iVolta
menu-bars

MENU

Waluta:

Manipulatory do systemu alarmu domowego – działanie, funkcje i rodzaje urządzeń

Inteligentny dom 09.01.2020
manipulatory-do-systemu-alarmu-domowego-dzialanie-funkcje-i-rodzaje-urzadzen

Manipulator w systemie alarmu domowego pełni niezwykle ważną rolę. To właśnie za jego pomocą można manualnie kontrolować cały system. Zmiana jego ustawień odbywać się może przy wejściach do nieruchomości, ważnych pomieszczeniach i innych newralgicznych lokalizacjach. Co warto o nim wiedzieć?

Manipulatory, zwane także klawiaturami, są najbardziej wyeksponowanymi elementami systemu alarmowego nieruchomości. Umieszczane zwykle przy drzwiach umożliwiają sterowanie całym systemem, włączanie i wyłączanie alarmu. Oprócz tego nowoczesne manipulatory mogą odpowiadać za szereg innych czynności. Obecnie na rynku najczęściej spotykane są wygodne manipulatory LED lub LCD oraz manipulatory LCD z ekranem dotykowym.

Jak działają manipulatory do systemów alarmowych?

Sterowanie nowoczesnym systemem alarmowym do domu może odbywać się w sposób zdalny poprzez np. połączenie komputerowe łączące element sterujący np. komputer, telefon z odpowiednią aplikacją z centralą systemu. Jest to świetne rozwiązanie zapewniające duży komfort i pełną kontrolę, jednak samo w sobie nie do końca jest wygodne w codziennym użytkowaniu. Dlatego Każdy system alarmowy powinien składać się także z manipulatora, czyli – inaczej mówiąc – klawiatury służącej do jego codziennej obsługi.

Klawiatura podtynkowa Texecom z ekranem LCD

Najczęściej manipulatory umieszczane są przy drzwiach wejściowych domu, czasem także przy drzwiach/przejściach prowadzących do innych części budynku lub w innych newralgicznych miejscach. Za pomocą tego urządzenia można na bieżąco aktywować i dezaktywować system alarmowy według indywidualnych potrzeb i w dowolnym momencie. Programowanie odbywa się w sposób manualny z wykorzystaniem zabudowanej klawiatury typu klawiszowego lub dotykowego. Proste funkcje można wywoływać również z pomocą zaczytywania breloków lub kart zbliżeniowych. W tym przypadku manipulator musi być wyposażony w czytnik RFID. W zależności od stopnia zaawansowania systemu alarmowego i liczby funkcji manipulatora możliwe jest uruchomienie wielu dodatkowych funkcji jakie oferują współczesne systemy alarmowe np. zaprogramowanie alarmu w danej strefie, uruchomienie ogrzewania, opuszczenie rolet itd., itp.

Różne rodzaje manipulatorów do systemów zabezpieczeń

Współcześnie na rynku dominują przede wszystkim manipulatory LCD, czyli urządzenia wyposażone w matrycę LCD. Programowanie może odbywać się za pomocą przycisków dotykowych na ekranie lub przycisków fizycznych umieszczonych pod nim. Istnieją także wersje urządzeń, które łączą obydwa rozwiązania.

Manipulator z ekranem dotykowym, z makro, firmy SATEL

W przypadku prostych manipulatorów informację o aktywowanym lub dezaktywowanym alarmie przekazują diody LED. Najczęściej zapalają się one na czerwono lub na zielono. Bardziej zaawansowane manipulatory LCD posiadają cały szereg wbudowanych wskaźników, które nie tylko informują o stanie aktywności systemu zabezpieczeń, ale mogą również pokazywać konkretne jego elementy. Do rozbudowanych systemów alarmowych warto korzystać z wielofunkcyjnych manipulatorów z ekranami dotykowymi, które gwarantują najwięcej możliwości i największy stopień komfortu użytkowania.

W związku z dynamicznie postępującą technologią z zakresu „Inteligentnego Domu” systemy alarmowe zaczynają odpowiadać nie tylko za ochronę nieruchomości. Wraz z tymi zmianami spotykane są na rynku centrale alarmowe, które mają za zadanie umożliwiać sterowanie pozostałymi systemami elektrycznymi. W tym przypadku korzystając z manipulatora możemy kontrolować innymi urządzeniami elektrycznymi w budynku. Do przykładowego zastosowania w elektronice domowej zaliczyć można kierowanie oświetleniem, programowanie automatycznego otwierania lub zasłaniana zewnętrznych rolet, sterowanie ogrzewaniem, a nawet… podlewanie ogrodu. Myśląc o instalacji urządzeń kompatybilnych z technologią „Inteligentnego Domu”, podczas zakładania systemu zabezpieczeń warto uwzględnić przyszłe plany i od razu zdecydować się na zainstalowanie wielofunkcyjnego manipulatora.

Warto przeczytać: Jak chronić inteligentny dom?

Ostatecznie najmniej istotną kwestią przy wyborze optymalnego produktu, na którą jednak często zwracają uwagę klienci, jest wygląd urządzenia. W pewnym sensie trudno się temu dziwić – to właśnie manipulator jest najbardziej eksponowanym elementem całego systemu zabezpieczeń. Widok rażącego wizualnie pudełka przy drzwiach nie jest niczym pożądanym dla każdego domownika. W tym zakresie wybierać jednak należy takie urządzenie, które po prostu odpowiada indywidualnym preferencjom estetycznym.
Zobacz również: Jaki system alarmowy do domu jednorodzinnego?

Udostępnij: