iVolta
menu-bars

MENU

Waluta:

Premier Impaq Glass Break – zabezpieczanie szklanych powierzchni

Powrót
15.11.2022

W poprzednim artykule na temat detektorów zbicia szyby omawialiśmy rozwiązania producenta Alarmtech (link do artykułu), wśród których wyróżnić można detektory kontaktowe (klejone do powierzchni szklanej) oraz akustyczne. Do drugiej grupy zaliczyć można omawiany w niniejszym artykule detektor Texecom Impaq Glass Break.

Urządzenie przeznaczone jest do ochrony powierzchni wykonanych ze szkła, w szczególności drzwi i okien. Znajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie pojawia się konieczność realizacji kompleksowego zabezpieczenia i jest idealnym uzupełnieniem systemu opartego na połączeniu kontaktronów oraz czujek ruchu.

Prezentacja detektora Impaq Glass Break

Detektor wykrywania zbicia szkła wykorzystuje mikrofon znajdujący się w centralnej części płytki elektroniki. Z tego względu konieczne jest zachowanie odpowiednich zaleceń dotyczących montażu czujnika i jego położenia względem powierzchni chronionej (wskazówki dotyczące miejsca montażu zostaną przedstawione w dalszej części). Detektor przystosowany jest do wykrywania zbicia szyby na skutek nagłego stłuczenia szkła (sygnał docierający do czujnika musi mieć odpowiednią częstotliwość, amplitudę oraz czas występowania). Analiza odbieranego sygnału odbywa się za pomocą zaawansowanego algorytmu Quad Frequency Analysis.  W celu uniknięcia wystąpienia fałszywych alarmów, detektor nie powinien być instalowany w miejscach, gdzie całodobowo występuje duży hałas.

Zalecenia dotyczące montażu

Poniżej przedstawione zostały ilustracje pokazujące w jakim miejscu powinien (✓) lub nie powinien (x) być montowany detektor Impaq Glass Break. Stosowanie się do poniższych zaleceń jest istotne z punktu widzenia niezawodności pracy urządzenia oraz ograniczenia liczby fałszywych alarmów.

Dodatkowo rysunek poglądowo przedstawia zakres detekcji danego detektora umiejscowionego w różnych lokalizacjach względem nadzorowanej powierzchni.

Czujnik Impaq Glass Break przeznaczony jest do montażu w przestrzeniach wewnętrznych.

Podczas montażu należy zwrócić uwagę na podłoże, na którym ma zostać zainstalowany detektor. Powinno być stabilne i nie powodować wibracji czujnika.

Detektor można zainstalować zarówno na suficie, jak i na ścianach. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest zabezpieczenie jednocześnie kilku powierzchni szklanych (przy zachowaniu zaleceń dotyczących montażu i skierowania detektorów). Należy w tym przypadku pamiętać o maksymalnym zasięgu urządzenia wynoszącym 9 m.

Korzyści wynikające ze stosowania detektora Texecom Impaq Glass Break

Zastosowanie akustycznego detektora zbicia szyby Impaq Glass Break pozwala na zwiększenie poziomu zabezpieczenia obiektu, w którym występują powierzchnie szklane. Szczególnie dobrze takie rozwiązanie sprawdzi się w połączeniu z kontaktronami w oknach. Dzięki temu, alarm spowoduje nie tylko otwarcie okna, ale również zbicie szyby - w takiej sytuacji wtargnięcie intruza do budynku z pewnością zostanie zauważone. Stosując tego typu detektory można skutecznie uzupełnić system alarmowy w budynku. Dodatkowo zaletą tego urządzenia jest uniwersalność - może ono współpracować z systemami wielu producentów. Istnieje również możliwość dostosowania czujnika do rodzaju chronionego szkła - może to być szkło naturalne, hartowane, laminowane, czy też zbrojone (z siatką w strukturze). Tryb pracy detektora wybierany jest zworkami i pozwala na zapewnienie wysokiej skuteczności pracy urządzenia.

Jeśli po przeczytaniu masz jakieś pytania dotyczące przedstawionych urządzeń, skontaktuj się z nami: alarmy@volta.com.pl.