godzinę, po której przekroczeniu następuje wyłączenie poboru mocy. Regulacja programatora czasowego zależy od jego budowy. Najczęściej ma się do czynienia z dwiema formami – analogowym pokrętłem regulacyjnym lub cyfrowy z klawiaturą i małym wyświetlaczem elektronicznym.

Zastosowanie programatorów czasowych – od akwariów po zaawansowane urządzenia AGD i RTV

Programatory czasowe nie należą do grona urządzeń często spotykanych w gospodarstwach domowych. Pomimo tego ich zastosowanie jest naprawdę szerokie. Bez względu na rodzaj konkretnego modelu wyłącznik czasowy może być podłączony do niego wiele typów urządzeń pobierającego energię elektryczną.

Programatory czasowe doskonale sprawdzają się w mieszkaniach z licznikami dwustrefowymi do podgrzania wody w bojlerze. Programator czasowy do bojlera wstrzyma podgrzewanie wody po upływie zaprogramowanego przez użytkownika czasu. Olbrzymie zastosowanie produkty te odnajdują w szeroko rozumianej akwarystyce. Służyć mogą do automatycznej kontroli oświetlenia, wentylacji i podgrzewania. 

Kolejnym świetnym przykładem zastosowania programatorów czasowych jest oświetlenie domu – wewnętrzne i zewnętrzne. Niekiedy przydaje się ustawienie światła w danym pomieszczeniu w taki sposób, aby po wyznaczonym czasie samo się zgasiło lub załączyło. Funkcja ta jest bardzo przydatna w oświetleniu ogrodu posesji. Można śmiało stwierdzić, że w tym zakresie programatory czasowe są znacznie tańszą alternatywą względem rozwiązań typu Inteligentny Dom (Smart Home). Urządzenia stosowane są również do innych urządzeń elektrycznych używanych w domu lub firmie (np. grzejniki, wentylacja/klimatyzacja, pompy wody, zraszacze itp)

Dobierając programator czasowy należy zadbać o to aby suma mocy pobieranej energii elektrycznej urządzeń podłączonych do wyłącznika nie przekraczała mocy maksymalnej podawanej przez producenta wyłącznika czasowego.

Przykładowo jeśli max moc danego programatora to 600W to nie powinniśmy podłączać do niego grzejnika o mocy 1000W gdyż grozi nie tylko uszkodzeniem wyłącznika ale nawet pożarem.

Warto również zweryfikować czy danych programator może współpracować z urządzeniami elektrycznymi typu silnik elektryczny. Producent urządzenia powinien podać te informacje w opisie lub dołączanej instrukcji.

Udostępnij:

Zobacz także