iVolta
menu-bars

MENU

Waluta:

Rejestrator hybrydowy – charakterystyka, zastosowanie i sposób działania

CCTV 17.12.2019
rejestrator-hybrydowy--charakterystyka-zastosowanie-i-sposob-dzialania

Rejestratory w systemach monitoringu służą do zarządzania sposobem pracy kamer oraz obsługi formatu wideo nagrywanego obrazu. Urządzeniem, które poniekąd łączy zastosowanie rejestratorów analogowych i cyfrowych, jest rejestrator hybrydowy. Do czego służy i w jaki sposób działa?

Za pomocą hybrydowych rejestratorów do kamer możliwa staje się obsługa analogowych i cyfrowych kamer monitoringu, co jest bardzo przydatne w niektórych zastosowaniach, przede wszystkim w systemach monitoringu składających się z bardzo wielu wideorejestratorów.

Ewolucja rejestratorów i systemów monitoringu

Coraz większy postęp technologiczny, zwłaszcza w zakresie miniaturyzacji elektroniki oraz tworzenia szybszych i jednocześnie mniejszych procesorów, bardzo przełożył się na dynamikę ewolucji monitoringu. Początkowo najpopularniejszym rodzajem były systemy telewizji przemysłowej CCTV. W ich skład wchodziły kamery analogowe obsługiwane m.in. przez rejestratory DVR. Z czasem na rynku pojawiły się nowsze rozwiązania oparte na kamerach cyfrowych IP. Tym samym opracowano urządzenia, które służą do zarządzania sposobem pracy kamer i przetwarzaniem rejestrowanego obrazu wideo. Powstały zatem rejestratory sieciowe NVR. Kamery typu IP w większości przypadków cechują się znacznie lepszymi parametrami – przede wszystkim wyższą rozdzielczością (HD Ready, Full HD lub nawet 4K czy 8K). Niestety, mankamentem rejestratorów NVR było to, że nie mogły one obsługiwać starszego rodzaju monitoringu.

Zestaw - rejestrator DVR/NVR 4 kanałowy Optiva z dyskiem Western Digital

Rozwiązaniem powyższego problemu są przedstawiane w tym miejscu rejestratory hybrydowe. Podobnie jak NVR, są to urządzenia cyfrowe, ale zdolne do obsługi sygnału analogowego. W rezultacie do rejestratora hybrydowego w tym samym czasie może być podłączony monitoring analogowy i cyfrowy.

Rodzaje rejestratorów hybrydowych i problematyka związana z nazewnictwem

Rejestratory hybrydowe różnią się przede wszystkim ze względu na liczbę obsługiwanych kanałów. Rejestratory hybrydowe występują w wielu wersjach wersjach:

Pierwsze w zupełności wystarczą do średnio zaawansowanego systemu monitoringu, drugie znajdą zastosowanie w większych systemach.

Zastosowanie rejestratorów hybrydowych – dodatkowe informacje

Współcześnie coraz częściej dominują systemy monitoringu IP. Popularyzacji ulega także nowoczesna technologia PoE (ang. Power over Ethernet). W związku z tym kamery analogowe są nieco rzadziej spotykane, a co za tym idzie – rzadziej potrzeba rejestratora obsługującego sygnał niecyfrowy.

Adapter zasilania do rejestratora firmy Hikvision

Pomimo powyższej, zauważalnej tendencji, wciąż dostrzec można wiele zastosowań rejestratorów hybrydowych. Warto zwrócić uwagę na zalety stosowania obydwu rodzajów monitoringu. W bardziej zaawansowanych systemach, składających się z wielu wideorejestratorów, może nie być potrzeby, aby wszystkie z kamer rejestrowały obraz w najwyższej rozdzielczości. Ostatecznie kamery cyfrowe są droższe, a dokładniejszy zapis zajmuje więcej miejsca na dysku. W takim wypadku można w nieco mniej priorytetowych obszarach umieścić kamery analogowe, a w tych ważniejszych – cyfrowe. Aby jednak taki kompromis mógł sprawnie funkcjonować, konieczne będzie podłączenie wszystkich punktów kamerowych właśnie do rejestratora hybrydowego. Rejestrator hybrydowy jest również doskonałym elementem zapewniającym możliwość migracji z systemu analogowego do w pełni cyfrowego systemu IP

Warto przeczytać: Rejestrator NVR - co to takiego i jakie ma zastosowanie?

Udostępnij:

Zobacz także