iVolta
menu-bars

MENU

Waluta:

Rejestrator trasy - czarna skrzynka Twojego samochodu

Powrót
29.01.2021

Głównym zadaniem rejestratora trasy (zwanego też wideorejestratorem) jest zabezpieczenie materiału z wydarzeń na drodze do celów dowodowych. Ma to szczególne znaczenie przy wypadkach i kolizjach - zachowanie nagrania ze zdarzenia drogowego może również pomóc w szybkim ustaleniu sprawcy wypadku lub złamania przepisów drogowych. Jednak nie jest to jedyne zastosowanie wideorejestratora. Niektóre modele monitorują pojazd także na parkingu, gdy właściciela nie ma w pobliżu i mogą pomóc zidentyfikować sprawców uszkodzenia auta oraz ewentualnej próby kradzieży.

Działanie rejestratora trasy nie różni się diametralnie od funkcjonowania zwykłej kamery. Obiektyw rejestruje obraz, który następnie pada na matrycę, gdzie jest analizowany. Procesor przetwarza go na impulsy elektryczne i zapisuje w pamięci. Ma ona najczęściej postać karty microSD o pojemności od 32 do 128 GB. Nagrania zapisywane są w pętli, w postaci kilkuminutowych plików (1, 3, 5 min do wyboru), co oznacza to, że po zapełnieniu karty pamięci następuje nadpisywanie najstarszych plików. Rozwiązanie to zapobiega sytuacjom, gdy ważne zdarzenie wymaga zapisania, a na karcie nie ma już miejsca.

Wybieramy rejestrator trasy - na co zwrócić uwagę?

Jednym z najbardziej znaczących parametrów w przypadku rejestratora trasy jest jakość nagrywanego obrazu. Przyjmuje się, że minimalna rozdzielczość powinna wynosić 720p, czyli 1280x720 (HD) - taka jakość gwarantuje nam, że dostaniemy nagranie na tyle wyraźne i szczegółowe, że jego wiarygodność dowodowa nie zostanie podważona. Oczywiście im wyższa rozdzielczość, tym lepiej, a na rynku dostępne są również wideorejestratory nagrywające w jakości 4K. Jednak to rozwiązanie ma swoje wady - takie pliki zajmują zazwyczaj dużo miejsca na karcie pamięci. Przy temacie rozdzielczości warto dodatkowo wspomnieć o płynności obrazu, wyrażonej w liczbie klatek na sekundę. Zalecanym minimum jest 30 kl./s., chociaż najlepsze modele mogą nagrywać nawet w 60 kl./s.

Inną ważną cechą efektywnego rejestratora trasy jest tryb nocny. Taka kamera znacznie lepiej radzi sobie w słabych warunkach oświetleniowych i pogodowych. Dzięki temu nagrania zarejestrowane nocą i podczas deszczu zachowają czytelność. Jest to o tyle ważne, że właśnie w takich okolicznościach częściej dochodzi do wypadków i kolizji na drodze.

Oprócz standardowego rejestrowania trasy, kamery samochodowe mogą mieć kilka dodatkowych, bardzo przydatnych funkcji. Należy do nich, między innymi, tryb parkingowy. jego działanie polega na rejestrowaniu obrazu po pozostawieniu pojazdu na postoju. Kamera pozostaje w trybie czuwania, z którego zostaje wybudzona wskutek zdarzenia - wtedy rozpoczyna nagrywanie. Tryb parkingowy może być uruchomiony wskutek aktywacji czujnika ruchu. Może również zostać zrealizowany poprzez nagrywanie poklatkowe (wideorejestrator robi zdjęcia w określonych odstępach czasu i następnie składa je w film) lub tryb Low-Bitrate (kamera nagrywa cały okres postoju, ale w obniżonej jakości). Bardzo przydatną funkcją jest czujnik wstrząsów, który zabezpiecza plik wideo przed skasowaniem wskutek nagłego uderzenia, czy kolizji.

Kolejną ważną cechą rejestratora trasy jest moduł GPS. Tak wyposażone kamery samochodowe umożliwiają nie tylko zapis przejechanej trasy, ale również pomiar aktualnej prędkości. Niektóre modele z GPS-em mogą być również używane jako nawigacje i w związku z tym doskonale sprawdzą się na długich trasach. W przypadku, gdy rejestracja drogi ma następować również nocą, warto zakupić kamerę samochodową odporną na światła latarni lub innych samochodów, a także wyposażoną w diody podczerwieni (IR).