Zabezpieczenie przepięciowe instalacji elektrycznej

Zabezpieczenie przepięciowe instalacji elektrycznej w domu lub bloku chroni przed działaniem przepięć atmosferycznych indukowanych oraz przepięciami wewnętrznymi. Do stosowania odpowiednich zabezpieczeń zobowiązują przepisy, dlatego można zauważyć już, że w nowym budownictwie od kilkunastu lat stosowane są odpowiednia urządzenia chroniące.

Przepięciem nazywamy wzrost napięcia w sieci elektroenergetycznej powyżej maksymalnej dopuszczalnej wartości. Prowadzi ono do uszkodzenia wszelkich urządzeń podłączonych w danym momencie do sieci. Nowoczesne ograniczniki przepięć oraz instalacja odgromowa skutecznie chronią instalację elektryczną, a co za tym idzie domowników. Do niszczących przepięć najczęściej dochodzi podczas wyładowań atmosferycznych.

Zabezpieczenie przepięciowe – instalacja odgromowa, czyli piorunochrony

Potocznie mówi się, że piorun uderza w najwyższy obiekt w okolicy. Mając więc dom, można zastanawiać się nad sensem montażu instalacji odgromowej, jeśli na wyciągnięcie ręki znajdują się wysokie drzewa lub inne budynki. Niestety takie myślenie jest tylko kuszeniem losu o nieszczęście. Niepodobna obliczyć prawdopodobieństwa, w której miejsce akurat uderzy piorun.

Zadaniem instalacji odgromowej (zabezpieczeń przepięciowych) jest przyjęcie na siebie całej energii wyładowania atmosferycznego i bezpieczne odprowadzenie jej do ziemi. Brak takiej instalacji w przypadku uderzenia pioruna może skutkować zniszczeniem budynkiem lub wywołaniem pożaru.

            Dobra instalacja odgromowa skutecznie zabezpiecza domostwo. Przed jej montażem warto pamiętać o kilku istotnych elementach. Przede wszystkim musi ona ochraniać cały budynek, nie tylko jej dach. Należy do niej podłączyć wszystkie elementy na nim znajdujące się tj. maszty, kominy, anteny i wywietrzniki. Ostatnią rzeczą, o której warto pamiętać, są co najmniej dwa przewody odprowadzające energię zamontowane w przeciwległych rogach budynku.

Ochronniki przepięciowe

Domowa instalacja elektryczna również wymaga zabezpieczenia. Jako ochronę stosuje się ochronniki przepięciowe tzw. ograniczniki przepięć. Ich zadaniem jest ograniczenie czasu trwania i częstotliwości prądu następczego.

Ochronnik przepięciowy 1xIP wewnętrzny

Ogranicznik typu 1

Ograniczniki przepięcia typu 1, znane także jako typu B, chronią instalację elektryczną w domu wraz z podłączonym do niej sprzętem przed niepożądanymi skutkami uderzenia pioruna w linię zasilającą lub w instalację odgromową budynku.

Ogranicznik typu 2

Ograniczniki przepięcia typu 2, znane także jako typu C, zabezpieczają sieć elektryczną przed efektami wyładowań atmosferycznych i przepięciami powstałymi na skutek załączania transformatorów, spawarek lub silników elektrycznych.

Ograniczniki typu 1+2

Ograniczniki przepięcia typu 1+2, znane także jako hybrydowe B+C, mają za zadanie powstrzymać przepięcia na skutek uderzenia pioruna w obiekty będące niedaleko linii napowietrznych. Ograniczniki hybrydowe chronią też przed przepięciami łączeniowymi. Montuje się je już na samym początku instalacji elektrycznej. Zazwyczaj w szafkach rozdzielczych lub w złączu kablowym. W przypadku instalacji zabezpieczenia elektrycznego w domu jednorodzinnym piętrowym zaleca się montaż dodatkowych ograniczników.

Ograniczniki typu 3

Ograniczniki typu 3, znane także jako typu D, służą do zabezpieczenia urządzeń elektronicznych. Chronią także przed przepięciami zredukowanymi. Tego typu ograniczniki umieszcza się bezpośrednio przed urządzeniami chronionymi, czyli na przykład w gniazdku, do których podłączony jest komputer lub telewizor.

Zabezpieczenie przepięciowe toru Video i magistrali RS485

Zabezpieczenia przepięciowe warto kontrolować

Nawet najlepiej wykonaną i zaprojektowaną instalację przeciwprzepięciową należy regularnie kontrolować. Warto to robić co najmniej dwa razy w roku, kiedy narażenie na zmiennie warunki atmosferyczne jest największe, czyli na wiosnę oraz jesień. Pozwoli to spać spokojnie i upewni, że mimo upływu lat nasza instalacja funkcjonuje prawidłowo.

You may also like...