iVolta
menu-bars

MENU

Waluta:

COVID-19 a nowe rozwiązania w branży security

Powrót
09.10.2020

W miarę upływu czasu, stało się jasne, że COVID-19 nie zniknie zupełnie z naszego codziennego życia i nieodzownie zmieni sposób w jaki pracujemy, podróżujemy i spędzamy wolny czas. Dla wielu z nas jest to nadal zupełnie nowe terytorium, po którym poruszamy się jeszcze niepewnie, cały czas testując kolejne rozwiązania. Wiemy jedno: najważniejszym czynnikiem chroniącym w tej chwili nasze zdrowie jest zapobieganie zakażeniu oraz wczesne wykrywanie zainfekowanych jednostek, szczególnie w obiektach z dynamicznym przepływem osób. Na to wyzwanie odpowiada branża security, oferując nowoczesne produkty odpowiadające za efektywną kontrolę dostępu, bezdotykowy pomiar temperatury ciała oraz inteligentną detekcję ruchu.

Systemy wykrywania masek ochronnych – przegląd rozwiązań

W związku z panującą epidemią COVID-19, od 16 kwietnia 2020 roku, istnieje obowiązek zasłaniania nosa i ust w miejscach publicznych. Bywa jednak, że kontrola przestrzegania przepisów napotyka na trudności, zwłaszcza w sklepach wielkopowierzchniowych. Z pomocą przychodzą rozwiązania oparte na inteligentnej analizie wideo. 

Monitoring klientów i personelu

Dokładna, efektywna kontrola w zakresie noszenia maseczek ochronnych jest obecnie niezwykle ważnym elementem poczucia bezpieczeństwa klientów i personelu. Jednak wykorzystanie do tego celu agencji ochrony lub specjalnie oddelegowanych pracowników jest uciążliwe i rzadko się sprawdza, szczególnie w miejscach gdzie kontrola jest utrudniona - będą to ciągi komunikacyjne, korytarze między regałami sklepowymi, hale sprzedaży itp. Zarządcom obiektów wielkopowierzchniowych przychodzą w sukurs systemy monitoringu wizyjnego, które oprócz standardowych funkcji nadzoru i rejestracji obrazu, mogą wykrywać brak maseczek na twarzach osób.

Do tego celu wykorzystuje się punkty kamerowe wyposażone w zaawansowane algorytmy AI (sztucznej inteligencji). Odpowiednio skonfigurowana kamera współpracuje z dedykowanym oprogramowaniem, dzięki czemu jest w stanie wykrywać osoby bez zakrycia twarzy i następnie przekazać stosowny komunikat do pracownika ochrony. Dobór konkretnych urządzeń dokonywany jest na podstawie wymagań użytkownika, planu sytuacyjnego oraz schematu organizacyjnego obiektu handlowego.

Dahua – inteligentna analiza obrazu

Firma Dahua posiada w swojej ofercie szeroki wachlarz rozwiązań, mających na celu wykrywanie oraz powiadamianie o osobach nie przestrzegających zasad bezpieczeństwa sanitarnego. Należy do nich, między innymi, system HBTM (Human Body Temperature Measurement), składający się z kamery bispektralnej, wzorca temperatury „Black Body” oraz serwera IVSS. Jest to zautomatyzowane rozwiązanie służące przeprowadzeniu pomiaru temperatury w dużych grupach ludzi, w jak najszybszym czasie. Dzięki analizie dostarczonych metadanych serwer dodatkowo umożliwia wykrywanie osób, które nie noszą maski ochronnej.

Innym rozwiązaniem oferowanym przez firmę są kamery IP z serii WizMind. Wykorzystują one zaawansowaną technologię sztucznej inteligencji, w tym algorytm głębokiego uczenia, co umożliwia wyjątkowo dokładną detekcję. Atrybutowanie wykrywanych twarzy pozwala na wyodrębnienie danych w oparciu o wskazane cechy – w tym przypadku posiadanie maski ochronnej. Przykładowe modele z tą funkcjonalnością to DH-IPC-HFW5442E-SE oraz DH-IPC-HFW5541T-ASE-0280B. Oprócz rozszerzonej detekcji twarzy, kamery te posiadają również funkcję zliczania osób, co jest przydatne przy kontrolowaniu ruchu w miejscach z ustalonym limitem przebywających.

