iVolta
menu-bars

MENU

Waluta:

Satel KNX - prezentacja oferty

Powrót
17.08.2022

KNX to system automatyki budynkowej oparty na uniwersalnym, międzynarodowym standardzie, dzięki czemu można go wykorzystać do zautomatyzowania praktycznie każdego budynku. Stowarzyszenie KNX zrzesza ponad 400 producentów, do których należy również firma Satel, która wprowadziła do swojej oferty nową grupę produktów zgodną z tym standardem: moduły SATEL KNX.

System Satel KNX - z czego się składa?

  • System Satel KNX tworzą:
  • urządzenia wykonawcze (tzw. aktory)
  • moduł wejść binarnych KNX-BIN24
  • interfejs do programowania i diagnostyki systemu KNX-USB
  • zasilacz magistrali KNX-PS640
  • moduł do integracji z systemem alarmowym INTEGRA INT-KNX-2

Wygodne sterowanie

Moduły wykonawcze, zwane aktorami, służą do sterowania konkretnymi urządzeniami, takimi jak: źródła światła, okna, żaluzje, wentylatory, bramy, itp. Ich działanie opiera się na poleceniach zadziałania/wyłączenia pochodzących z przycisków, bądź manipulatorów oraz informacjach o zmierzonych wartościach fizycznych (temperatura, wilgotność) przesyłanych przez detektory wykonujące pomiar. Komunikacja odbywa się poprzez zintegrowane łącze magistralne

Oprócz sterowania poszczególnymi urządzeniami, aktory mogą realizować rozbudowane scenariusze, np. wieczór filmowy (zasłonięcie okien, przyciemnienie światła, włączenie projektora i wysunięcie ekranu, czy też przygotowanie biura do pracy (podniesienie żaluzji, włączenie klimatyzacji, dostosowanie oświetlenia i temperatury). 

KNX-DIM21 to dwukanałowy aktor ściemniający, umożliwiający płynne sterowanie źródłami światła o mocy do 300 W na jeden kanał, przeznaczony do pracy z napięciem zmiennym 230 V AC. Zasięg jego działania obejmuje włączanie, wyłączanie, ściemnianie i rozjaśnianie światła w odpowiedzi na bieżące polecenie lub wywołanie zdefiniowanej wcześniej sceny. Aktor może współpracować z obciążeniem rezystancyjnym, indukcyjnym i pojemnościowym (R, L, C). Urządzenie wyposażone jest w system ochrony przed przegrzaniem i przeciążeniem oraz diody LED do prezentacji stanu każdego kanału i sygnalizacji awarii.

KNX-BSA12L i KNX-BSA12H to aktory żaluzjowe, służące do sterowania położeniem różnego rodzaju zasłon (żaluzji poziomych i pionowych, rolet, markiz), karniszy lub okien z napędem elektrycznym. Moduły wyposażone są w dwa kanały, z których każdy umożliwia sterowanie jednym, wybranym typem zasłony lub oknem. KNX-BSA12L przeznaczony jest do urządzeń zasilanych napięciem 24 VDC, natomiast KNX-BSA12H znajdzie zastosowanie przy napędach 230 VAC

Urządzenia posiadają funkcję automatycznej detekcji czasu przesuwu zasłony i czasu przestawiania listewek oraz możliwość ustawienia alarmów pogodowych. Są również wyposażone w zabezpieczenia umożliwiające wykrycie usterek, takich jak, np. brak zasilania, zacięcie mechaniczne zasłony, czy też przegrzanie silnika.

KNX-SA41 i KNX-SA24 to aktory uniwersalne, umożliwiające przełączanie stanu różnych urządzeń, np. oświetlenia, wentylatorów, napędów bram, czy elektrozaworów. Pierwszy z modułów ma cztery niezależne tory, po jednym przekaźniku (kanale) na tor, drugi zaś – dwa niezależne tory z czterema kanałami każdy. Dzięki temu, możliwe jest sterowanie urządzeniami zasilanymi z różnych faz.

