Wykrywacz podsłuchów – co warto o nim wiedzieć? Sposób działania i rodzaje

Wykrywacze podsłuchów, a często także kamer i pluskiew GPS, mogą przydać się każdemu. Zauważalna jest bowiem tendencja coraz częstszego używania podsłuchów i innej aparatury detektywistycznej, którą każdy może legalnie kupić. Jak działają tego typu urządzenia?

Wykrywacze podsłuchów i kamer są profesjonalnymi urządzeniami detekcyjnymi, ale na rynku znaleźć można także bardziej amatorskie produkty, np. aplikacje mobilne. W wykrywacze wyposażają się osoby zamożne, medialne, właściciele firm, jak i pracownicy, którzy pozostają w bezpośrednim konflikcie z szefem. Inwigilacja staje się coraz powszechniejsza, dlatego zakup odpowiedniego wykrywacza podsłuchów może być dobrym sposobem na ochronę własnej prywatności.

Jeden z rodzajów wykrywaczy podsluchów
Czarne urządzenie, jeden z rodzajów wykrywaczy podsłuchów

Amatorskie i profesjonalne wykrywacze podsłuchów i kamer

Wykrywacze podsłuchów można kupić w specjalistycznych sklepach z artykułami detektywistycznymi, jak i przez internet w sklepach wielobranżowych. Popularność tych urządzeń jest coraz większa, o czym świadczą powstające wypożyczalnie wykrywaczy podsłuchów. Czasem nabywają je także osoby młode – kierowane bardziej ciekawością niż realną potrzebą. W zakresie produktów mniej zaawansowanych wyróżnić można aplikacje na telefony komórkowe. Wykrywacz podsłuchów w aplikacji oferuje monitoring przepływu elektromagnetycznych fal radiowych. Producenci zachwalają tego typu programy, reklamując je jako rozwiązanie problemów związanych z ochroną prywatności.

W praktyce jednak aplikacje wykrywające podsłuchy w dużej mierze się nie sprawdzają. Wykorzystują one podzespoły telefonu komórkowego, który ostatecznie nie nadaje się do wykrywania większości sygnałów. Nieco innymi urządzeniami są osobne wykrywacze podsłuchów, które weryfikują przestrzeń w zakresie do maksymalnie kilkunastu metrów. Podobnie jednak jak aplikacje mobilne, nie są one w stanie lokalizować urządzeń podsłuchowych, które zapisują dane w pamięci wewnętrznej (czyli bez przesyłu informacji). Mimo to cieszą się dużym zainteresowaniem. Produkty te występują w wielu atrakcyjnych zminiaturyzowanych formach, np. długopisach.

Profesjonalne wykrywacze podsłuchów to modele namierzające sygnały analogowe i cyfrowe jednocześnie. Weryfikacja danych jest niezwykle precyzyjna, a zakres obsługi pasma wynosi nawet do 10 GHz. Najczęściej umożliwiają także detekcję kamer – zarówno monitoringu IP, przemysłowych systemów CCTV, jak i wideorejestratorów szpiegowskich. Niektóre aparaty mają zaimplementowaną funkcję wykrywania pluskiew śledzących przemieszczanie się za pomocą sygnału GPS. Mogą pracować na różnych częstotliwościach, zmieniając je w razie potrzeby.

Hello, world!
Dyktafon cyfrowy MVR-100 ukryty w pendrive 4GB
Dyktafon cyfrowy MVR-100 ukryty w pendrive 4GB

Urządzenie należy stosować zgodnie z prawem!

Wykrywacz podsłuchów RFBugDetector
Wykrywacz podsłuchów RFBugDetector

Urządzenie należy stosować zgodnie z prawem!

Kto powinien wyposażyć się w wykrywacz podsłuchów?

Podsłuchiwanie i zbieranie informacji prywatnych staje się coraz prostsze, ale nie oznacza to, że każdy powinien czuć się zagrożony. Ostatecznie czynności te wymagają wysiłku – dostępu do odpowiednich urządzeń, umiejętności przetwarzania danych itd. Trudno oczekiwać, aby ktoś wykonywał je, nie mając w tym większego celu.

Wobec tego do grona osób, które mogą zainteresować się zakupem profesjonalnych wykrywaczy podsłuchów, należą przede wszystkim ludzie zamożni i wpływowi, np. politycy. Dotyczy to nie tylko czołowych postaci z pierwszych gazet, ale również pracowników lokalnych samorządów terytorialnych.Współcześnie coraz poważniejszym problemem są przestępstwa przedsiębiorcze. Właściciele większych firm, członkowie spółek, a także specjaliści dysponujący szczegółową wiedzą mogą być bardziej narażeni na inwigilacje. Wykrywacze podsłuchów przydadzą się także osobom medialnym, przedstawicielom zawodów prawniczych (prokuratorom, adwokatom) oraz małżonkom, w stosunku do których wysuwane są podejrzenia dotyczące nieuczciwości małżeńskiej lub finansowej.


Zobacz także: Czy nagrywanie rozmów bez zgody jest karalne?

Możesz również polubić…