W ofercie firmy Dahua znajdują się również rejestratory NVR serii 4000-I i 5000-I, wyposażone w funkcję AI. Umożliwiają one pracę z kamerami, które wprawdzie analizują obraz i kategoryzują dane, ale nie działają w oparciu o technologię sztucznej inteligencji. W zależności od serii, rejestratory NVR AI pozwalają na badanie metadanych z 2, bądź 4 kanałów (kamera zwykła) lub 8 kanałów (kamera z funkcją AI). Dotyczy to również kamer innych producentów podłączonych przez protokół ONVIF.

Hikvision – szybkie reagowanie

Hikvision udostępnia klientom kilka rozwiązań umożliwiających automatyczne, szybkie i bezpieczne monitorowanie osób w obrębie danej przestrzeni. Do najpopularniejszych z nich należą nowoczesne kamery z serii AcuSense z VCA wspartą algorytmami AI, takie jak DS-2CD2T86G2-IU/SL, czy też DS-2CD2686G2-IZSU/SL. Pozwalają one na wykonanie dokładnej analizy zawartości obrazu pod kątem określonych kryteriów – w tym przypadku urządzenie bada kształt twarzy, aby stwierdzić, czy dana osoba nosi maskę ochronną. Kamery AcuSense wyposażone są dodatkowo we wbudowany mikrofon i głośnik, co pozwala na alarm lub kontakt głosowy bez potrzeby wykorzystania innych urządzeń.

Do wykrywania braku maseczki mogą również służyć rejestratory z serii DeepinMind, jak przykładowo iDS-9632NXI-I8/X(B). Urządzenie to świetnie się sprawdzi w zaawansowanych systemach monitoringu opierającego się na dużej liczbie kamer monitorujących - umożliwia detekcję aż z 32 kanałów. Oparta na algorytmie głębokiego uczenia analiza pozwala na precyzyjne rozpoznawanie twarzy i zarządzanie ogromną biblioteką zdjęć, co przekłada się na szybkie i dokładne wyszukiwanie osób nie noszących masek ochronnych. W przypadku wystąpienia takiej sytuacji, generowany jest alarm uruchamiany lokalnie i w systemie HikCentral. Zaletą tego produktu jest kompatybilność z kamerami innych producentów.

Interesujących produktem, oferowanym przez Hikvision, jest DS-K1TA70MI-T - czytnik kontroli dostępu z funkcją wykrywania braku maseczki. Jego działanie jest oparte o algorytmy AI, pozwalające wychwycić zarówno osoby o podwyższonej temperaturze, jak i te, które nie założyły maski ochronnej. Odpowiednio skonfigurowany terminal może zareagować informacją ostrzegawczą w formie komunikatu wizualnego lub głosowego, a także odmówić dostępu. Dzięki temu, rozwiązanie to sprawdzi się świetnie w obiektach użyteczności publicznej, takich jak galerie handlowe, uczelnie, urzędy, czy też szkoły.

Bezkontaktowy pomiar temperatury - nowe rozwiązania od Hikvision i Dahua

Wybuch ogólnoświatowej epidemii znacząco wpłynął na rolę monitorowania ruchu osobowego w dużych przestrzeniach. Takie informacje jak liczba osób przebywających na danej powierzchni zamkniętej, czy też stan ich zdrowia, stały się kluczowe dla ogólnego bezpieczeństwa.

Zastosowanie systemów termowizyjnych

Priorytetem dla pracodawców i zarządców obiektów wielkogabarytowych stało się szybkie wykrycie i odizolowanie osób potencjalnie zakażonych wirusem SARS-CoV-2. Czynnikiem decydującym, a zarazem najprostszym do skontrolowania, okazał się pomiar temperatury ciała. Do podstawowych wyzwań należy natomiast zorganizowanie systemu badania, który będzie działał szybko, bezpiecznie i w sposób zautomatyzowany. Rozwiązaniem, które spełnia te kryteria, jest zastosowanie termowizji.

Pierwsze systemy analizy obrazu pozwalające na przekazywanie informacji o temperaturze obiektu, zarejestrowanego przez kamerę termowizyjną, wykorzystywano już wcześniej. Jednak dopiero nowe algorytmy sztucznej inteligencji wraz z poprawą jakości przetworników bolometrycznych, pozwoliły na znaczącą poprawę sprawności systemów termowizyjnych. Obecnie produkowane kamery umożliwiają pomiar temperatury z dokładnością do dziesiątych części stopnia Celsjusza i w czasie poniżej jednej sekundy. Dodatkowo zaawansowane oprogramowanie potrafi skutecznie przeanalizować nawet kilkadziesiąt osób w jednym kadrze kamery.

Kamery termowizyjne HIKVISION

HIKVISION oferuje rozwiązania oparte na kilku modelach urządzeń. Przykładem są kamery bispektralne z serii DS-2TD. Ich praca odbywa się w dwóch zakresach – rejestrują obraz w podczerwieni (pomiar temperatury) oraz w świetle widzialnym (analiza obrazu). Rejestrowany obraz jest analizowany przez dedykowanie oprogramowanie, które przekazuje informacje o temperaturze ciała osoby znajdującej się w polu widzenia obiektywu. Pomiar wykonywany jest w ciągu 1 sekundy, dzięki temu analiza może odbywać się bez zakłóceń ruchu na danym przejściu. Dostępne są modele kamer w wersji bullet (DS-2TD2617B) oraz domed (DS-2TD1217B).

Do profesjonalnych zastosowań przeznaczone są zestawy budowane na bazie kamer bispektralnych serii DS-2TD2637. Dzięki zastosowaniu dodatkowego wzorca temperatury (Black Body) uzyskano dokładność pomiaru rzędu +/- 0,3 C°. Sam proces kalibracji ulega w tym przypadku skróceniu a odporność systemu na zakłócenia zdecydowanie wzrasta. Zaletą rozwiązania opartego na tym zestawie jest precyzja pomiaru wraz z utrzymaniem wysokiej przepustowości przejścia.

System pomiaru temperatury Dahua

Na bezkontaktowy zestaw pomiaru temperatury firmy Dahua składają się: kamera bispektralna DH-TPC-BF3221-T, wzorzec temperatury “black body” oraz rejestrator wyposażony w algorytmy sztucznej inteligencji. Kamera generuje obraz termiczny i widzialny a także wykonuje pomiar temperatury. “Black Body” pełni funkcję urządzenia kalibrującego którego celem jest stworzenie punktu odniesienia dla kamery. Rejestrator IVSS7008-1I wykorzystuje algorytmy sztucznej inteligencji do wykrywania twarzy, właściwego ulokowania punktu pomiaru temperatury oraz przetwarza bazę przechowywanych danych. W efekcie otrzymujemy błyskawiczny (1 sekunda) i dokładny (+/- 0,3 C°) pomiar temperatury ciała wielu osób naraz, niezależny od innych elementów w otoczeniu generujących ciepło, a także noszonych przez badane osoby masek, kominiarek czy kasków.

Zaawansowane stacje do dezynfekcji i terminale do pomiaru temperatury

Stacja do bezdotykowej dezynfekcji rąk to niezbędne wyposażenie każdego miejsca publicznego w czasie epidemii. Jest to rozwiązanie niezwykle pomocne w zachowaniu odpowiedniej higieny w firmach, szkołach, urzędach, galeriach handlowych oraz innych miejscach, w których codziennie pojawiają się dziesiątki, setki, a nawet tysiące ludzi. Umieszczony w widocznym miejscu automatyczny dozownik płynu dezynfekcyjnego pozwoli na dokładne odkażenie dłoni przed wejściem do pomieszczenia, a wbudowany w stację pojemnik na zużyte maski i rękawiczki, umożliwi bezproblemowe pozbycie się potencjalnie zainfekowanych materiałów.

Bardziej zaawansowane modele posiadają dodatkowe funkcje, takie jak, na przykład, możliwość pomiaru temperatury i detekcję masek ochronnych. W przypadku wykrycia nieprawidłowości, urządzenie wysyła powiadomienie optyczne i głosowe, co pozwala szybko podjąć właściwe działanie, gdy przy wejściu pojawi się osoba zainfekowana lub nie przestrzegająca zasad bezpieczeństwa epidemicznego.

