iVolta
menu-bars

MENU

Waluta:

Pulpit sterowniczy i inne akcesoria do zaawansowanych systemów monitoringu

SYSTEMY ZABEZPIECZEŃ 30.09.2020
pulpit-sterowniczy-i-inne-akcesoria-do-zaawansowanych-systemow-monitoringu

Pulpit sterowniczy to jeden z elementów układu obsługi zaawansowanych systemów monitoringu. W praktyce najczęściej wykorzystywany jest przez właścicieli dużych nieruchomości komercyjnych (np. hoteli), magazynów wielkopowierzchniowych, jak i miejskich systemów monitoringu.

Pulpity sterownicze umożliwiają dokładne zarządzanie systemem monitoringu. Najczęściej pulpit sterowniczy jest podłączony do rejestratora całego systemu (np. hybrydowego, NVR, DVR). Najbardziej zaawansowane pulpity sterujące do monitoringu są w stanie obsługiwać jednocześnie kilkadziesiąt, a nawet kilkaset wideorejestratorów. Przykładem takiego urządzenia jest pulpit sterowniczy Hikvision, który pozwala obsługiwać zarówno małe sklepy jak i duże centra handlowe.

Pulpit sterowniczy Hikvision dedykowany do kamer i rejestratorów

Pulpit sterowniczy – zaawansowane akcesorium systemu monitoringu

Pulpity sterujące (zwane także pulpitami nastawczymi lub klawiaturami sterowniczymi) na pierwszy rzut oka mogą przypominać połączenie zaawansowanej klawiatury komputerowej z futurystycznym padem lub joystickiem gamingowym. To produkty, które – zgodnie z nazwą – przeznaczone są do sterowania i bieżącego zarządzania systemem monitoringu. Najczęściej są podłączone do pozostałych podzespołów systemu, czyli rejestratora (zwykle NVD lub hybrydowego), płyty głównej i pojemnego dysku twardego. O tym, że nie są to urządzenia powszechnie wykorzystywane np. w monitoringu domów jednorodzinnych, świadczą zarówno ich funkcje, jak i koszty. Ceny tych klawiatur sterujących zwykle zaczynają się od ponad tysiąca złotych, a kończą nawet na kilkunastu tysiącach.

Zastosowanie pulpitów sterowniczych i ich możliwości

W powszechnym wyobrażeniu, znanym z różnego rodzaju filmów, osoba obsługująca pulpit sterowniczy siedzi przed wieloma monitorami z podglądem kamer i obsługuje różne zaawansowane przyciski. Chociaż miniaturyzacja na przestrzeni ostatnich dekad postępuje w bardzo szybkim tempie, to zastosowanie pulpitów nastawczych nie uległo zmianie – to wciąż urządzenia, które wykorzystuje się wyłącznie w bardzo rozbudowanych systemach monitoringu.

Doskonałym przykładem mogą być sieci telewizji przemysłowej CCTV w wielkopowierzchniowych budynkach – garażach, magazynach, centrach logistycznych lub sklepach wielkopowierzchniowych (tzw. galeriach). Pulpity sterownicze podłączane są także do miejsc zarządzania miejskimi obszarami monitoringu. Powszechnie występują w większych hotelach i centrach konferencyjnych, znajdując się w sekcji przeznaczonej wyłącznie dla pracowników ochrony.

Bieżąca obsługa kilkudziesięciu lub nawet kilkuset wideorejestratorów wymaga odpowiednich podzespołów, które dają dodatkowe możliwości. Pulpity sterujące podłączone do rejestratorów pozwalają na precyzyjne i bardzo szybkie zarządzanie monitoringiem. Wbudowane wyświetlacze LCD informują o jakichkolwiek zdarzeniach, a manualne joysticki 3D pozwalają na precyzyjne sterowanie i przełączenie zaznaczonych obiektów.

Zakres działania pulpitu sterowniczego zależy od konkretnego modelu. Ważnymi parametrami są rodzaj transmisji (np. RS-485), maksymalny zasięg, liczba programowalnych przycisków, interfejs ethernetowy i możliwości w zakresie sterowania tzw. ścianami wizyjnymi.

Inne akcesoria do rejestratorów

Średniozaawansowane i zaawansowane systemy monitoringu wymagają nie tylko rejestratorów, analizujących pracę kamerę oraz pulpitów, umożliwiających sterowanie całością. Często najważniejsze są najbardziej oczywiste elementy takie jak okablowanie czy sposób montażu samych kamer. Jakość zastosowanych rozwiązań na tej płaszczyźnie bezpośrednio przekłada się na bezpieczeństwo całego systemu. Do innych ważnych akcesoriów należą obudowy do rejestratorów, pełniące funkcje zabezpieczeniowe. Czasem ważna jest możliwość podstawowego sterowania w sposób zdalny – z rozwiązaniem przychodzą wówczas piloty CCTV. Do pozostałych akcesoriów zaliczyć można m.in.: macierze dyskowe i dyski twarde, ograniczniki przepięć, separatory kablowe, wzmacniacze sygnału i moduły audio.

Przeczytaj również: Domowy monitoring - czym się kierować przy wyborze?

Udostępnij:

Zobacz także