iVolta
menu-bars

MENU

Waluta:

Wideodomofon do mieszkania – jak wybrać odpowiedni?

SSWiN 18.02.2021
wideofon-do-mieszkania-jak-wybrac-odpowiedni

Wideodomofon to wygodne i bardzo nowoczesne urządzenie, które poza łatwą kontrolą dostępu do drzwi wejściowych oferuje wiele innych ciekawych funkcjonalności, takich jak przechowywanie nagrań z kamery w chmurze lub przekierowanie rozmowy z domofonu na telefon. 

Klasyczny domofon pozwala kontaktować się tylko głosowo. O otwarciu drzwi użytkownik decyduje wyłącznie na podstawie tego, co usłyszy od tego, kto stoi na zewnątrz. To poważna luka systemu, bo nie zawsze dzwoniący jest tym, za kogo się podaje. Wideodomofon pozwala zobaczyć osobę, która dzwoni, a to z kolei pomaga zweryfikować jej tożsamość przed wpuszczeniem do środka. 

Jaki wybrać wideodomofon – cyfrowy czy analogowy?

Wbrew pozorom technologia analogowego przesyłania obrazu i dźwięku wciąż ma zastosowanie w wielu systemach. Cechą charakterystyczną analogowego domofonu jest fakt, że do jego instalacji należy poprowadzić okablowanie w budynku. Z tego powodu najlepszy moment na zainstalowanie go to etap jeszcze przed wykończeniami. Zaletą wideodomofonów analogowych jest ich cena – kosztują mniej niż zestawy cyfrowe. 

Monitor wideo firmy Orno serii Vibell z wyświetlaczem 7" LCD

Domofony cyfrowe, również potrzebuje okablowania, ale mniej skomplikowanego – jeden przewód służy do przesyłania wysokiej jakości obrazu i dźwięku. Co więcej, można zdecydować się na wideodomofon bezprzewodowy wielorodzinny. Urządzenia łączą się ze sobą drogą radiową, nie wymaga więc dodatkowych kabli do ich instalacji. Naturalnie nie jest to rozwiązanie, które pozwala całkowicie zrezygnować z kabli – sprzęt wciąż potrzebuje źródła zasilania. Wideodomofony mogą stanowić ważny element systemu inteligentny budynek. 

Jakie dodatkowe funkcje oferuje domofon wielorodzinny?

Wideodomofon przekazuje do mieszkania obraz z kamery umieszczonej przy drzwiach wejściowych. Pozwala użytkownikowi zdalnie otwierać drzwi do klatki schodowej. To jednak nie wszystko – wideodomofony mają szereg ciekawych funkcji, które zwiększają poziom bezpieczeństwa w budynku. 

Wideodomofon może rejestrować rozmowy i nagrania. To bardzo wygodne rozwiązanie, bo pozwala zobaczyć, kto dzwoni do naszego mieszkania, gdy nie ma nas w domu. Ta funkcja doskonale sprawdzi się, gdy chcemy chronić starszą osobę przed oszustami. Bardzo często słyszy się o wyłudzeniach „na wnuczka” lub „na policjanta”. Korzystając z nagrywania materiału z domofonu, zyskujemy gotowy materiał dowodowy dla policji. Dane rejestrowane przez domofon wielorodzinny są zapisywane na karcie microSD w urządzeniu lub przenoszone do chmury i przechowywane w przestrzeni wirtualnej. 

Warto wiedzieć: Czy nagrywanie rozmowy bez zgody jest karalne?

Domofon GSM wielorodzinny to urządzenie, które ma funkcję przekierowywania rozmów na numer telefonu właściciela mieszkania. Łatwo dostrzec tu przewagę technologii cyfrowej – za pomocą aplikacji na smartfony możemy rozmawiać z osobą stojącą przy drzwiach, a nawet zdalnie je otworzyć. 

Zestaw domofonowy 1-lokalowy firmy ORNO

Wideodomofon może służyć jako kamera monitoringu, zwłaszcza jeśli wybierzemy model z czujnikiem ruchu i dużym zasięgiem widzenia kamery. Dzięki temu zyskujemy wysokiej jakości nagranie z dobrze widoczną twarzą nagrywanej osoby. 

Na co zwrócić uwagę, wybierając domofon?

Każde urządzenie elektroniczne ma zestaw parametrów, które świadczą o jakości pracy, wydajności i żywotności sprzętu. Podobnie jest w przypadku domofonów wielorodzinnych. Oto zestaw najważniejszych cech, jakie dobry domofon powinien mieć:

  • wysoka jakość obrazu bez względu na porę (również nocą, gdy jest ciemno);
  • rodzaj wyświetlacza: kolorowy, z polskim menu i ekranem dotykowym to obecnie najlepsza konfiguracja z możliwych;
  • zestaw głośnomówiący i możliwość sterowania urządzeniem za pomocą komend głosowych;
  • technologia bezprzewodowa, moduł Wi-Fi i GSM.

Wideodomofon to nowocześniejszy odpowiednik klasycznego domofonu do domu wielorodzinnego. Zdecydowanie podnosi bezpieczeństwo mieszkańców, szczególnie dzieci i osób starszych.

Zobacz również: Jaki wideodomofon wybrać dla domu jednorodzinnego?

Udostępnij:

Zobacz także