iVolta
menu-bars

MENU

Waluta:

Czujki parkingowe OVS OPTEX – skuteczne wykrywanie pojazdów

Powrót
07.07.2022

W systemach sterowania szlabanami i bramami garażowymi oraz systemach parkingowych i zliczania pojazdów często projektowane i instalowane są, tak zwane, pętle indukcyjne, służące do rozpoznawania obecności pojazdów. Ich zadaniem jest realizacja bezobsługowego wjazdu aut na dany teren. Istotnym czynnikiem determinującym wykorzystanie tego rozwiązania jest zabezpieczenie przed przypadkowym uruchomieniem automatyki bramy przez pieszych – dopuszcza ono reakcję wyłącznie na pojawienie się pojazdu. W przypadku pętli indukcyjnej konieczne jest zamontowanie dwóch elementów – pętli (anteny), którą należy umieścić pod nawierzchnią oraz detektora pętli. Instalacja wiąże się zatem z koniecznością przeprowadzenia prac ziemnych co w pewnych okolicznościach może być utrudnione lub niemożliwe.

Rozwiązaniem w takiej sytuacji są czujniki serii OVS, które przeznaczone są do instalacji na powierzchni bez konieczności wykonywania dodatkowych prac związanych z umieszczeniem pętli indukcyjnej pod powierzchnią, tak jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych rozwiązań.

Dostępne są dwa modele: pierwszy z nich - OVS-01GT - przeznaczony jest do wykorzystania w systemach otwierania bram i szlabanów, drugi natomiast - OVS-01CC - do zastosowania w systemach zliczania pojazdów (wykorzystywany jest, na przykład, do analizy ruchu aut oraz dostępności miejsc postojowych na dużych parkingach).

OVS-01GT

Czujka ta została stworzona z myślą o automatyzacji otwierania szlabanów oraz bram. Można ją w łatwy sposób dodać do już istniejącego systemu poprzez wyjścia przekaźnikowe. Urządzenie przeznaczone jest do montażu nad powierzchnią (na wysokości 50 cm), a kalibracja po zainstalowaniu odbywa się przez naciśnięcie jednego przycisku. Urządzenie jest odporne na zmienne natężenie oświetlenia dzięki zastosowaniu technologii FMCW (Frequency - Modulated - Continuous - Wave). Dodatkowo czujnik OVS-01GT charakteryzuje się stabilną pracą i niezawodnym wykrywaniem pojazdów nawet w trudnych warunkach środowiskowych, takich jak: temperatura pracy -30 stopni Celsjusza, śnieg i deszcz. Jest to możliwe, między innymi, dzięki wbudowanej grzałce.

Przykłady instalacji czujnika OVS-01GT:

OVS-01CC

Czujka ta przeznaczona jest do wykrywania i zliczania pojazdów. Może być wykorzystana, na przykład, w systemach parkingowych, jako alternatywa dla rozwiązań wykorzystujących metodę wideoweryfikacji. Świetnie się sprawdzi wszędzie tam, gdzie jest potrzeba zebrania danych dotyczących natężenia ruchu, kontroli obłożenia miejsc parkingowych oraz zliczania pojazdów wjeżdżających na dany obszar. Dane zgromadzone z wykorzystaniem czujnika OVS-01CC mogą posłużyć, między innymi, do ulepszenia systemów zarządzania ruchem, informowania o liczbie wolnych miejsc parkingowych, czy też analizy, w jakich godzinach ruch i zapotrzebowanie na miejsca parkingowe są największe. Podobnie jak poprzedni model, OVS-01CC jest przystosowana do pracy w niesprzyjających warunkach środowiskowych. Urządzenie wykrywa pojazdy w odległości do 8 m, a montowane jest na wysokości 50 cm.

Podsumowanie

Czujki serii OVS to praktyczne rozwiązanie do systemów parkingowych oraz zliczania pojazdów, które idealnie się sprawdzi, gdy nie ma możliwości instalacji systemów tradycyjnych pod ziemią. Zastosowanie urządzeń tego typu nie wymaga kucia betonu i demontażu np. kostki brukowej, co jest istotnym udogodnieniem w przypadku już istniejących obiektów, w których ma być zastosowany dany system parkingowy.

Czujki OVS posiadają możliwość regulacji zasięgu oraz czułości detekcji, dzięki czemu rozpoznają pojazdy, a jednocześnie nie reagują na pojawiających się pieszych. Szybka instalacja na słupku lub ścianie na wysokości 50 cm, kalibracja z wykorzystaniem zaledwie jednego przycisku oraz odporność na zmienne warunki oświetleniowe również należą do zalet tych urządzeń. Wszystko to sprawia, że takie rozwiązanie może być zastosowane jako alternatywa dla systemów instalowanych pod powierzchnią oraz wykorzystujących funkcję wideoweryfikacji.

Jeśli po przeczytaniu masz jakieś pytania dotyczące przedstawionych urządzeń, skontaktuj się z nami: alarmy@volta.com.pl.