Mikrokamery to małe, trudne do zauważenia wideorejestratory, które można umieścić niemal wszędzie. Najczęściej kojarzą się z aferami szpiegowskimi lub filmami z Jamesem Bondem, dlatego często określa się je również jako kamery szpiegowskie. Jednak warto wiedzieć, że mikrokamery mogą po prostu zastępować tradycyjne wideorejestratory.
Mikro kamery pozwalają na nagrywanie w dowolnym miejscu w sposób niezauważalny, jednakże należy pamiętać o tym, że nie zawsze działanie to będzie legalne. Mikro kamery szpiegowskie są idealną alternatywą dla klasycznych zestawów monitoringu domowego – pozwalają bowiem na łatwą instalację i większą szansę zarejestrowania ewentualnych intruzów wchodzących do budynku.
Najważniejsze zastosowania mikro kamer – kamery szpiegowskie nie tylko do szpiegowania
Mikro kamery (zwane też minikamerami lub kamerami szpiegowskimi) charakteryzują się bardzo małymi gabarytami. Zdecydowana większość modeli została zaprojektowana w taki sposób, aby umożliwić sprawne działanie zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku. Mikro kamery zwykle mają wodoszczelną obudowę o dużym stopniu odporności mechanicznej. Dzięki temu niestraszne są im trudne warunki atmosferyczne, woda, wiatr i pyły.
Trudno nie zwrócić uwagi na to, że mikro kamery faktycznie mają zastosowanie przede wszystkim szpiegowskie. Wykorzystywane są przez służby, a także przez detektywów. Klienci indywidualni nabywają takie urządzenia również w celu zarejestrowania danego zdarzenia, aby móc posiadać dowód jego zajścia. W tym ostatnim aspekcie prewencyjnie warto jednak przytoczyć przepisy prawne. Aby korzystanie z mikro kamery szpiegowskiej było legalne, należy pamiętać o tym, że na podstawie art. 267 Kodeksu karnego (Dz.U. z 1997 r. Nr 88, poz. 553) karze podlega osoba, która bez uprawnienia uzyskuje dostęp do informacji dla niej nieprzeznaczonej, a także osoba, która w celu uzyskania takich informacji „zakłada lub posługuje się urządzeniem podsłuchowym, wizualnym albo innym urządzeniem lub oprogramowaniem”. Ponadto, kontrowersje związane z korzystaniem z mikro kamer poza domem jeszcze bardziej zwiększyły się od czasu wprowadzenia przepisów RODO.
Wbrew pozorom jednak mikro kamery nie są wcale rozwiązaniem stosowanym wyłącznie do celów szpiegowskich. Ogromny wybór różnych modeli i jedna cecha wspólna, czyli ograniczone rozmiary, przekładają się na dużą atrakcyjność tego typu produktów. Dodatkowo mikro kamery są bardzo łatwe w montażu. Mogą być umieszczone właściwie w dowolnym miejscu. Co więcej, są trudniejsze do zauważenia, a więc mogą lepiej spełnić swoje zadanie – np. dokładnie zarejestrować wizerunek włamywaczy wchodzących do domu. Możliwe, że zwykłe kamery, które wcześniej zostałyby dostrzeżone przez intruzów, byłyby przez nich zdemontowane lub wizerunek nie utrwaliłby się na skutek innych działań sabotażowych.
Na co zwrócić uwagę, wybierając minikamerę? Najważniejsze parametry
Istnieje bardzo wiele modeli kamer typu mikro. Występują m.in. wersje 2w1, czyli mikro kamery z czujnikami ruchu (czujkami ruchu), które będą świetnym elementem domowego system alarmowego. Wyróżnić warto mikro kamery umieszczane w żarówkach, telefonach czy dziecięcych kamerach. Bardzo ważne jest jednak, aby kamera posiadała możliwość montażu przyściennego.
