Widziałem Orła cień…

Ale dlaczego tylko cień?

Inwestor z naszego łódzkiego oddziału przyszedł do nas z ciekawym tematem. Jest ornitologiem, dostał fundusze z Unii Europejskiej i specjalizuje się w badaniach nad orłami. Od ponad 1000 lat orzeł jest naszym symbolem, a tak niewiele o nim wiemy.

I w tym momencie naszej historii wchodzi najnowsza technologia! Oczywiście od lat na bocianich gniazdach montowane są bardzo niskiej jakości kamerki webowe. Jednak nie dają one rzetelnego materiału do szczegółowych badań naukowych, które pozwolą na odbudowanie populacji tego jakże szlachetnego gatunku, a w przyszłości wielu innych zagrożonych zwierząt.

No dobra, a gdzie ta technologia…?

Szybkoobrotowe kamery z technologią Darkfighter, dużym zoomem optycznym i wysoką rozdzielczością pozwalają na całodobową obserwację gniazd tych pięknych ptaków. Pozwoli to naukowcom na analizę potencjalnych zagrożeń, które mogą przeszkodzić w rewitalizacji populacji zagrożonego gatunku. Kamery Darkfighter nie emitują w ciemności światła podczerwonego, dla nas niewidzialnego, ale dla ptaków nie (to może zaważyć na życiu piskląt). Dzięki doskonałemu zoomowi optycznemu mogą zostać zainstalowane w odpowiedniej odległości od gniazda, co pozwoli na zapewnienie „miru domowego” w gnieździe bez hałasu napędów kamery obrotowej. Zasilanie można spokojnie realizować przy użyciu fotowoltaiki, a transfer danych dzięki technologii LTE. Kamera obrotowa pozwoli (w przeciwieństwie do kamery stałopozycyjnej) na obserwację nie tylko gniazda, ale i na to jak rodzice opiekują się swoim potomstwem.

Nauka, a technologia… co dalej

Powyższe rozwiązanie jest jednym z wielu zastosowań kamer wysokiej rozdzielczości w nauce.

Możesz również polubić…