Dużą popularnością cieszą się modele, które można zintegrować z systemami kontroli dostępu, takie jak stacja KeepClean-E firmy VCN. Urządzenie przesyła sygnał o skorzystaniu z dezynfekcji do systemu, który na tej podstawie udziela lub odmawia pozwolenia na wejście. Natomiast dzięki funkcji śluzy, stacja dezynfekcyjna może sama sterować kontrolą dostępu, uzależniając możliwość wejścia w strefę od odkażenia rąk.

Terminal pomiaru temperatury Yotogi YTT-301

YTT-301 to nowoczesny terminal pomiaru temperatury, który posiada również funkcję detekcji maseczki ochronnej. Wykorzystując technologię sztucznej inteligencji oraz niezwykle dokładne moduły termowizyjne, umożliwia weryfikację potencjalnej infekcji. W efektywny i bezpieczny sposób sprawdza ciepłotę ciała oraz udziela dostępu do określonego obiektu osobom uprawnionym. Może być z powodzeniem stosowany w obiektach takich jak przedsiębiorstwa, stacje, fabryki, szkoły, kampusy czy gabinety lekarskie. Odpowiednio wykorzystany, terminal Yotogi stanie się optymalnym narzędziem kontroli w czasie epidemii COVID-19, znacznie zmniejszając ryzyko rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych.

Zastosowany w YTT-301 zaawansowany algorytm rozpoznawania twarzy sprawia, że wyniki analizy są dostępne w przedziale czasowym nawet do kilku milisekund. Pozwala to na szybką reakcję, jednocześnie zapewniając swobodny przepływ osób w punkcie kontroli. Niezwykła precyzja w zakresie rozpoznawania twarzy (aż 99.8 %) sprawia, że jest to urządzenie, któremu można zaufać. Pomiar temperatury odbywa się w sposób bezkontaktowy, co pozwala zminimalizować ryzyko zakażenia. Wystarczy, że osoba badana znajdzie się w odległości 0,5-1 m od czujnika, a bez problemu dokona on analizy. Biblioteka danych urządzenia jest w stanie zmagazynować aż 50 000 zdjęć twarzy, dzięki czemu sprawdzi się ono doskonale w miejscach, gdzie codziennie panuje natężony ruch. Dużą zaletą terminalu Yotogi jest wysoka dokładność pomiaru temperatury ciała, wynosząca ±0.3°C

Kolejną niezwykle przydatną funkcją terminalu YTT-301 jest ostrzeganie o podwyższonej temperaturze lub braku maseczki ochronnej. Gdy taka sytuacja się wydarzy, urządzenie poinformuje nas, wyświetlając stosowny komunikat na 7-calowym wyświetlaczu. Za pomocą powiadomienia głosowego przypomni również o konieczności założenia maseczki. Użytkownik może skonfigurować terminal, dodając „białą” i „czarną” listę osób - na tej podstawie YTT-301 zdecyduje o przyznaniu dostępu lub odmówi go. Urządzenie jest wyjątkowo proste w instalacji i konfiguracji oraz wyposażone w procesor Hisilicon oparty o system Linux, co decyduje o dużej stabilności działania. Czytelny wyświetlacz oraz intuicyjne sterowanie sprawia, że praca z terminalem Yotogi nie nastręcza trudności.

Zachowanie bezpiecznego dystansu - przegląd rozwiązań

Systemy do zliczania osób

Jest to funkcjonalność, która nabrała dużego znaczenia podczas pandemii, szczególnie w miejscach użytku publicznego, gdzie obowiązują limity przebywających osób, czyli, przykładowo, w centrach handlowych.

Jednym z popularniejszych rozwiązań do zliczania osób jest zastosowanie kamery IP wyposażonej w tę funkcję - należą do nich modele Dahuy z serii WizMind oraz dwuobiektywowe kamery Hikvision wyposażone w algorytm Deep Learning, jak np. DS-2CD6810F/C. Dedykowane kamery nie tylko zapewniają inteligentną kontrolę przepływu osób, ale również oferują prosty i przejrzysty dostęp do pozyskanych danych, prezentowanych w postaci wykresów lub tabeli oraz generowanych raportów. Zastosowanie algorytmów AI sprawia, że urządzenia te nie mają problemów z weryfikacją obiektów, a także sytuacjami, gdy kilka osób wchodzi jednocześnie w pole pomiarowe lub się w nim mija. Kamery te można również wykorzystać do przestrzegania wymaganego odstępu pomiędzy osobami. W przypadku, gdy zostaną wykryte nieprawidłowości, urządzenie powiadamia o tym - w zależności od modelu - za pomocą komunikatu głosowego lub optycznego.

