Jak działa zamek szyfrowy? Czy warto instalować go w domu jednorodzinnym?

Zamek szyfrowy do domu to rozwiązanie, które gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa. Jak działają tego typu zabezpieczenia i czy każdy domownik poradzi sobie z ich obsługą? Czy lepiej wybrać zamek szyfrowy elektroniczny, czy mechaniczny?

Technologie szyfrowania elektronicznego od dawna funkcjonują w obiektach o wysokich standardach zabezpieczeń. Chronią strefy ograniczonego dostępu, depozytów i urządzeń do przechowywania ważnych danych. Od niedawna zaczęły funkcjonować również w domach jednorodzinnych. Sprawdź, dlaczego warto zdecydować się na taką formę zabezpieczenia bliskich i majątku.

Jak działa zamek elektroniczny?

Zamki szyfrowe można podzielić na elektroniczne i mechaniczne. Główna różnica polega na sposobie wpisywania kodu do centralki. Modele elektroniczne kodowane są cyfrowo, natomiast mechaniczne wykorzystują zapadki, które odblokowują klamkę po wpisaniu ustalonego kodu. Zamki cyfrowe można zaprogramować do ustawienia kodów powtarzalnych i niepowtarzalnych. Powtarzalne odblokowują zamek po wpisaniu kodu, za każdym razem tego samego. Zaprogramowane numery są stałe i wpisanie ich na klawiaturze centrali powoduje zablokowanie zamka. Kod niepowtarzalny pozwala na odblokowanie zamka tylko jeden raz. To bardzo praktyczna funkcjonalność – możemy udostępnić niepowtarzalny kod sąsiadowi, który podczas urlopu podleje nam kwiatki lub innej osobie, której chcemy umożliwić jednorazowe wejście na posesję i do domu.

Jeśli drzwi mają funkcję automatycznego zamykania, wówczas zamek blokuje się natychmiast. Zapewnia to wysoki poziom bezpieczeństwa i ma szerokie zastosowanie w budynkach użyteczności publicznej ze strefami ograniczonego dostępu. W przypadku zamka w domu jednorodzinnym może jednak utrudniać wygodne korzystanie z wejścia.

Zamek szyfrowy elektroniczny czy mechaniczny?

Zamek szyfrowy mechaniczny to rozwiązanie bardziej odporne na działanie czynników zewnętrznych. Model elektroniczny z kolei oferuje rozszerzone funkcjonalności. Obecnie do dyspozycji mamy rozwiązania inteligentne – zamek cyfrowy może być częścią instalacji, która steruje najważniejszymi urządzeniami w domu. Otwarcie drzwi odbywa się po wpisaniu kodu do centralki, skorzystaniu z czytnika odcisków palców, karty dostępowej, pilota lub aplikacji w smartfonie. Tak wiele opcji korzystania z zamka szyfrowego sprawia, że każdy powinien znaleźć najwygodniejszy dla siebie sposób sterowania drzwiami.

Dzięki rosnącej popularności systemów bezprzewodowych mamy do dyspozycji również zamki szyfrowe tego typu. Dobrym przykładem jest wygodna klamka szyfrowa, czyli zamek, który nie wymaga instalacji szyfratora na elewacji. Kod wpisujemy na klawiaturze, którą umieszczono na klamce. To bardzo wygodne rozwiązanie, a jego instalacja nie wymaga prowadzenia dodatkowego okablowania.

Klamka szyfrowa to jedno z rozwiązań bezprzewodowych

Zamki szyfrowe – co powinieneś wiedzieć przed instalacją?

Decydując się na instalację zamka szyfrowego, należy odpowiednio dobrać drzwi. Samo szyfrowanie nie wystarczy, jeśli drzwi nie będą zapewniać odpowiedniej ochrony antywłamaniowej. Sam mechanizm również powinien być odpowiednio trwały. Szyfrator instalowany na ścianie budynku lub furtce w obudowie wandaloodpornej to najlepszy wybór. Jeśli centralka będzie użytkowana na zewnątrz, musi być także szczelna, aby wilgoć i zanieczyszczenia nie przedostawały się do wnętrza mechanizmu. Dzięki temu bez względu na warunki, w jakich pracuje, urządzenie pozostanie niezawodne. Należy tylko pamiętać o regularnych przeglądach i wymianie baterii, jeśli zdecydujemy się na bezprzewodowe rozwiązania cyfrowe. Zamki szyfrowe są powszechnie użytkowane w blokach wielorodzinnych i na zamkniętych osiedlach. Zapewniają bezpieczeństwo mieszkańców i ograniczają dostęp intruzom. Warto rozważyć instalację zamka szyfrowego również jako zabezpieczenia posesji i domu jednorodzinnego.

Zobacz także: Wizjer elektroniczny do drzwi – czym się charakteryzuje?

Może Ci się również spodoba