Istotnymi parametrami są jakość i rozdzielczość rejestrowanego obrazu (zaleca się wybór mikro kamery HD). Ze względu na sposób transmisji danych i zasilania można mówić o mikro kamerach Wi-Fi IP z akumulatorami, które działają w sposób bezprzewodowy, a także przewodowych minikamerach sieciowych, przesyłających rejestrowany obraz poprzez sieć domową. Wyposażając się w zestaw kamer, należy pamiętać o konfiguracji oprogramowania i – jeśli modele tego wymagają – zakupie dysku twardego wraz z centralą alarmową.
Mikrokamera – gdzie ją najlepiej umieścić?
Aby mikrokamera mogła dobrze spełniać swoje zadanie, koniecznie trzeba dobrze przemyśleć jej rozmieszczenie. Przede wszystkim powinna znajdować się w miejscu, z którego będzie w stanie zarejestrować to, na czym nam zależy. Ważne jest również to, aby znajdowała się z dala od źródła ciepła oraz innych czynników, które mogłyby zakłócić rejestrowany obraz lub całkowicie uszkodzić urządzenie. Mikrokamery szpiegowskie muszą być dobrze zabezpieczone głównie przed wilgocią. Co więcej, nie mogą być one zasłonięte przez inne przedmioty oraz co dla wielu z nas jest chyba oczywiste – muszą znajdować się w niewidocznym miejscu. Szpiegowskie kamery to bardzo funkcjonalne urządzenia, jednak aby w pełni wykorzystać ich potencjał, konieczne jest zastosowanie się do powyższych zasad.
Jakie są inne popularne urządzenia szpiegowskie?
Urządzenia szpiegowskie obejmują szeroką grupę profesjonalnych i specjalistycznych sprzętów i choć mikrokamery należą do najpopularniejszych z nich, warto wiedzieć, jakie są jeszcze inne dostępne produkty na rynku. Wśród najciekawszych urządzeń szpiegowskich, znajduje się:
- pendrive z funkcją dyktafonu,
- okulary szpiegowskie z kamerą,
- kalkulator z wbudowaną kamerą,
- lokalizatory GPS/GSM,
- akcesoria szpiegowskie do nagrywania na odległość.
Kamera szpiegowska do domu – na jaki model warto postawić?
Kamery szpiegowskie do domu z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Są one wykorzystywane głównie w celu monitoringu – stanowią niezawodny element całego systemu alarmowego. Modele, które najlepiej sprawdzą się w roli kamery szpiegowskiej do domu, powinny charakteryzować się przede wszystkim solidną konstrukcją oraz prostotą obsługi. Co więcej, kamera szpiegowska do domu swoim wyglądem nie powinna wzbudzać niczyich podejrzeń. Świetną opcją będzie zakup np. mini kamery w zegarku, okularach czy w breloku. Na rynku znajduje się wiele interesujących produktów z tej kategorii, a więc nikt nie powinien mieć problemów ze znalezieniem odpowiedniego modelu.
Jak sprawdzić, czy w domu znajduje się mikrokamera?
W kontekście mikrokamer warto wiedzieć nie tylko to, jak je zamontować oraz na jaki model najlepiej postawić, lecz także to, w jaki sposób sprawdzić, że w domu znajduje się takie urządzenie. Będzie to bardzo przydatne szczególnie dla osób, które mają podejrzenia, że są szpiegowane.
Do wykrycia mikrokamery może posłużyć nam np. specjalistyczny wykrywacz ukrytych kamer. Podobnie jak szpiegowskie kamery, urządzenia tego typu są bardzo łatwo dostępne. Jeśli jednak nie chcesz narażać się na takie wydatki, dostępne są również różnego rodzaju aplikacje na telefon, z których niektóre odznaczają się naprawdę bardzo dużą skutecznością. Do wykrycia mikrokamery i innych urządzeń inwigilacji elektronicznej można wykorzystać również aparat w telefonie, o ile tylko jest wyposażony w funkcję wykrywania podczerwieni.
Przeczytaj również: Czujka ruchu - zasada działania oraz zastosowanie.