Instalacja alarmowa – przegląd rozwiązań

Jak działa instalacja alarmowa i dlaczego warto zabezpieczyć w ten sposób swój dom? Chociaż koszt instalacji nie jest wygórowany, znacząco podnosi poziom twojego bezpieczeństwa. Sprawdź jakie rozwiązania obecnie proponują producenci alarmów.

Dynamiczny rozwój elektroniki sprawia, że nowoczesne rozwiązania z zakresu zabezpieczeń są łatwo dostępne. Prosty system alarmowy do domu jednorodzinnego to niewielki wydatek w porównaniu z tym, jaki poziom bezpieczeństwa oferuje. Obsługa systemów jest coraz wygodniejsza i przyjazna użytkownikowi. Z naszego poradnika dowiesz się, jakie funkcje oferują nowoczesne systemy alarmowe.

Jak działa instalacja alarmowa?

Podstawą zabezpieczenia domu przed nieproszonymi gośćmi są solidne zabezpieczenia mechaniczne, które elektronika może doskonale wspierać. Instalacja alarmowa, jak sama nazwa wskazuje, alarmuje właściciela i otoczenie o tym, że ktoś niepowołany próbuje przedostać się na posesję lub do wnętrza budynku. Dzieje się tak dzięki systemowi czujników, które w konkretnych sytuacjach wysyłają do centrali informację o konieczności uruchomienia alarmu.

Sygnalizacja dźwiękowa i świetlna na miejscu zdarzenia ma za zadanie odstraszyć włamywaczy i ewentualnie powiadomić sąsiadów o tym, że coś złego dzieje się na twojej posesji. Ponadto system alarmowy wysyła powiadomienia pod numery telefonów, które zostały zaprogramowane podczas instalacji (to może być numer właściciela, domowników i innych osób uprawnionych). Jeśli właściciel alarmu ma podpisaną umowę z agencją ochrony, wówczas patrol również otrzyma powiadomienie i przybędzie na miejsce, aby sprawdzić, co dzieje się na posesji.

Pamiętajmy, że systemy alarmowe mogą służyć także do ostrzegania przed innymi zagrożeniami. Odpowiednio skomponowany system czujek ostrzeże domowników przed pożarem, zatruciem gazem lub zalaniem mieszkania.

Jaką instalację alarmową wybrać?

Ze względu na sposób działania systemy alarmowe dzielimy na: przewodowe, bezprzewodowe i hybrydowe. Te ostatnie zbudowane są z podzespołów mieszanych, czyli takich, które łączą się z centralą za pomocą przewodów oraz posługują się łącznością radiową.

Coraz większą popularność zyskują instalacje alarmowe, które wykorzystują adres IP. Można je zbudować z różnych komponentów, na podstawie istniejącej w budynku sieci teleinformatycznej.

zadowolona kobieta wpisująca kod w system alarmowy
Instalacja alarmowa w domu zapewnia komfort i bezpieczeństwo

Jaka jest różnica pomiędzy instalacją przewodową i bezprzewodową?

Sposób reagowania i programowanie urządzeń przewodowych oraz bezprzewodowych nie różni się znacząco. Zasada działania również pozostaje ta sama. Różnica leży w sposobie instalacji. System przewodowy wymaga poprowadzenia okablowania w budynku. Dlatego takie przedsięwzięcie warto zaplanować na etapie wykańczania budynku lub większego remontu. Instalacje bezprzewodowe nie wymagają ingerencji w ściany i pozwalają umieścić czujniki w dowolnym miejscu. Sprawdzają się w gotowych budynkach lub obiektach zabytkowych, gdzie prowadzenie okablowania jest niemożliwe.

Do zalet alarmów przewodowych i hybrydowych możemy śmiało zaliczyć niską cenę systemu i kosztów konserwacji urządzeń. Typ hybrydowy można dowolnie rozbudowywać o komponenty bezprzewodowe. Systemy przewodowe są mniej podatne na ewentualne zakłócenia w komunikacji pomiędzy urządzeniami niż systemy bezprzewodowe. Jednocześnie rozwiązania niewymagające okablowania to pełna dowolność, jeśli chodzi o rozmieszczenie poszczególnych elementów systemu. Instalacje bezprzewodową można dowolnie rozbudować lub zdemontować podczas przeprowadzki. Cena systemu jest wyższa, ale montaż nie wiąże się z pracami remontowymi. Montuje się go szybko i bez zbędnego bałaganu. Model bezprzewodowy nie opiera się na zasilaniu z sieci elektrycznej. Czujniki będą więc pracować, nawet jeśli nie będzie prądu.

Zobacz także: Czujki PIR – znaczenie w systemach alarmowych

Może Ci się również spodoba