iVolta
menu-bars

MENU

Waluta:

Kamery do monitoringu - porady przez zakupem

CCTV 28.05.2019
kamery-do-monitoringu-porady-przez-zakupem

Monitoring jest jedną z najpopularniejszych form zabezpieczenia własności. Kamery do monitoringu stają się coraz tańsze, a ich szeroki wybór pozwala na zakup dostosowany do potrzeb. W trakcie doboru sprzętu można się spotkać z wieloma parametrami - rodzaj, łączność, liczba klatek na sekundę… Warto wiedzieć, co one oznaczają i które z nich wziąć pod uwagę, kompletując monitoring domowy, a które sprawdzą się w przypadku monitoringu posiadłości czy hali produkcyjnej.

Monitoring domu wcale nie musi być drogi. Kamery do monitoringu domowego znajdują się w ofercie każdego większego producenta. Szeroki zakres cenowy spowodowany jest szczegółowymi parametrami poszczególnych urządzeń oraz ich zastosowanie. Na które z nich zwrócić uwagę?

Kamery do monitoringu - istotne parametry

Jakie kamery do monitoringu? Kamery do monitoringu należy dopasować do specyfiki danego budynku. Najdroższa kamera wcale nie musi sprawdzać się najlepiej w nieodpowiednim dla niej środowisku. Dlatego ważne jest, by oprócz ceny zwrócić jeszcze uwagę na następujące parametry:

  • Rodzaj kamery - najpopularniejsze są kamery analogowe oraz kamery IP. Warto zastanowić się, czy chcemy mieć możliwość konfiguracji zdalnej, obsługę przez dedykowaną aplikację, a nawet podgląd na urządzeniach mobilnych. Jeśli tak, postawmy na kamery IP, które oferujemy wysoką jakość w dobrych cenach. Monitory analogowe pozwalają na mniej, są za to dobre do monitorowania dużych przestrzeni, na przykład hal magazynowych.
  • Typ budowy - kamery występują w obudowie kopułkowej, jako tzw. bullet, czy w formie do postawienia na biurko.
  • Zastosowanie - czy kamera będzie stosowana na zewnątrz, czy w pomieszczeniu? Czy będzie narażona na szczególnie trudne warunki pracy?
  • Odporność na warunki atmosferyczne - jeśli kamera będzie używana na zewnątrz, warto zwrócić uwagę na jej parametry wodoszczelności, skoki temperatur i jakość wykonania obudowy. Ostatni parametr istotny zwłaszcza w przypadku ataków wandalizmu.
  • Łączność - przewodowa lub bezprzewodowa. Do połączenia przewodowego potrzeba okablowania i miejsca, które będzie skupiać cały zestaw rejestrujący. Ta opcja jest dobra do pomieszczeń biurowych, sklepów czy szkół. Kamery bezprzewodowe sprawdzą się za to w garażu czy domu.
  • Rozdzielczość - im wyższa rozdzielczość kamery, tym lepsza jakość zapisu. W przypadku zabezpieczania domu czy mniejszych powierzchni warto zadbać o maksymalną szczegółowość.
  • Liczba klatek na sekundę - parametr ten mówi o płynności wideo, mniejsza ilość klatek oznaczać będzie przeskoki obrazu.
  • Dostęp zdalny - opcja przydatna w kamerach do monitoringu domowego czy zastosowanych w biurze. Za pomocą przeglądarki internetowej lub aplikacji można podejrzeć, co dzieje się w danym miejscu, a także zarządzać parametrami sprzętu.
  • Tryb nocny - jeśli kamera pracować będzie w nocy, należy zwrócić uwagę na jakość nagrań nocnych oraz opcję automatycznego przełączania trybu.
  • Cena - nie zawsze idzie w parze z potrzebami. Czasami lepiej wybrać tańszą kamerę do monitoringu dopasowaną do potrzeb i charakteru pracy, aniżeli przepłacać za model, który kompletnie się nie sprawdzi.

Kamery do monitoringu - gdzie jaki sprzęt?

Na rynku można kupić kamery do monitoringu domowego, kamery do monitoringu bezprzewodowe, kamery do monitoringu zewnętrznego, kamery do monitoringu z nagrywaniem. Które z nich w końcu kupić?

W przypadku monitoringu domowego warto postawić na bezprzewodową łączność, wysoką jakość nagrania i dostęp zdalny.

Monitoring w firmie to przede wszystkim odporne na akty wandalizmu kamery z trybem nocnym i rodzaju IP. Warto także pokusić się o kilka atrap kamery, które tworząc sztuczny tłum, skuteczniej odstraszą złodzieja.

Monitoring parkingów czy hal produkcyjnych powinien składać się z kamer z detekcją ruchu, odpornych na warunki atmosferyczne i wykonanych z solidnego materiału.

Udostępnij:

Zobacz także