Najczęstszym i najlepszym wyborem do monitoringu mieszkania są kamery IP. Pozwalają one sprawować kontrolę nad tym, co dzieje się w mieszkaniu podczas naszej nieobecności, a dzięki podłączeniu do internetu potrafią przesyłać obraz bezpośrednio na nasz smartfon. Stanowią doskonałe zabezpieczenie przed kradzieżą, ale również sprawdzą się przy obserwacji osób starszych, dzieci czy zwierząt domowych.
Zazwyczaj kamery IP tego typu to kompaktowe, poręczne urządzenia, nierzadko o nowoczesnym, ciekawym wyglądzie. Jak większość urządzeń z segmentu konsumenckiego, są proste w instalacji, a ich obsługa jest intuicyjna i komfortowa. Po podłączeniu do prądu oraz do sieci internetowej, wystarczy ustawić obiektyw w kierunku jaki chcemy obserwować lub, w przypadku kamer obrotowych, skonfigurować zakres działania. Następnie należy zainstalować na smartfonie aplikację umożliwiającą zarządzanie urządzeniem. Najczęściej jest to darmowe oprogramowanie, współpracujące zarówno z systemem iOS, jak i Android.
Kamery wewnętrzne IP doskonale sprawdzą się w prostym monitoringu. Rejestrują one płynny obraz w jakości HD lub Full HD, dzięki czemu każdy szczegół zostanie dostrzeżony. Dużą popularnością cieszą się modele wyposażone w tryb nocny. Podświetlenie diodami IR powoduje, że można czuwać nad snem dziecka lub monitorować mieszkanie również w nocy. Standardowo urządzenia tego typu pozwalają na obserwację z odległości do 10 metrów, nawet przy niskim natężeniu światła. W domowym monitoringu duże znaczenie ma również komunikacja - z tego powodu warto zainwestować w kamerę z systemem audio. Wbudowane głośnik i mikrofon pozwalają na utrzymanie łączności z bliskimi - w ten sposób można usłyszeć co się dzieje w pobliżu kamery lub porozmawiać z osobą, która do niej podejdzie.
Innym, niezwykle ważnym parametrem kamery IP przeznaczonej do monitoringu mieszkania, jest funkcja detekcji ruchu. Jest to element inteligentnej analityki obrazu, umożliwiający podjęcie konkretnej akcji w momencie wykrycia obiektów poruszających się w obszarze pracy urządzenia. Dodatkowo można skonfigurować działanie urządzenia tak, aby otrzymywać powiadomienia, jeśli w polu widzenia kamery nastąpi ruch lub inne zdarzenie zgodne z ustawieniami - pozwala to na natychmiastowe podjęcie akcji. Ciekawym dodatkiem do tej funkcji jest opcja Smart Tracking - wbudowany inteligentny czujnik ruchu sprawia, że kamera śledzi poruszające się obiekty. Dzięki temu można na bieżąco kontrolować bezpieczeństwo dziecka lub zwierzaka. Funkcjonalności te wykorzystuje przykładowo kamera Ezviz C6TC.
Niektóre modele kamer są wyposażone w funkcję Wirtualnej Granicy, czyli „geofencing”. Działa ona w ten sposób, że śledzi miejsce pobytu użytkownika i na podstawie wykrytej lokalizacji przełącza się między trybami obecności w domu i przebywania poza nim. Kamera automatycznie uruchamia się, gdy wychodzisz z domu i wyłącza po Twoim powrocie, zawsze dostosowując się do Twoich działań. Przykładowymi urządzeniami, wyposażonymi w geofencing są kamery Imou z serii Ranger oraz Ranger Pro.
Jedną z największych zalet kamer IP jest możliwość sterowania za pomocą aplikacji. Dzięki temu, użytkownik ma natychmiastowy wpływ na zaistniałą w domu sytuację, pomimo, iż znajduje się w tej chwili w zupełnie innym miejscu. Takie rozwiązanie pozwala przeprowadzić szybką konfigurację, a także umożliwia podgląd obrazu na żywo, rejestrację nagrań i powiadamianie alarmowe. Niektórzy producenci (np. Imou) dają dodatkową możliwość zapisu informacji w chmurze - zapewnia to komfort odtworzenia nagrań w każdej chwili oraz ich bezpieczeństwo w przypadku zniszczenia lub kradzieży kamery.