Czujka dymu – rodzaje i sposób montażu

Czujka dymu jest niezbędnym urządzeniem we wszystkich domach i mieszkaniach, w których istnieje ryzyko jego niekontrolowanego wydzielenia. Zatrucie czadem w Polsce jest coraz częstsze i spowodowane jest ogrzewaniem kotłami olejowymi, tradycyjnymi kotłami węglowymi, piecami czy kominkami. Dzięki czujce dymu zapewnimy bezpieczeństwo sobie i naszym bliskim. Warto o to zadbać, gdyż wiele zatruć czadem jest śmiertelnych.

Czujkę dymu można dostać już za kilkadziesiąt złotych. Jest to niewielka inwestycja, jeśli pomyślimy o bezpieczeństwie, jakie zyskujemy. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów czujników dymu. Który wybrać?

Czym jest czujnik czadu? Montaż a rodzaj urządzenia

Czujnikami dymu nazywamy niewielkich rodzajów urządzenia, które mają na celu ostrzeżenie użytkowników przed przekroczeniem dopuszczalnej ilości danego gazu w powietrzu. Najczęściej jest to czad, czyli tlenek węgla. Nierzadko takie sprzęty one wyposażone w wyświetlacze LCD, które na bieżąco pokazują poziom stężenia gazu. Ważnym elementem konstrukcji urządzenia są także sygnalizatory dźwiękowe lub diody, które włączają się w określonych warunkach, by od razu poinformować o zagrożeniu. Zazwyczaj czujniki dymu są zasilane akumulatorem czy wymiennymi bateriami, choć można też spotkać się z urządzeniami wymagającymi podłączenia do prądu. To kwestia, która ma pewien wpływ na to, jak przebiega montaż czujnika czadu lub innego gazu – w przypadku sprzętów na baterie mamy nieco większe możliwości.

Co istotne, na rynku można znaleźć różne rodzaje czujników dymu. Urządzenie powinno być dobrane między innymi pod kątem jego specyfiki pracy – a dokładniej warunków, w których dany sprzęt działa optymalnie. Warto zwracać uwagą na parametry takie jak powierzchnia, na której funkcje czujnika będą najskuteczniejsze, a także temperaturę czy wilgotność powietrza.

Czujka dymu – jak działa?

Czujka dymu działa nieustannie. Monitoruje ona stan powietrza w domu czy mieszkaniu. W przypadku wykrycia niebezpieczeństwa, czyli chwili, w której normy stężenia objętościowego danego gazu w powietrzu zostaną przekroczone, czujka dymu sygnalizuje zagrożenie głośnym dźwiękiem. Jest to niezwykle ważne zwłaszcza w przypadku czadu, który jest bezwonny i niewidoczny dla oka. Dobrze zamontowany i sprawnie działający czujnik czadu wybudzi nawet ze snu. W razie wystąpienia alarmu dźwiękowego, czym prędzej należy przewietrzyć dane pomieszczenie.

Czujka dymu – rodzaje

Czujniki dymu i czadu dzielą się na kilka rodzajów. Najpopularniejszymi z nich są:

  • Optyczna czujka dymu – czujka z wysoką czułością, działa natychmiast po wykryciu dymu. Przewidziana jest do pracy w pomieszczeniach zamkniętych, w których normalnie nie występuje dym, kurz czy para wodna. Autonomiczna czujka dymu działa na zasadzie pomiaru promieniowanie podczerwonego.
  • Liniowa czujka dymu – stosuje się ją w pomieszczeniach o dużej powierzchni, w których należałoby zastosować duża liczbę punktowych czujek dymu. Liniowa czujka dymu służy do wykrywania pożaru w pierwszej fazie. Działa na zasadzie pochłaniania światła przez dym.
  • Czujka dymu czadu – stosowana w pomieszczeniach użytkowych, gdzie nieustannie przebywają ludzie. Popularna w domach i mieszkaniach ogrzewanych kotłami, piecami i kominkami.
  • Jonizacyjna czujka dymu – zawiera ona elektrody, pomiędzy którymi występuje nieprzerwany przepływ jonów. W chwili pojawienia się dymu przepływ zostaje zakłócony i czujka zostaje uruchomiona. Jonizacyjna czujka dymu charakteryzuje się wysoką precyzją działania.