Urządzenia wyposażone są w funkcje, takie jak:

  • funkcje czasu (miganie, opóźnianie włączenia/wyłączenia, funkcja klatka schodowa z opcją ostrzegania i zmianą czasu działania)
  • funkcje logiczne (AND, NAND, OR, NOR, XOR, XNOR)
  • funkcja wartości progowych
  • funkcje bezpieczeństwa
  • funkcje wymuszania stanu

Ponadto istnieje możliwość zdefiniowania reakcji każdego z kanałów w przypadku zaniku i powrotu zasilania magistrali KNX lub zasilania sieciowego.

Wysoka funkcjonalność

KNX-BIN24 to uniwersalny moduł wejść binarnych, odpowiadający za zamianę sygnałów elektrycznych pochodzących spoza instalacji KNX (np. od przycisków, włączników, styków kontaktronów) w telegramy sterujące dla innych urządzeń magistrali. Moduł został wyposażony w osiem niezależnych wejść fizycznych, między którymi można tworzyć relacje logiczne i czasowe. Pozwalają one obsłużyć 8 niezależnych sygnałów o wartości od 0 do 30 V prądu stałego i przemiennego. Urządzenie daje również możliwość stworzenia 20 bloków funkcyjnych, którym można przypisać różne funkcje sterujące, takie jak:

  • przełącznik / nastawnik wartości
  • reakcja na zbocze
  • ściemniacz
  • sterownik rolet
  • sekwencja przełączania
  • licznik
  • kontroler sceny

Każdy z bloków funkcyjnych może być sterowany przy pomocy dowolnego kanału. Istnieje również możliwość zarządzania kilkoma blokami funkcyjnymi przy pomocy jednego kanału. Do informowania o stanie pracy wejść służą diody LED.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat systemu KNX? Przeczytaj nasz artykuł!

Programowanie z poziomu komputera

Interfejs KNX-USB pozwala połączyć magistralę z komputerem, co umożliwia programowanie oraz monitorowanie urządzeń KNX z wykorzystaniem programu ETS. Jego zaletą jest możliwość pracy w trybie logowania magistrali – historia zdarzeń  jest zapisywana w pamięci nieulotnej i może pomieścić do 350 000 rekordów. Dane można następnie wyeksportować do plików CSV lub XML. Urządzenie posiada niewielkie rozmiary i może być zasilane z powerbanku, co sprawia, że można je w łatwy sposób transportować i podłączyć na kilka dni do instalacji w celu weryfikacji poprawności jej działania i diagnozowania błędów.

Stabilne zasilanie

Zasilacz KNX-PS640 dostarcza do magistrali KNX napięcie systemowe (SELV) w zakresie 28…30 V DC, zapewniając płynną, stabilną pracę systemu. Dużą zaletą urządzenia jest wysoka odporność na zwarcia (na wejściu i na wyjściu) oraz na przeciążenia. Wyjście z wbudowanym dławikiem pozwala na rozdzielenie zasilania od linii komunikacyjnej magistrali KNX.  Zasilacz przeznaczony jest do montażu w szafie elektrycznej na szynie DIN (35 mm).

Prosta integracja z systemem alarmowym

Aby dodatkowo zwiększyć funkcjonalność rozwiązania, firma Satel oferuje możliwość integracji urządzeń KNX z systemem alarmowym bazującym na centralach INTEGRA i INTEGRA Plus. Elementem niezbędnym do przeprowadzenia tego procesu jest moduł INT-KNX-2, umożliwiający sterowanie aktorami KNX z wykorzystaniem centrali z rodziny INTEGRA. Istnieje także możliwość zwrotnego przekazania informacji – z systemu KNX do centrali alarmowej.

Moduł INT-KNX-2 jest podłączany bezpośrednio do magistrali, a jego konfiguracja odbywa się za pomocą programu DLOADX. Do codziennego sterowania zintegrowanymi instalacjami można wykorzystać manipulatory dotykowe, będące częścią systemu alarmowego (np. INT-TSI), co przekłada się na wysoki komfort użytkowania i minimalizację kosztów. Dużym plusem jest możliwość zdalnego zarządzania, obejmującego całość systemu alarmowego i część funkcji KNX, - służy do tego intuicyjna aplikacja mobilna INTEGRA CONTROL.

Jeśli po przeczytaniu masz jakieś pytania dotyczące przedstawionych urządzeń, skontaktuj się z nami: alarmy@volta.com.pl.