Generator ozonu to urządzenie, które jest wykorzystywane przy dezynfekcji pomieszczeń, instalacji klimatyzacyjnych oraz oczyszczaniu wody w basenach. Czy warto stosować go również w domu? Jaki generator ozonu najlepiej wybrać?
Epidemia koronawirusa sprawiła, że z większą uwagą i starannością dbamy o nasze zdrowie. Ochrona przed groźnym wirusem to priorytet rządów na całym świecie i zwykłych obywateli. Jak możemy we własnych domach chronić się przed mikroskopijnym wrogiem? Czy domowe oczyszczanie powietrza i dezynfekcja ozonem mogą w tym pomóc?
Co to jest generator ozonu i jak działa?
Ozon to gaz o silnych właściwościach dezynfekcyjnych, który naturalnie występuje w przyrodzie. Powstaje pod wpływem wyładowań atmosferycznych lub promieniowania ultrafioletowego. Można go również wytworzyć sztucznie za pomocą prostego urządzenia. Ozonator domowy generuje wyładowania niezupełne, pod wpływem których cząsteczki tlenu przekształcane są w ozon. Gaz rozpylany jest w pomieszczeniu przez zainstalowany w urządzeniu wiatrak.
Ozonowanie jest nawet do 50 razy skuteczniejsze od dezynfekcji chlorem. Obie substancje w nadmiarze są szkodliwe dla człowieka, dlatego ich stosowanie wymaga ostrożności. W przypadku ozonu jest to znacznie łatwiejsze. Ozonator domowy to urządzenie, które wytwarza wyłącznie bezpieczne ilości tego gazu. Co więcej, ozon w temperaturze pokojowej bardzo szybko się rozpada. Powietrze po ozonowaniu ma specyficzny zapach – podobny do tego, który można poczuć po letniej burzy. Z całą pewnością jest ono świeższe i wolne od drobnoustrojów chorobotwórczych.
Warto wiedzieć, że generatory ozonu są używane nie tylko do dezynfekcji pomieszczeń. Oczyszcza się za ich pomocą klimatyzację, wnętrza samochodów, wodę w basenach oraz urządzenia AGD, zwłaszcza lodówki. Istnieje wiele rodzajów generatorów – można znaleźć m.in.: ozonator do żywności, ozonator do domu lub małego biura, a także wysokowydajny ozonator profesjonalny.
Jaki generator ozonu wybrać do domu ?
Ozonator domowy będzie mieć mniejszą wydajność niż model przemysłowy. Wydajność urządzenia wyraża ilość gazu (podawaną w gramach lub miligramach) wytwarzanego podczas godzinnej pracy urządzenia. Jak to wygląda liczbowo? Ozonator do żywności, czyli najmniejsze i najtańsze urządzenie z dostępnych na rynku, będzie oferował wydajność 1 g/h lub mniej. Ozonator do pomieszczeń to urządzenie o wydajności od 5 g/h do 15 g/h, podczas gdy profesjonalna wytwornica ozonu może zapewnić nawet 40 g/h. Tych ostatnich używa się w placówkach medycznych, halach przemysłowych itp.
Dobry ozonator domowy jest zdalnie sterowany za pomocą pilota i ma opcję zaprogramowania czasu pracy. Nowoczesne generatory ozonu do użytku domowego mają bardzo estetyczny wygląd.
Zobacz także: Oczyszczacz powietrza - działanie i wpływ na zdrowie
Obsługa generatora ozonu
Generatora ozonu używamy zawsze zgodnie z załączoną instrukcją obsługi. Model domowy ma znacznie niższą wydajność niż przemysłowy, jednak warto zachować ostrożność podczas jego stosowania. Aby ozonowanie pokoju było skuteczne i trwało krócej, należy szczelnie go zamknąć. Gdy ozonator jest włączony, nikomu nie wolno przebywać w pomieszczeniu. Po upływie wyznaczonego czasu trzeba je porządnie wywietrzyć. Tak samo powinno się postępować podczas ozonowania wnętrza samochodu. Przebywanie w pokoju, w którym pracuje wytwornica ozonu, skutkuje podrażnieniem dróg oddechowych, dlatego szczególną ostrożność powinni zachować astmatycy.