Czujniki dymu można podzielić także w innych kategoriach. W sklepach dostępne są czujniki, które różnią się od siebie budową, dodatkowymi funkcjami oraz ceną. Są czujniki dymu i gazu, czujniki dymu i czadu czy połączenie czujnika dymu, gazu i czadu w jednym. Produkowane są także czujki z wyświetlaczem pokazujące dokładne stężenie gazów w czasie rzeczywistym. Czujkę dymu należy dobrać zgodnie z potrzebami. Niekoniecznie najdroższa okaże się najlepsza.

Hello, world!

Czujka dymu – gdzie zamontować?

Tylko dobrze zamontowana czujka dymu jest w stanie w porę wykryć zagrożenie i zapewnić bezpieczeństwa. Należy ją zamontować w miejscu, które pozwoli na jak najszybsze wykrycia powstałego zjawiska. Dym unosi się ku górze, dlatego warto czujkę dymu zamontować na suficie, w najwyższym punkcie danego pomieszczenia. Czujki dymu nie montuje się w dobrze przewiewnych miejscach. Również nie instaluje się ich na zewnątrz budynków. W przypadku czujki czadu należy wybrać najbardziej narażone na to miejsce, na przykład w pobliżu kotła grzewczego czy kominka. Czujkę czadu należy zawiesić na wysokości głowy i upewnić się, że alarm dźwiękowy będzie dobrze słyszalny. Nie należy jej niczym zakrywać ani osłaniać.

Jak dokładnie instaluje się czujnik czadu? Montaż to dość proste zadanie – same urządzenia charakteryzują się niewielką wagą, dzięki czemu w wielu sytuacjach można zastosować nawet taśmę dwustronną. Konstrukcja niektórych modeli zawiera specjalne rozwiązania, które ułatwiają montaż. Może to być na przykład taśma klejąca z osłonką, którą zrywamy przed instalacją sprzętu, czy też otwory montażowe uzupełnione zestawem śrub czy wkrętów. W trakcie montażu czujnika czadu należy stosować się do wszelkich zaleceń producenta, a jeszcze przed rozpoczęciem tej czynności warto dokładnie zapoznać się z instrukcją.

Czujka dymu – którą wybrać?

Którą czujkę dymu wybrać: jonizacyjną czy optyczną? Jednym z kluczowych kryteriów doboru będzie jej przeznaczenie i umiejscowienie. Optyczna czujka dymu charakteryzuje się wysoką czułością, więc w jej przypadku ważna będzie wielkość pomieszczenia. Jonizacyjna czujka dymu jest za to bardzo dokładna, lecz kosztuje znacznie więcej. Ostateczna decyzja dotycząca wyboru czujki dymu zależeć więc będzie od konkretnych potrzeb i finansów.

Aby określić, jaki model będzie odpowiedni, warto zwrócić uwagę na wspomniane wcześniej parametry, czyli powierzchnię działania, temperaturę i wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Istotny jest również rodzaj zasilania – jeśli w danym miejscu nie jest możliwy montaż czujnika dymu z dostępem do gniazdka, warto wybrać model bezprzewodowy. Kolejna ważna kwestia to poziom głośności alarmu. Jeśli na przykład wybieramy czujkę dla osoby starszej, dobrym wyborem będą propozycje o stosunkowo wysokiej mocy – nawet do 90 dB.

Czujnik czadu – cena

Cena czujników tlenku węgla różni się w zależności od danego modelu. Podstawowe sprzęty kosztują nawet kilkadziesiąt złotych – to niewielka inwestycja, która potencjalnie może nawet uratować życie. Droższe modele są zazwyczaj wyposażone w dodatkowe funkcje, takie jak możliwość sterowania urządzeniem poprzez aplikację czy połączenie z siecią wi-fi. Przy wyborze warto zwrócić uwagę w pierwszej kolejności na dokładność pomiaru stężenia gazu w powietrzu.

Możesz również polubić…