iVolta
menu-bars

MENU

Waluta:

Zasilacz buforowy – jeden z najważniejszych elementów bezpiecznego systemu alarmowego

TV SAT 10.09.2019
zasilacz-buforowy--jeden-z-najwazniejszych-elementow-bezpiecznego-systemu-alarmowego

Zasilacz buforowy to niewątpliwie ważna część systemu alarmowego. Sprawia, że dopływ prądu jest stabilny w każdych warunkach. Przed wyborem poszczególnego urządzenia warto jednak dowiedzieć się, jak działa i czym jest zasilacz buforowy.

Każdy system alarmowy musi być odporny na sytuację, w której następuje nagły brak energii elektrycznej, gdyż w innym przypadku nie byłby skuteczny. Włamywacze często odcinają dostęp do prądu przed wtargnięciem na dany obiekt. Przeszkodą stają się zasilacze buforowe z akumulatorami, które zapewniają ciągłość dostępu do energii. Dzięki magazynowaniu prądu zasilacze buforowe (o różnych napięciach wejściowych, np. 12 V, 24 V) umożliwiają nieprzerwaną pracę zarówno alarmowi, jak i innym podpiętym urządzeniom.

Do czego służy zasilacz buforowy?

O ile niedziałająca przez godzinę lub dwie lodówka co najwyżej lekko się rozmrozi, o tyle już konsekwencje wynikające z braku prądu dla systemu alarmowego mogą być katastrofalne, jeśli akurat zrządzeniem losu ktoś w tym czasie ma niecne plany względem naszego domu. Zasilacze buforowe do systemu alarmowego są niezbędnym elementem zwiększającym bezpieczeństwo w domu.

Zasilacze buforowe umożliwiają ciągłość pracy podpiętym sprzętom. Energia elektryczna najpierw przechodzi przez zasilacz i dopiero dalej jest transportowana do urządzenia. Zasilacze buforowe z akumulatorem pozwalają na magazynowanie energii elektrycznej niezbędnej do zapewnienia ciągłości dostarczania prądu do sprzętu.

Warto pamiętać, że włamywacze, którzy okradają domy o wysokim standardzie czy biura, często próbują najpierw odciąć stały dopływ prądu 230 V do obiektu. Jeżeli system alarmowy ma jednak zasilacz buforowy 12 V (lub inny), wciąż będzie działał, bez względu na brak prądu, nawet przez kilka lub kilkanaście godzin.

Różne rodzaje zasilaczy buforowych

Przedstawiane produkty można podzielić na zasilacze z wbudowanym wewnętrznym akumulatorem magazynującym energię i urządzenia z akumulatorem na zewnątrz. Najważniejszym parametrem jest jednak napięcie zasilania, czyli napięcie prądu wejściowego do akumulatora.

Najczęściej wybierane produkty to zasilacze buforowe 12 V i 24 V. Rynek nie lubi jednak schematów, dlatego obecnie istnieje duża różnorodność w zakresie dostępnego asortymentu, dzięki której znaleźć można produkty o różnym napięciu. Do najmniejszych systemów alarmowych sprawdzić się mogą zasilacze buforowe 5 V, do największych np. te, które mają 48 V. Należy jednak pamiętać, że mowa tutaj o napięciu zasilania prądem stałym. Zdecydowana większość urządzeń przeznaczona jest do podłączenia do prądu o napięciu 230 V, natomiast różni się napięciem zasilania (12 V, 24 V itp.).

Zasilacz buforowy AC/DC PSR-ECO-2012 ROPAM

Podczas wyboru preferowanego urządzenia rzucają się w oczy także inne parametry, np. ampery. Najpopularniejsze wersje to: 5 A, 10 A i – rzadziej – 20 A.

Zobacz także: Zasilacze UPS

Zalety i wady zasilaczy buforowych

Najważniejszą zaletą zasilaczy buforowych jest zapewnienie ciągłości pracy innym urządzeniom. Warto w tym miejscu nadmienić, że do jednego zasilacza buforowego może być podpięty nie tylko system alarmowy, ale także inne urządzenie. Im więcej urządzeń (a dokładniej: im wyższy pobór prądu), tym wyższe parametry napięcia (V) i pracy (A) powinien mieć zasilacz. Kolejnym atutem jest fakt, że urządzenia te są odporne na wahania i spadki napięcia. Powtarzające się awarie u dostawcy prądu nie będą niczym szczególnym dla dobrej jakości urządzenia.

Warto zobaczyć: Na co zwrócić uwagę kupując zasilacz awaryjny?

Czy zasilacze buforowe mają jakieś wady? Trudno jest znaleźć mankamenty tych urządzeń. Ważna jest jakość produktu, dlatego przy wyborze warto kierować się także producentem. Jako jedyną wadę wskazać można rozmiary produktu. Mimo wszystko wadę tę przykrywa wachlarz powyższych zalet.

Udostępnij:

Zobacz także