iVolta
menu-bars

MENU

Waluta:

Dysk twardy do rejestratora – jaki dysk wybrać do konkretnego systemu monitoringu?

CCTV 04.12.2019
dysk-twardy-do-rejestratora--jaki-dysk-wybrac-do-konkretnego-systemu-monitoringu

Dysk twardy to nieodłączny element każdego systemu monitoringu. To właśnie na nim zapisywany jest obraz z kamer monitoringu. Pojemność dysku HDD uzależniona jest kilku czynników, w tym liczby kamer i ich rodzaju oraz czasu przechowywania danych.

Dyski twarde do rejestratorów mają za zadanie zapisywać obrazy z kamer monitoringu. Najczęściej można się spotkać z dyskami o pojemności 1 TB, 2 TB, 4 TB,  6 TB a obecnie nawet 10TB. Ostateczna potrzebna pojemność zależy jednak przede wszystkim od liczby i rozdzielczości rejestrowanego obrazu oraz rodzaju kompresji plików – H.264 lub H.265.

Dysk twardy do rejestratora – gromadzenie danych z kamer

Każdy system monitoringu składa się z kilku elementów. Do najważniejszych zaliczyć należy kamery monitoringu (zewnętrzne lub wewnętrzne), czyli swoiste „oczy” systemu. Jego „sercem” jest z kolei rejestrator lub serwer z dedykowanym oprogramowaniem, które odpowiadają za sprawne działanie wszystkich podsystemów oraz transmisję danych. W zależności od poziomu zaawansowania takiego urządzenia użytkownik lub instalator systemu mogą dostosować funkcjonalność i parametry całego układu jak również poszczególnych elementów do swoich potrzeb. Np. ustalić jakość zapisywanego obrazu, długość zapisu, opcje analizy obrazu itp. Kolejną kluczową częścią jest dysk twardy. Bez niego nie może istnieć żaden system monitoringu, który miałby na celu także przechowywanie danych. W systemach zabezpieczeń zaleca się stosowanie dysków dedykowanych do pracy w systemach monitoringu wizyjnego. Najwięksi producenci dysków twardych tacy jak Western Digital lub Seagate oferują dedykowane serie gwarantujące stabilność i długowieczność pracy. W przypadku marki WD są to serie Purple a w przypadku Seagate serie SkyHawk.

Przykładowy dysk do rejestratorów NVR firmy Seagate SkyHawk

Czy zwykły dysk twardy do komputera sprawdzi się w systemie monitoringu?

Jest możliwe użytkowanie dysków zaprojektowanych do standardowych zastosowań, ale jak pokazuje doświadczenie, powodują one wiele problemów i grożą nieoczekiwaną utratą danych monitoringu. Wynika to przede wszystkim z zupełnie innych wymagań pod względem użytkowania nośnika danych. Produkty przeznaczone do standardowego użytkowania zazwyczaj działają przez kilkadziesiąt godzin tygodniowo, na przykład w trakcie pracy, podczas gdy urządzenia do zapisu danych tworzone z myślą o monitoringu będą zapisywać nowe informacje praktycznie cały czas. Z tego względu stosuje się nieco inne rozwiązania konstrukcyjne i trwalsze materiały, dzięki czemu ryzyko utraty plików jest znacznie mniejsze, podobnie jak awaryjność dysku. Wiąże się z tym często także znacznie większa długość okresu gwarancyjnego.

Warto przy tym zaznaczyć, że w ostatnich latach w komputerach, laptopach czy nawet konsolach znacznie częściej można już spotkać nośniki SSD zamiast dysków twardych. Czy warto postawić na takie urządzenia w kontekście monitoringu? Choć ich trwałość stoi na znacznie wyższym poziomie, pewną przeszkodą może być cena, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę dość duże wymagania pod względem przestrzeni na dane. Dyski HDD są o wiele tańsze niż odpowiedniki wykonane w technologii SSD, co można zauważyć zwłaszcza w przypadku większych modeli.Dysk twardy HDD do rejestratora powinien mieć tyle miejsca, aby pomieścić zapisywane obrazy. Najpopularniejsze pojemności dysków do rejestratorów wynoszą: 1 TB, 2 TB, 4 TB, 6 TB, a obecnie nawet 10 TB. Zastanawiając się, jaki dysk do rejestratora kamer wybrać, należy wpierw przeanalizować kluczowe czynniki determinujące ilość potrzebnego miejsca do zapisu.

