Wizjer elektroniczny – gadżet, który poprawia bezpieczeństwo

Wizjer jest niezbędny, gdy chcesz wiedzieć, kto puka do twoich drzwi. Poza klasycznym rozwiązaniem w postaci wizjera optycznego do dyspozycji mamy również wizjery elektroniczne. Jakie funkcjonalności oferują?

Elektroniczny wizjer do drzwi to nowoczesna wersja podstawowego zabezpieczenia mieszkania. Główna rola urządzenia pozostaje taka sama, ale elektroniczny wizjer oferuje kilka interesujących funkcji dodatkowych. Warto przemyśleć jego zakup, szczególnie do mieszkania osoby starszej. 

Podstawowe cechy wizjerów elektronicznych

Najbardziej wyraźną różnicą pomiędzy wizjerem tradycyjnym a elektronicznym jest fakt, że ten ostatni nie zawsze wymaga instalacji na drzwiach. Ten model składa się nie z optyki, tylko z dwóch urządzeń elektronicznych – kamery i wyświetlacza. Kamera jest umieszczana na zewnątrz, nad drzwiami, a wyświetlacz z kolei możemy zamontować w dowolnym miejscu w mieszkaniu. 

Montaż wizjera nie wymaga ingerencji w konstrukcję skrzydła, co w przypadku drzwi antywłamaniowych ma niebagatelne znaczenie. Jeśli jednak twoje drzwi zewnętrzne nie mają fabrycznie wstawionego wizjera optycznego, lepszym rozwiązaniem jest zakup urządzenia elektronicznego. Należy pamiętać, że niefachowa instalacja tradycyjnego wizjera może skutkować trwałym uszkodzeniem drzwi. Na szczęście wizjer elektroniczny nie wymaga takich zabiegów – wyświetlacz można zamontować na drzwiach lub ścianie w przedpokoju. 

Jak działa wizjer elektroniczny?

Możesz wybrać wizjer elektroniczny o sposobie działania dopasowanym do twoich potrzeb. W sprzedaży są modele, które wyświetlają obraz z zewnętrznej kamery przez całą dobę i takie, które uruchamiają się tylko wtedy, gdy ktoś stoi pod drzwiami. Drugie rozwiązanie jest wygodne i energooszczędne. 

Inteligentny elektroniczny wizjer drzwiowy firmy YALE
Elektroniczny wizjer drzwiowy firmy YALE

W jaki sposób pracuje taki wizjer? Podczas instalacji urządzenie zostaje zintegrowane z dzwonkiem – kamera zaczyna rejestrować obraz w chwili naciśnięcia tego przycisku. Alternatywą dla takiego rozwiązania jest czujnik ruchu – rejestruje obraz zawsze wtedy, gdy w zasięgu czujki pojawi się człowiek. Dzięki temu podgląd uzyskamy również w sytuacji, kiedy ktoś pojawi się pod drzwiami, ale nie wciśnie dzwonka, tylko np. zdecyduje się zapukać. Wizjery elektroniczne mają też opcję ręcznego uruchomienia kamery. 

Wybór rozwiązania zależy od upodobań i potrzeb. Stała praca będzie generować większe koszty energii elektrycznej, ale zapewni większe bezpieczeństwo. 

Dodatkowe funkcje wizjerów elektronicznych

Wizjery elektroniczne są droższe od tradycyjnych, ale oferują też większy zakres zastosowań. Podstawowym rozszerzeniem jest rejestracja obrazu i przechowywanie danych. Wizjer elektroniczny może więc pełnić funkcję podobną do tej, jaką oferuje monitoring zewnętrzny. To bardzo wygodne rozwiązanie, gdy wyjeżdżamy i dłużej przebywamy poza domem. Nagrania zapisane na karcie microSD możemy odtworzyć po powrocie. Co więcej, kamera wizjera jest w stanie rejestrować obraz bez względu na poziom oświetlenia na klatce schodowej lub przed domem. Sprzęt może być wyposażony w promiennik podczerwieni. Obraz na wyświetlaczu łatwo powiększyć – dzięki temu starsza osoba będzie widzieć wyraźniej, kto stoi pod jej drzwiami. 

Wizjer działa również wtedy, gdy nie ma nas w domu. Możliwe jest zaprogramowanie urządzenia w taki sposób, by system przesyłał powiadomienia SMS, kiedy ktoś znajdzie się pod drzwiami. Wizjer elektroniczny z aplikacją mobilną to rozwiązanie dla osób, które nie mogą sprawować opieki nad starszą osobą i boją się o jej bezpieczeństwo. Rejestrowany obraz jest przekazywany do wybranego urządzenia, dzięki czemu łatwo sprawdzić, kto puka do drzwi, nawet jeśli nie ma nas w domu. Takie rozwiązanie podniesie poziom bezpieczeństwa ukochanej babci, która w każdej chwili może paść ofiarą oszustów.

Zobacz również: Dzwonek do drzwi – na co zwrócić uwagę?

Może Ci się również spodoba