Jak działa kamera fotopułapka na złodzieja?

Z fotopułapek korzystają głównie leśnicy, którzy używają ich do obserwacji zwierząt i identyfikacji kłusowników lub osób wywożących śmieci do lasu. Fotopułapkę z powodzeniem można wykorzystać również do monitorowania prywatnej posesji. 

Fotopułapka to niewielkie urządzenie, które wtopione w tło stanie się doskonałym narzędziem do monitorowania działki lub parkingu. Maskowanie fotopułapki pozwala na umieszczenie monitoringu w taki sposób, aby nie rzucał się w oczy. Wówczas bardzo łatwo zidentyfikujesz np. nękającego cię wandala lub sąsiada podrzucającego śmieci na twoją posesję. 

Co to jest fotopułapka?

Fotopułapka to nic innego jak kamera cyfrowa sprzężona z czujnikiem ruchu. Występuje również pod nazwą kamera leśna, ponieważ została zaprojektowana właśnie dla leśników i służb ochrony przyrody. Tego typu modele montuje się w lasach i parkach w celu obserwacji dzikich zwierząt oraz ochrony tych stworzeń przed kłusownikami. Kamera fotopułapka rejestruje również osoby, które wywożą śmieci do lasu – na podstawie nagrań można zidentyfikować sprawcę, odnaleźć go i ukarać.

Zobacz również: Kamery szpiegowskie

Fotopułapka jest urządzeniem zasilanym bateryjnie. Przechodzi w tryb uśpienia do momentu, gdy czujnik wykryje ruch w jej pobliżu. Wówczas urządzenie rejestruje obraz i – jeżeli zostało wyposażone w moduł GSM – wysyła MMS na podany numer telefonu lub adres e-mail. Fotopułapka z modułem GPS to rozwiązanie, które pozwala bardzo szybko zareagować, jeśli dzieje się coś złego. Sprawdzi się doskonale zarówno w lesie, jak i na prywatnej posesji. 

Fotopułapka TOPHUNT HC300M firmy SUNTEK ze wskaźnikiem laserowym, o rozdzielczości 1440 x 1080
Kamera Leśna (fotopułapka) o rozdzielczości 1440 x 1080 firmy SUNTEK

Fotopułapka na złodzieja? Nie tylko

Ponieważ za jej pomocą można dozorować dzikie zwierzęta w lesie, sprawdzi się również podczas opieki nad zwierzętami domowymi i hodowlanymi. Kamera leśna przyda się do walki ze szkodnikami w sadach i na polach uprawnych. Zające lub dziki potrafią zniszczyć uprawy – dzięki fotopułapce łatwo dowiesz się, jakie zwierzęta zagrażają twoim plonom. 

Fotopułapki doskonale sprawdzają się w ogródkach działkowych i domkach letniskowych. Nie wymagają podłączenia do stałego źródła zasilania i powiadamiają właściciela, jeśli na jego terenie pojawił się intruz. Zimą właściciele ogródków działkowych często padają ofiarami kradzieży lub w ich altankach mieszkają bezdomni. Fotopułapka to rozwiązanie tych i wielu innych problemów działkowców. 

Miejska przestrzeń prywatna (m.in. garaże, ogrodzenia) i zewnętrzne ściany budynków często stają się celem ataku wandali. Twórcy wątpliwej jakości graffiti wybierają odosobnione miejsca i poruszają się nocą. Kamera fotopułapka zarejestruje ich działania, a nagranie stanie się dowodem dla policji. Sprawców będzie wówczas można pociągnąć do odpowiedzialności i domagać się rekompensaty za poniesione szkody. 

Zwierzę uchwycone przez fotopułapkę w nocy w lesie.
Zdjęcie zwierzęcia zrobione w nocy przez kamerę leśną (fotopułapkę)

Fotopułapka do samochodu zadziała podobnie jak kamera samochodowa z G-sensorem. Czujnik ruchu uruchomi nagrywanie, a na twój telefon przyjdzie MMS z informacją o tym, że coś dzieje się w pobliżu auta. 

Zobacz także: Systemy inwigilacji elektronicznej dla firm

Na ogół sąsiedzi są sobie życzliwi i pomocni, ale zdarza się, że lokatorzy sąsiedniej posesji są uciążliwi i złośliwi. Podrzucanie śmieci i inne złośliwe działania trudno udowodnić, chyba że dysponujemy zdjęciem lub nagraniem. 

Hello, world!
Kamera leśna fotopułapka 2.6CM GSM TOPHUNT 2.6CM
Kamera leśna fotopułapka 2.6CM GSM TOPHUNT 2.6CM

Fotopułapki doskonale sprawdzają się w ogródkach działkowych i domkach letniskowych!

Kamera Leśna FOTOPUŁAPKA FHD 42 x IR TOPHUNT HC800A
Kamera Leśna FOTOPUŁAPKA FHD 42 x IR TOPHUNT HC800A

Fotopułapki doskonale sprawdzają się w ogródkach działkowych i domkach letniskowych!

Kamera Leśna FOTOPUŁAPKA 1080p TOPHUNT HC300M
Kamera Leśna FOTOPUŁAPKA 1080p TOPHUNT HC300M

Fotopułapki doskonale sprawdzają się w ogródkach działkowych i domkach letniskowych!

Jak zamontować fotopułapkę?

Maskowanie kamery leśnej sprawia, że wtapia się ona w tło. Zastanawiasz się, jak wykryć fotopułapkę? Musisz pamiętać, że to urządzenie stworzone właśnie po to, aby pozostało niezauważone. Forma i barwa tego typu sprzętu idealnie imituje kolorystykę, a nawet strukturę otoczenia. Instalacja fotopułapki nie jest trudna – wystarczy przymocować ją w punkcie zapewniającym dobrą obserwację miejsc, które chcesz monitorować. Istnieją różne modele tych kamer, ale najczęściej to są niewielkie urządzenia w obudowach odpornych na działanie czynników zewnętrznych. Fotopułapka jest również wandaloodporna, nawet jeśli zostanie zauważona, nie da się jej łatwo zniszczyć ani sprawić, by przestała rejestrować obraz.

Zobacz również: Czy narywanie rozmowy bez zgody jest karalne?

Możesz również polubić…