iVolta
menu-bars

MENU

Waluta:

W jakiej technologii wybrać system monitoringu?

CCTV 30.08.2015
w-jakiej-technologii-wybrac-system-monitoringu

Jeszcze do niedawna funkcjonowała opinia, że nastąpił końcowy podział rynku na monitoring analogowy i najnowsze rozwiązania cyfrowe IP. Mamy jednak do czynienia z rozwojem trzeciej technologii - czyli rozwiązania HD.
Kamery analogowe nadal bardzo skutecznie bronią swojej pozycji w monitoringu lokalnym. Instalacje takie są wykonywane w celu zabezpieczenia sklepów, domów czy małych firm. W instalacjach bardziej rozbudowanych i rozległych, wymagających zarazem większej rozdzielczości i wsparcia, związanego z dokładną analizą obrazu, swoją pozycję umacniały kamery cyfrowe - IP, generujące skompresowany sygnał cyfrowy, transmitowany w sieciach informatycznych. Kamery CCTV IP oferują znacznie wyższą rozdzielczość, możliwości zaawansowanej analizy obrazu, transmisje na duże odległości, natomiast kamery analogowe to prostota instalacji i przede wszystkim nadal znacznie tańszy sprzęt.

„Trzecia droga" czyli monitoring HD CCTV w założeniach miała łączyć połączenie obu technologii cyfrowej oraz analogowej dając większą rozdzielczość przy jednoczesnym zachowaniu prostoty instalacji .Technologia HD nie jest jednak niczym nowym, choć niewiele się o niej do tej pory mówiło wykorzystywano już ją w latach '80 w studiach telewizyjnych gdzie wymagana była najwyższa jakości obrazu wideo. Natomiast sygnał wideo jest przesyłany bez kompresji w przewodzie koncentrycznym i  ma postać cyfrową. Maksymalna rozdzielczość obrazu HDSDI wynosi 1080i (1920 x 1080 pixeli w trybie wyświetlania obrazu z przeplotem). Obraz podlega procesowi kompresji dopiero w dedykowanym do tego celu rejestratorze cyfrowym.

 

Schemat proporcji i rozmiaru rozdzielczości obrazu stosowanych w CCTV analogowych i HD

Podsumowując  systemy monitorujące  można podzielić na dwa rodzaje:

  • monitoring analogowy
  • monitoring IP – sieciowy

Dostępne są jednak jeszcze inne rodzaje systemów, które wyróżniają się nieco innym sposobem działania. Poniżej przedstawiamy je wszystkie.

Monitoring analogowy – stosowany od lat, najstarszy typ systemu CCTV, który przesyła dane analogowo. Są one dość tanie w wykonaniu oraz utrzymaniu, ale ich minusem jest niższej jakości obraz. Stanowią one większość obecnie używanych instalacji, chociaż powoli wypierają je nowszej generacji systemy.

Monitoring IP – do transmisji danych wykorzystuje protokół internetowy, dlatego też każdy element systemu posiada własny komputer oraz kartę sieciową z numerem IP. W systemach monitoringowych tego rodzaju stosuje się cyfrowe kamery megapikselowe, które potrafią nagrywać obraz w jakości Full HD. Jest to jednak dość drogi system i bazuje on na niezawodności i przepustowości łącza internetowego.

Monitoring HD-SDI – pozwala na przesyłanie danych cyfrowych, w tym także obrazu wysokiej rozdzielczości po kablach koncentrycznych, jest rzadko stosowany.

Monitoring AHD staje się powoli normą na rynku CCTV, odsuwając telewizję analogową SD zdecydowanie już do lamusa. Trudno się dziwić. AHD to:

  • wysoka rozdzielczość obrazu - 720p.
  • niska cena urządzeń, na poziomie standardowych SD (PAL/NTSC)
  • zaawansowana elektronika obróbki obrazu, D-WDR, DNR, SensUp, Defog, Strefy prywatności, Wideo-Detekcja.
  • dalszy zasięg przesyłania sygnału wideo po kablu koncentrycznym (nawet 500m dla RG6)
  • możliwość transmisji wideo po skrętce UTP.

Monitoring HD-TVI - wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów firma HikVision  wprowadziła do swojej oferty najnowszą serię rejestratorów i kamer TurboHD, pracujących w formacie HD-TVI. Urządzenia te, poza bardzo atrakcyjną  ceną cechuje:

  • doskonała jakość obrazu w rozdzielczościach HD (720p lub 1080p), transmitowanego z wykorzystaniem standardowego okablowania typu kable koncentryczne
  • obserwacja, zapis i podgląd przez sieć obrazu w jakości HD (720p / 1080p),
  • brak stratnej kompresji obrazu, znanej z telewizji CCTV IP ,
  • rejestracja obrazu z płynnością do 25kl/sek na każdy kanał w rozdzielczości 720p lub 1080p
  • zasięg przesyłu sygnału po kablu koncentrycznym (RG6/RG11) nawet do 500m,
  • możliwa jest też transmisja sygnału po skrętce

Udostępnij:

Zobacz także