Uchwyt do kamery – sportowej, samochodowej i do monitoringu domu. Jak wybrać najlepszy?

Uchwyty do kamer są tą częścią konstrukcyjną, która w sposób bezpośredni odpowiada za prawidłowe, stabilne osadzenie wideorejestratora, a co za tym idzie – jego właściwe działanie. Uchwyty można podzielić ze względu na przeznaczenie. Wyróżnia się uchwyty do kamer sportowych, do aut i do monitoringu.

Uchwyty do kamery monitoringu należy wybierać zgodnie z dwoma kryteriami – rodzajem kamery (kopułowa, walcowa, obrotowa) oraz miejscem instalacji. Stąd też wyodrębnić można uchwyty do kamer narożnikowych, naściennych lub nasufitowych. Innymi produktami są uchwyty do kamer sportowych (np. na kask lub na klatkę piersiową) oraz uchwyty do kamer samochodowych.

Uchwyty do kamer monitoringu nieruchomości

Dokonując zakupu kamer do monitoringu domu, mieszkania lub biura, w zdecydowanej większości przypadków produkty zostaną dostarczone razem z dedykowanymi uchwytami. Jeżeli jednak stanie się inaczej lub na skutek jakichś działań dany uchwyt ulegnie uszkodzeniu, należy kupić nowy.

Kamery monitoringu różnią się między sobą wieloma parametrami. Jednym z nich jest sam rodzaj kamery pod względem konstrukcyjnym. To właśnie ten czynnik determinuje typ montażu kamery. Przykładowo, kamery kopułowe, charakteryzujące się tym, że kierunek, w którym skierowane jest „oko” kamery, pozostaje od zewnątrz niezauważalny, osadzone są na specjalnych podstawkach. Ich koszt może wynosić już nawet 20–30 złotych.

Powyższe uchwyty montowane są na ścianie lub na suficie za pomocą zazwyczaj dwóch kołków rozporowych. Instalacja takiego uchwytu jest banalnie prosta i wymaga jedynie podstawowej umiejętności posługiwania się wiertarką w celu stworzenia otworów na kołki montażowe. Przykładem takiego prostego w montażu produktu jest uchwyt ścienny Hikvision.

Biały uchwyt ścienny do montażu kamer
Uchwyt ścienny do montażu kamer kopułowych marki Hikvision

W przypadku zewnętrznych kamer walcowych i tubowych zastosowanie najczęściej mają dłuższe uchwyty aluminiowe. Ich gabaryty muszą odpowiadać kształtowi samego wideorejestratora. Niektóre uchwyty mają możliwość ukrycia przewodów, a także regulacji stopnia nachylenia.

Kamery do monitoringu nieruchomości mogą być zainstalowane w różnych miejscach. To kolejne kryterium wyboru odpowiedniego uchwytu. Na rynku znaleźć można specjalne uchwyty na kamery wieszane na słupach lub takie, które pozwalają na bezpieczne osadzenie wideorejestratora w samym narożniku pomieszczenia. Jeszcze innym rodzajem są uchwyty sufitowe rekomendowane do kamer kopułowych lub obrotowych w miejscach, w których sufit jest stosunkowo wysoki.

Uchwyty do kamer sportowych i samochodowych – na kask, na klatkę piersiową i szybę auta

Sport to aktywność, która może wiązać się z ryzykiem kontuzji lub wypadku. Z tego powodu wielu sportowców, także amatorskich, wyposaża się w małe kamery sportowe, aby podczas biegu lub jazdy na rowerze móc zarejestrować to, co dzieje się przed nimi. Kolejnym atutem kamerek sportowych jest możliwość utrwalenia sportowych wyczynów lub pięknych widoków. Zasadniczo wyróżnić można aż sześć rodzajów uchwytów do kamer sportowych ze względu na kryterium montażu:

  • kamery sportowe montowane na klatce piersiowej – instalowane poprzez system klamer, zakładane szelki lub opaskę piersiową,
  • uchwyty doręczne – trzymane przez sportowca w dłoni,
  • uchwyty przyklejane – mogą być naklejone np. na kask,
  • uchwyty przykręcane i zaciskane – bardzo wytrzymałe, ale nie znajdą zastosowania na każdym podłożu, sprawdzają się np. do zainstalowania na ramie roweru,
  • przyssawki na kamery sportowe – proste i wygodne w montażu, ale gorszej jakości uchwyty mogą przestać działać po kilkudziesięciu użyciach,
  • uchwyty magnetyczne – idealne zwłaszcza w przypadku sportów motorowych i samochodowych.

Oprócz powyższych uchwytów wyróżnia się także produkty przeznaczone dla kierowców. Do montażu kamer samochodowych najczęściej służą uchwyty na przyssawki, które można „nakleić” na przednią lub tylną szybę. Popularnością cieszą się także uchwyty naklejane oraz magnetyczne. Te ostatnie wyglądają bardzo atrakcyjne, ale sprawdzą się znacznie rzadziej – tylko wówczas, gdy dane elementy deski rozdzielczej zostały wykonane z takich materiałów, jak np. aluminium (najczęściej dominują tworzywa sztuczne).

Przeczytaj również: Kamera do monitoringu zewnętrznego – jaki rodzaj wybrać?

Możesz również polubić…