Bezprzewodowy system alarmowy – czy sprawdzi się w domu jednorodzinnym?

System alarmowy bezprzewodowy wykorzystuje nowoczesne rozwiązania technologiczne w celu podniesienia bezpieczeństwa w obiekcie. Czy to jednak dobre rozwiązanie do domu jednorodzinnego? Jakie funkcjonalności oferuje bezprzewodowy system alarmowy?

Instalacja alarmowa daje poczucie bezpieczeństwa. Nie tylko odstrasza intruzów, lecz także, odpowiednio skonfigurowana, ostrzega mieszkańców domu przed różnymi zagrożeniami. W skład instalacji alarmowej mogą wchodzić zabezpieczenia antywłamaniowe, jak również czujniki gazu, dymu oraz czujki ostrzegające przed zalaniem. 

Jakie są zalety bezprzewodowych systemów alarmowych?

U podstaw korzyści płynących z instalacji systemu alarmowego leży technologia bezprzewodowej komunikacji pomiędzy czujnikami, które składają się na dany system alarmowy. Skoro urządzenia korzystają z łączności radiowej, to ich obsługa również może być zdalna. Bezprzewodowy system alarmowy łatwo skonfigurować i zarządzać nim za pomocą dedykowanej aplikacji na smartfon czy tablet. 

Wykorzystanie modułów komunikacji bezprzewodowej oznacza, że nie trzeba już prowadzić okablowania od centrali alarmowej do każdego czujnika. To znacznie upraszcza instalację i sprawia, że rozmieszczenie detektorów nie jest w żaden sposób ograniczone. W instalacjach bezprzewodowych stosuje się czujniki, które mają własne zasilanie. To niewielkie urządzenia, które z powodzeniem mogą korzystać z baterii. Nie musisz też obawiać się, że bateria rozładuje się bez ostrzeżenia. System powiadomi cię o tym, że należy ją wymienić. Jeśli masz system alarmowy z zasilaniem niezależnym od sieci elektrycznej, będzie on działał zawsze. Możesz wyłączyć prąd w domu na czas twojej nieobecności, a system alarmowy nadal ochroni obiekt przed włamaniem. 

Bezprzewodowa klawiatura dla systemu MICRA umożliwiająca załączanie i wyłączanie czuwania i sterowanie firmy SATEL
Bezprzewodowa klawiatura dla systemu MICRA firmy SATEL

Zarządzanie bezprzewodowym systemem alarmowym jest intuicyjne. Tak już przywykliśmy do korzystania z aplikacji na smartfony, że nauka obsługi systemu nikomu nie powinna sprawić problemu. 

Czy bezprzewodowy system alarmowy ma słabe punkty?

Wyżej wymieniliśmy wyłącznie zalety systemów bezprzewodowych. Nie oznacza to jednak, że stanowią one rozwiązanie w 100% doskonale. Decydując się na tego typu instalację alarmową, trzeba zdawać sobie sprawę z jej drobnych niedoskonałości. 

Pierwszą z nich stanowi cena – systemy bezprzewodowe wciąż są droższe od analogowych. A to nie jest jej jedyny słaby punkt. Jak wiadomo, komunikacja bezprzewodowa może być podatna na zakłócenia. Na niezawodność systemu wpływają różnego rodzaju czynniki, m.in. grubość murów i to, ile ścian dzieli czujki od centrali. Trzeba też pamiętać o innych zakłóceniach, takich jak np. linia wysokiego napięcia znajdująca się w pobliżu. 

Moduły łączności bezprzewodowej czujek i centrali mają określony zasięg. Z tego powodu rozmieszczając elementy bezprzewodowego systemu alarmowego, musisz uwzględnić zalecane przez producenta odległości. 

Korzystanie z łączności bezprzewodowej niesie ze sobą również ryzyko ataku z zewnątrz. Sforsowanie instalacji analogowej wymaga fizycznej obecności na posesji. W przypadku systemów bezprzewodowych, zamiast kombinerek włamywacz wykorzystuje komputer z odpowiednim oprogramowanie. Oczywiście włamanie do systemu nie jest proste, ale wybierając system alarmowy bezprzewodowy, należy zwrócić uwagę na poziom zabezpieczeń chroniących przed atakiem za pośrednictwem sieci. 

Instalacja systemu alarmowego zawsze jest dobrym rozwiązaniem, gdyż podnosi poziom bezpieczeństwa w twoim domu. Jeśli zdecydujesz się na cyfrową instalację bezprzewodową, wówczas możesz liczyć na rozszerzone funkcjonalności systemu i większą kontrolę nad jego poprawnym działaniem. Bezprzewodowe instalacje alarmowe zyskują na popularności wraz z łatwiejszą dostępnością systemów inteligentny budynek.

Zobacz również: Rodzaje alarmów – przewodowe czy bezprzewodowe?

Może Ci się również spodoba