Mierzenie temperatury ciała jest istotnym elementem wczesnej diagnostyki zdrowotnej. Pomiar można wykonać na kilka sposobów i przy pomocy termometrów różnego typu. Dowiedz się, jak poprawnie mierzyć temperaturę ciała w warunkach domowych.
Pomiar temperatury pozwala na wczesne zdiagnozowanie stanu chorobowego, np. infekcji wirusowej. W dobie koronawirusa stało się to jednym z podstawowych standardów bezpieczeństwa. Dziś temperatura ciała nie jest mierzona wyłącznie w domu lub u lekarza. Pomiaru dokonuje się u dzieci wchodzących do placówek edukacyjnych lub osób przychodzących do pracy w zakładach przemysłowych. W obiektach użyteczności publicznej pojawiły się punkty pomiarowe z kamerami termowizyjnymi lub pracownicy ochrony mierzący temperaturę ciała osób wchodzących.
Jaka jest prawidłowa temperatura ludzkiego ciała?
Bez pomiaru temperatury ciała trudno postawić trafną diagnozę, a jeszcze trudniej kontrolować przebieg infekcji i wdrożyć odpowiednie leczenie. Warto zaznaczyć, że temperatura 36,6°C błędnie określana jest jako prawidłowa.
Należy zdać sobie sprawę z faktu, jak istotne znaczenie ma miejsce i sposób dokonywania pomiaru. Co więcej, otrzymany wynik jest uzależniony od tego, w jakich warunkach mierzy się temperaturę ludzkiego ciała oraz jakie czynności wykonywano bezpośrednio przed tą czynnością. Wnętrze ludzkiego ciała jest cieplejsze niż jego powierzchnia. Dlatego w zależności od metody mierzenia i rodzaju termometru dokładność pomiarowa będzie się różnić.
Metody pomiaru temperatury
Pomiaru temperatury dokonuje się na kilka sposobów, każdy z nich może (a wręcz powinien) być wykonywany za pomocą innego termometru.
- Pomiar doodbytniczy uznawany jest za najdokładniejszy, jednak ze względu na mało komfortowy przebieg badania stosuje się go bardzo rzadko. Normalny zakres temperatury przy pomiarze doodbytniczym to od 36,2°C do 37,7°C.
- Zwyczajowo temperaturę najczęściej mierzy się pod pachą lub w pachwinie. Tak najczęściej odbywał się pomiar termometrem rtęciowym i do dziś w ten sposób dokonuje się go u pacjentów w warunkach klinicznych. U osoby dorosłej temperatura w pachwinie będzie niższa o 0,5–1,5°C od tej mierzonej w odbycie.
- Pomiar temperatury w ustach to kolejna pozostałość po termometrach rtęciowych. Mierzenie pod lub na języku polega na umieszczeniu termometru w ustach. Różnica normy między pomiarem doodbytniczym a tym z ust wynosić będzie od 0,3°C do 0,8°C.
- Pomiar duszny polega na mierzeniu temperatury błony bębenkowej. W takim przypadku końcówkę elektronicznego termometru umieszcza się w uchu pacjenta. Ale uwaga – to musi być urządzenie przystosowane do tego typu pomiaru.
- Pomiaru czołowego dokonuje się za pomocą termometru z czujnikiem czynnika podczerwieni. Wystarczy zbliżyć urządzenie do czoła pacjenta i poczekać na pojawienie się wyniku na wyświetlaczu.
- Pomiar waginalny stosuje się u kobiet, najczęściej w celu kontroli płodności.
Termometry cyfrowe, których używa się obecnie, oferują dokładność pomiarową w zakresie +/- 0.1°C.
Zobacz również: Jak działa cyfrowy miernik temperatury?
Jak prawidłowo mierzyć temperaturę ciała?
Do pomiaru doodbytniczego, waginalnego, w ustach i pachwinach używa się termometru elektronicznego dotykowego. Kształtem przypomina on model rtęciowy, jednak zamiast szklanej obudowy i rurki z rtęcią na tle podziałki ma wyświetlacz oraz plastikową obudowę kryjącą podzespoły elektroniczne i baterie. Korzysta się z niego bardzo podobnie, z tą różnicą, że przed użyciem termometr należy uruchomić za pomocą przycisku. Kiedy na wyświetlaczu pojawi się sygnał, że urządzenie jest gotowe, można przystąpić do pomiaru. Zakończenie mierzenia najczęściej sygnalizuje odpowiedni dźwięk, a wynik odczytuje się na wyświetlaczu.
Termometr bezdotykowy z czujnikiem czynnika podczerwieni wygląda i działa nieco inaczej. Najczęściej przeznaczony jest do pomiaru temperatury w uchu i na czole. Należy ustawić w nim konkretny tryb i zbliżyć do ciała. Trzeba pamiętać, że mierzenie nie może się odbywać natychmiast po wejściu do pomieszczenia, gdy na zewnątrz panuje niska temperatura. Nie powinno się tego robić również bezpośrednio po wysiłku fizycznym.
Zobacz również: Jak mierzyć temperaturę ciała z wykorzystaniem urządzeń termowizyjnych?