iVolta

MENU

Waluta:
Zamknij

Baza wiedzy - F.A.Q.

W sekcji FAQ (Frequently Asked Questions) odpowiadamy na najpopularniejsze pytania, z którymi na co dzień spotyka się nasz dział wsparcia technicznego. Jeżeli nie znalazłeś tutaj rozwiązania swojego problemu, napisz do nas. Baza danych jest uaktualniana na bieżąco - zachęcamy do zgłaszania uwag i zadawania pytań. Część z nich zostanie opublikowana wraz z odpowiedziami, aby mogła posłużyć innym użytkownikom.

F.A.QTelewizja DozorowaOgólneJakie kable to transmisji...

Jakie kable to transmisji wizji i zasilania są zalecane do systemów CCTV?

Do transmisji sygnałów wizyjnych dla systemów Telewizji Dozorowej Analogowej można stosować dwa typy okablowania:

 

a) Kabel współosiowy, koncentryczny o impedancji 75 Ohm. Na rynku występuje wiele typów kabli koncentrycznych zależnych od wykonania oraz właściwości transmisyjnych.
Najbardzie popularne są dwie klasy RG59 (YWD75) oraz RG6 (YWDXPek75).  W przypadku pierwszego kabla uzuskujemy zasięgi transmisji do 300m w przypadku kabla drugiego do 500m.


b) Kabel symetryczny, typu skrętka. Do transmisji sygnałów wizyjnych wykorzystuje się skrętkę kategorii 5 nieekranowaną (np.UTP5BA). Aby wykorzystać ww. kabel należy stosować dodatkowe konwertery do transmisji po skrętce. Zasięgi transmisji zależą w tym przypadku w głównej mierze od zastosowanych konwerterów i oscylują od 200m (pasywne konwertery) do 2km (aktywne konwertery)

Okablowanie związane z zasilaniem jest zależne od wartości napięcia zasilającego, poboru mocy urządzenia oraz odległości transmisji. Zazwyczaj dla kamer zasilanych napięciem 12 lub 24V i dodelgłości do 100m stosuje się kabel dwużyłowy np. YDY2x1. Popularne jest również wykorzystanie wolnych par w skrętce wykorzystywanej jednocześnie do transmisji wizji. Pamiętać jednak należy o tym, że kabel typu UTP ma żyły o bardzo małym przekroju i dlatego nie można nim zasilać urządzeń o dużym poborze prądu oraz na duże odległości.

Dla urzadzeń zasilanych napięciem 230VAC nalezy stosować instalację 3 żyłową z żyłą ochronną, chyba, że urządzenia są budowane w klasie ochrony 2. Wtedy wystarcza instalacja 2 żyłowa.

 

Do transmisji sygnałów w przypadku Telewizji IP używa się w zasadzie tylko kabla symetrycznego typu skrętka. Zasięgi transmisji tak jak dla standardów sieci Etehernetowych do 100m między aktywnymi punktami sieci (np. między kamerą IP a switch-em)

 

Okablowanie zasilanie podobnie jak w przypadku systemów analogowych zależne jest od napięcia zasilania, obciążenia oraz odległości.


Stosując zasilanie standardu POE, wykorzystujemy standardowy kabel UTP5, należy jednak brać pod uwagę zalecenia producenta urządzeń związany z maksymalnymi odległościami wynikającymi z poboru mocy. Zazwyczaj odległości dla tego typu zasilania ograniczają się do kilkudziesięciu metrów.
 

Powrót do listy kategorii