MENU

Waluta:
Zamknij

Systemy wykrywania masek ochronnych – przegląd rozwiązań

Powrót
24.09.2020

W związku z panującą epidemią COVID-19, od 16 kwietnia 2020 roku, istnieje obowiązek zasłaniania nosa i ust w miejscach publicznych. Bywa jednak, że kontrola przestrzegania przepisów napotyka na trudności, zwłaszcza w sklepach wielkopowierzchniowych. Z pomocą przychodzą rozwiązania oparte na inteligentnej analizie wideo. Podpowiadamy, na które z nich warto się zdecydować.

Monitoring klientów i personelu

Dokładna, efektywna kontrola w zakresie zakładania maseczek ochronnych jest obecnie niezwykle ważnym elementem poczucia bezpieczeństwa klientów i personelu. Jednak wykorzystanie do tego celu agencji ochrony lub specjalnie oddelegowanych pracowników jest uciążliwe i rzadko się sprawdza, szczególnie w miejscach gdzie kontrola jest utrudniona - będą to ciągi komunikacyjne, korytarze między regałami sklepowymi, hale sprzedaży itp. Zarządcom obiektów wielkopowierzchniowych przychodzą w sukurs systemy monitoringu wizyjnego, które oprócz standardowych funkcji nadzoru i rejestracji obrazu, mogą wykrywać brak maseczek na twarzach osób.

Do tego celu wykorzystuje się punkty kamerowe wyposażone w zawansowane algorytmy AI (sztucznej inteligencji. Odpowiednio skonfigurowana kamera współpracuje z dedykowanym oprogramowaniem, dzięki czemu jest w stanie rozpoznawać osoby bez zakrycia twarzy i następnie przekazać stosowny komunikat do pracownika ochrony. Dobór konkretnych urządzeń dokonywany jest na podstawie wymagań użytkownika, planu sytuacyjnego oraz schematu organizacyjnego obiektu handlowego.

 

Dahua – inteligentna analiza obrazu

Firma Dahua posiada w swojej ofercie szeroki wachlarz rozwiązań, mających na celu wykrywanie oraz powiadamianie o osobach nie przestrzegających zasad bezpieczeństwa sanitarnego. Należy do nich, między innymi, system HBTM (Human Body Temperature Measurement), składający się z kamery bispektralnej, wzorca temperatury „black body” oraz serwera IVSS. Jest to zautomatyzowane rozwiązanie służące przeprowadzeniu pomiaru temperatury w dużych grupach ludzi, w jak najszybszym czasie. Dzięki analizie dostarczonych metadanych serwer dodatkowo umożliwia wykrywanie osób, które nie noszą maski ochronnej.

Innym rozwiązaniem oferowanym przez firmę są kamery IP z serii Pro AI. Wykorzystują one zaawansowaną technologię sztucznej inteligencji, w tym algorytm głębokiego uczenia, co umożliwia wyjątkowo dokładną detekcję. Atrybutowanie rozpoznawanych twarzy pozwala na wyodrębnienie danych w oparciu o wskazane cechy – w tym przypadku posiadanie maski ochronnej.

W ofercie firmy Dahua znajdują się również rejestratory NVR z funkcją AI, umożliwiające pracę z kamerami, które wprawdzie analizują obraz i kategoryzują dane, ale nie działają w oparciu o technologię sztucznej inteligencji. W zależności od serii, rejestratory pozwalają na badanie metadanych z 2, bądź 4 kanałów (kamera zwykła) lub 8 kanałów (kamera z funkcją AI). Dotyczy to również kamer innych producentów podłączonych przez protokół ONVIF.

 

Hikvision – szybkie reagowanie

Hikvision udostępnia klientom kilka rozwiązań umożliwiających automatyczne, szybkie i bezpieczne monitorowanie osób w obrębie danej przestrzeni. Do najpopularniejszych z nich należą nowoczesne kamery z serii AcuSense z VCA wspartą algorytmami AI. Pozwalają one na wykonanie dokładnej analizy zawartości obrazu pod kątem określonych kryteriów – w tym przypadku urządzenie bada kształt twarzy, aby stwierdzić, czy dana osoba nosi maskę ochronną. Kamery AcuSense wyposażone są dodatkowo we wbudowany mikrofon i głośnik, co pozwala na alarm głosowy bez potrzeby wykorzystania innych urządzeń.

Do wykrywania braku maseczki może również służyć rejestrator z serii DeepinMind, Urządzenie to świetnie się sprawdzi w zaawansowanych systemach monitoringu opierającego się na dużej liczbie kamer monitorujących. Umożliwia detekcję z 16 kanałów oraz szybkie wyszukiwanie osób nie noszących masek ochronnych. W przypadku wystąpienia takiej sytuacji, generowany jest alarm uruchamiany lokalnie i w systemie HikCentral. Zaletą tego produktu jest kompatybilność z kamerami innych producentów.

Interesujących produktem, oferowanym przez Hikvision, jest czytnik KD z funkcją wykrywania braku maseczki. Jego działanie jest oparte o algorytmy AI, pozwalające wychwycić zarówno osoby o podwyższonej temperaturze, jak i te, które nie założyły maski ochronnej. Odpowiednio skonfigurowany terminal może zareagować informacją ostrzegawczą w formie komunikatu wizualnego lub głosowego, a także odmówić dostępu. Dzięki temu, rozwiązanie to sprawdzi się świetnie w obiektach użyteczności publicznej, takich jak galerie handlowe, uczelnie, urzędy, czy też szkoły.