Zobacz też: Jakie wybrać kamery do monitoringu zewnętrznego?

Wybór dysku twardego do systemu monitoringu – parametry kamery, kompresja i czas nagrywania

Jak wybrać dysk zewnętrzny do monitoringu? Rozbudowany system monitoringu składający się z kilkunastu urządzeń rejestrujących będzie wymagał znacznie bardziej pojemnego dysku twardego, aniżeli prosty zestaw składający się np. z jednej kamery usytuowanej wewnątrz biura lub sklepu. Na liczbę potrzebnych gigabajtów do zapisu obrazu wpływ mają przede wszystkim trzy czynniki – parametry kamery, rodzaj kompresji i długość nagrywania obrazu.

W zakresie parametrów rejestratora kluczową rolę odgrywa jakość zapisywanego obrazu. Obraz w jakości FullHD będzie zajmował znacznie mniej miejsca od obrazu w jakości 4K lub 8K. Istotny wpływ ma także rodzaj kompresji danych. W systemach monitoringu występują dwa rodzaje kompresji – H.264 i H.265. Kompresją określa się zmniejszenie liczby bitów, które są konieczne do zachowania struktury danego pliku. W systemach monitoringu kompresja polega w gruncie rzeczy na zmniejszeniu miejsca zajmowanego przez plik wideo. Nowszy rodzaj kompresji – H.265, gwarantuje nawet 50-procentową redukcję.

Ostatnim kluczowym czynnikiem jest łączny czas nagrywania. Monitoring rejestrujący przez całą dobę będzie potrzebował znacznie większego zaplecza dyskowego względem kamery uruchamianej np. tylko na noc.

Jak wybrać dysk twardy do systemu monitoringu? Przykładowe obliczenia pojemności.

Jak sprawdzić pojemność dysku twardego do monitoringu? Każdy z producentów urządzeń do monitoringu wizyjnego oferuje specjalne kalkulatory, dzięki którym można określić wymaganą dla danego systemu pojemność dysku twardego. Zazwyczaj należy podać ilość kamer, rozdzielczość obrazu oraz tzw. prędkość zapisu (kl./sek). Bardzo często podaje się również parametry takie jak kompresja, liczba kilobitów na sekundę oraz czas, w którym rejestrowany będzie obraz. Oznacza to, że jeśli wybierzemy konkretny rodzaj urządzenia do zapisu danych dla rejestrowania obrazu przez 14 dni, po tym czasie powinniśmy przenieść z niego zgromadzone dane, by zwolniło się miejsce dla kolejnego zapisu. 

Generalnie jedna kamera o rozdzielczości 2 Mpix potrzebuje ok. 1 TB dla archiwum 30-dniowego dla kodeka kompresji klasy H.265 oraz zapisu ciągłego z prędkością 25 kl./sek. Możemy zatem podejść do tego od nieco innej strony, dowiadując się, jak sprawdzić czas pracy dysku HDD, którym dysponujemy, by obliczyć, co ile powinniśmy przenosić z niego dane. W tym celu można wykorzystać oprogramowanie pozwalające na przedstawienie informacji o czasie pracy dysku czy wykorzystaniu dostępnego miejsca.

Zaawansowane urządzenia do zapisu danych: serwer NAS do domu. Jakie urządzenie wybrać?

Serwer NAS to właściwie niewielkich rodzajów komputer, jednak jego zastosowanie jest zupełnie inne niż w przypadku standardowych „pecetów”. To urządzenie, którego głównym zadaniem jest magazynowanie danych. Serwer NAS działa najczęściej pod kontrolą specjalnego systemu operacyjnego, a liczba obsługiwanych dysków może się różnić w zależności od modelu. Dostęp do danych powinien być możliwy z każdego urządzenia w domowej sieci – przy konfiguracji należy jednak zadbać o odpowiednie zabezpieczenia. Wśród licznych zastosowań serwerów NAS można wymienić właśnie wykorzystanie ich do rejestrowania obrazu z monitoringu. Wystarczy, że poprawnie zainstalujemy kamery IP, a gromadzone przez nie nagrania będą mogły być gromadzone na serwerze.

Zobacz również: Rejestrator monitoring - jaki wybrać?

Udostępnij:

Zobacz także