W małych budynkach z pojedynczym wejściem najczęściej wystarczy jedna lub dwie kamery liczące, ale w przypadku większych obiektów lepiej sprawdzi się system zbudowany z kamer, dedykowanego rejestratora cyfrowego i serwera z odpowiednim oprogramowaniem (Hik-Central firmy Hikvision lub DSS Dahua). Dzięki niemu można nie tylko zsumować wyniki zliczania z wielu kamer, ale także automatycznie generować raporty z podziałem na godziny, dni lub tygodnie.

Live streaming z wykorzystaniem kamer IP

Zagrożenie epidemiologiczne związane z wirusem SARS-CoV-2 zmusiło nas do rezygnacji z uczestnictwa w wielu wydarzeniach kulturowych, społecznych i sakralnych. Jednym ze sposobów radzenia sobie z zaistniałą sytuacją, jest wirtualne uczestnictwo, realizowane za pomocą live streamingu. W ten sposób można transmitować konferencje, koncerty, wydarzenia sportowe, e-learning, a także msze święte. 

Aby prowadzić transmisję na żywo, potrzebujemy szybkiego, stabilnego łącza internetowego, aktywnego konta na serwisie online umożliwiającym streaming oraz kodera, czyli urządzenia, pobierającego treści i konwertującego je na format strumieniowy. Takim urządzeniem może być kamera IP obsługująca protokół RTMP. Pozwala to na strumieniowanie audio i wideo bezpośrednio z kamery na serwer (np YouTube) bez konieczności wykorzystywania dodatkowych urządzeń. Takie rozwiązanie to przyszłościowa inwestycja i świetny sposób na wyeliminowanie niepotrzebnego sprzętu, dzięki czemu zmniejszymy ryzyko awarii. Pamiętajmy, że jeżeli zamierzamy streamować również dźwięk, potrzebny nam będzie mikrofon - wbudowany lub zewnętrzny.

Rozwiązania w zakresie transmisji live oferują czołowi dostawcy sprzętu do monitoringu. Należą do nich, na przykład, kamery firmy Hikvision - są to urządzenia typu bullet, jak na przykład model DS-2CD2643G0-IZS, a także kopułkowe ( model DS-2CD2143G0-IS). Dzięki obsłudze protokołu RTMP umożliwiają one bezpośredni streaming z kamery na kanał YouTube. Kamery IP przesyłające strumień RTMP ma w swojej ofercie również firma Dahua. Należą do nich modele z serii Eco-Savvy oraz większość produktów z serii AI.

Zakup kamery obsługującej protokół RTMP to ogromne ułatwienie dla osób, chcących rozpocząć przygodę ze streamowaniem live. Aby rozpocząć transmisję, potrzebujemy jedynie dostępu do internetu z poziomu kamery, zweryfikowanego konta na YouTube oraz konfiguracji strumienia video/audio. Dodatkowo kamera taka najczęściej posiada wejście audio, do którego może zostać podłączony mikrofon lub sygnał ze sprzętu nagłaśniającego. Ustawienia dotyczące transmisji, jak na przykład rozdzielczość, czy liczba klatek na sekundę, mogą być konfigurowane z poziomu samego urządzenia. Warto pamiętać, że jakość streamingu w dużym stopniu zależy od prędkości wysyłania łącza internetowego. Zależnie od jakości obrazu oraz zaleceń producenta, wynosi ona minimum 2-10 megabitów.

Podsumowanie

Monitoring wizyjny cały czas się rozwija, a najwięksi gracze w branży security inwestują w najnowsze rozwiązania, zapewniające maksymalną użyteczność i konkurencyjność produktów. Odpowiedź na najnowsze wyzwania jest jedna: AI. Toteż coraz częściej będziemy się spotykać z zastosowaniem algorytmów Deep Learning w zwiększeniu skuteczności monitoringu. Jak pokazuje przypadek pandemii COVID-19, jest to właściwa droga do zapewnienia bezpieczeństwa, nie tylko na poziomie prywatnego domu, ale również przestrzeni użyteczności publicznej, gdzie codziennie spotykają się setki osób.